مقالات

آشنایی با ویژگی‌های آجر دکوراتیو

تنوع رنگی بالای آجر دکوراتیو نیز سبب جلب توجه مشتریان به این سازه های باکیفیت شده است. استفاده از این مدل آجرها، بر اساس طراحی محیط و سلیقه مشتریان انجام می گیرد. انواع آن ها به عنوان یک پوشش محکم در محیط گلخانه مورد استفاده قرار می گیرند.

آجر دکوراتیو نمونه مدرن و بروز شده آجرهای قدیمی است که در عصر ایران باستان، مورداستفاده قرار می‌گرفتند. آجر دکوراتیو، نوعی آجر معمولی است که در ساختار آن‌ها از مواد پلیمری و نانو استفاده شده است. این آجرها را با گل رس تولید کرده و از پوشش‌های رنگی برای طراحی جداره ها از آن‌ استفاده می‌کنند. استفاده از مواد پلیمری بر سطح آن‌ها، از ایجاد قارچ و شوره بر سطح دیوارهای آجری شما جلوگیری می‌کند.

ثبت سفارش انواع آجر نما سنتی و مدرن فقط با یک تماس 09120942935 📞

آجر دکوراتیو میزان نفوذپذیری پایین‌تری دارد و از این نظر نیز بر دیگر مدل‌های موجود برتری یافته است.

نمونه ای زیبا از آجر دکوراتیو

آجر دکوراتیو میزان نفوذپذیری پایین‌تری دارد و از این نظر نیز بر دیگر مدل‌های موجود برتری یافته است. مقاومت مکانیکی بالای آجر دکوراتیو از دیگر مشخصه‌های موجود در این محصولات است. کاربردهای آجرهای دکوراتیو بسیار متعدد است. این سازه‌ها در عرصه معماری بسیار محبوب شده‌اند و موردتوجه حرفه‌ای‌ترین طراحان داخلی قرار گرفته‌اند. این آجرها نقشی در استحکام  دیوارهای اصلی ندارند و بیشتر کاربرد تزیینی در محیط دارند؛ برخی از آن‌ها به‌عنوان دیوارپوش مورداستفاده قرار می‌گیرند.

مصارف آجر دکوراتیو در فضاهای مختلف

آجر دکوراتیو در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های بسیاری مورداستفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید، از یک طراح متخصص برای به‌کاربردن این آجرها استفاده کنید و با استفاده از این آجرها نمایی خارق‌العاده در محیط رستوران و کافی‌شاپ خود ایجاد کنید. استفاده از آن‌ها به‌عنوان پنل دیواری در این مکان‌ها بسیار متداول شده است. طیف رنگی وسیع این محصولات انتخاب شما را ساده‌تر خواهد کرد. آجر دکوراتیو در محیط هال و پذیرایی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. این محصولات، متراژ پذیرایی شما را دلبازتر نشان می‌دهند. آجر دکوراتیو برای دکوراسیون‌های سنتی با طراحی قدیمی نیز به کار می‌روند و زیبایی این مکان‌ها را دوچندان خواهند کرد. این آجرها در نمای بیرونی و داخلی ساختمان بسیار تأثیرگذار هستند. استفاده از آن‌ها در برابر گرما، سرما و شرایط آب و هوایی نامطلوب نیز میسر خواهد بود. این محصولات به دلیل جذب آب کمتر بسیار مشهور شده اند.

مقاومت مکانیکی بالای آجر دکوراتیو از دیگر مشخصه‌های موجود در این محصولات است. کاربردهای آجرهای دکوراتیو بسیار متعدد است.

آجر دکوراتیبو استفاده شده در اتاق نشیمن

استفاده از انواع آجر دکوراتیو، در محیط آشپزخانه یک راهکار مناسب برای جلوگیری از آسیب دیدگی دیوارهای اصلی در برابر گرما محسوب می شود. این آجرها چربی موجود در این فضا را که در فرایند پخت و پز ایجاد می شود، به خود جذب نکرده و به سادگی کثیف نمی شوند. کاربردهای بی نظیر این محصولات در کنار برخی مزایای مهم آن ها، میزان استفاده از آن ها را افزایش داده است.

آجر دکوراتیو چه مزایایی در محیط ساختمان شما دارد؟

آجر دکوراتیو مزایای بی شماری دارد. استحکام بالای آجر دکوراتیو در برابر گرما و سرما بر میزان استفاده از این اقلام افزوده است. مقاومت بالای این محصولات در برابر آتش سوزی نیز مورد توجه واقع شده است. آجر دکوراتیو در برابر حرارت بالای موجود در فضای آشپزخانه بسیار مقاوم می باشد. تنوع رنگی بالای آجر دکوراتیو نیز سبب جلب توجه مشتریان به این سازه های باکیفیت شده است. استفاده از این مدل آجرها، بر اساس طراحی محیط و سلیقه مشتریان انجام می گیرد. انواع آن ها به عنوان یک پوشش محکم در محیط گلخانه مورد استفاده قرار می گیرند.

آجر دکوراتیو در برابر حرارت بالای موجود در فضای آشپزخانه بسیار مقاوم می باشد. تنوع رنگی بالای آجر دکوراتیو نیز سبب جلب توجه مشتریان به این سازه های باکیفیت شده است. استفاده از این مدل آجرها، بر اساس طراحی محیط و سلیقه مشتریان انجام می گیرد.

خانه ای که با آجر دکوراتیو زینت ببخشیده شده

آجر دکوراتیو برای استفاده در مکان های آینه کاری و شیشه کاری شده نیز خریداری می شود. نصب آن ها بر این سازه ها به سهولت قابل انجام است. شما می توانید، آجر دکوراتیو  مورد استفاده خود را با مواد ساده ای در محیط نصب کنید. برای نصب آن ها اغلب از درزبند و چسب استفاده می شود. شما می توانید، سبک های مختلفی از انواع این محصولات را در بازارهای فروش بیابید. برخی از آن ها به صورت شکسته و برخی به صورت سالم در محل نصب می شوند و هر یک نمای خاصی در محیط به وجود می آورند.

آجر دکوراتیو برای دکوراسیون‌های سنتی با طراحی قدیمی به کار می‌روند و زیبایی این مکان‌ها را دوچندان خواهند کرد. این آجرها در نمای بیرونی و داخلی ساختمان بسیار تأثیرگذار هستند.

آجر دکوراتیو زیبایی خانه را دوچندان کرده است.

شما می توانید، تنها در بخشی از نمای ساختمان خود این محصولات را به کار ببرید. استفاده سر تا سری آن ها در محیط ساختمان نیز متداول است و در برخی از سبک های دکوراسیون انجام می شود. استفاده از آن ها برای محیط اتاق خواب نیز محیطی جذاب و زیبا برای اوقات استراحت شما فراهم می کند. آجر دکوراتیو شادابی نما را در طول سال های متمادی حفظ خواهد کرد. با استفاده از آن انواع سبک های دکوراسیون در محیط منزل قابل اجرا خواهد بود. ابعاد و رنگ و شکل هر یک از این آجرها نیز در تنوع بالایی تولید و ارائه می شود. با استفاده از آن ها هارمونی محیط منزل شما بسیار جذاب خواهد شد.

مشخصات آجر های دکوراتیو

آجر دکوراتیو مشخصات بسیاری دارد که به این محصولات در میان سایر اقلام ساختمانی برتری می بخشد. با استفاده از آن ها محیطی گرم و صمیمی در ساختمان شما ایجاد خواهد شد. آجر دکوراتیو طیف رنگی وسیعی از رنگ های گرم و سردی دارد. یکی از مهمترین ویژگی های آجر دکوراتیو، عدم تغییر رنگ آن ها در طول سال های متمادی است. وزن کمتر آن ها نسبت به سایر مصالح ساختمانی نیز بر میزان استفاده از این محصولات افزوده است.

هر یک از آن ها یک سوم وزن سنگ های طبیعی را دارند. سختی بالای این سازه ها و مقاومت مکانیکی آن ها توجه برخی از مشتریان را جلب کرده است. استحکام این سازه ها در برابر خوردگی در محیط نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته و فروش این سازه ها را افزایش داده است. استفاده از آن ها بر روحیات افراد در محیط کار نیز تاثیر گذار می باشد. استفاده از آن ها در هر سبک دکوراسیونی میسر می باشد.

آجر دکوراتیو شادابی نما را در طول سال های متمادی حفظ خواهد کرد. با استفاده از آن انواع سبک های دکوراسیون در محیط منزل قابل اجرا خواهد بود.

آجر دکوراتیو زیبا با تنوع رنگی در سبکی متفاوت

فرایند نصب آجر دکوراتیو نیز یک مسئله مهم است که در زیبایی نمای ساختمان شما تاثیر گذار می باشد. نصب آن ها با برخی مواد صنعتی به سهولت انجام می گیرد. شما می توانید، در فرایند نصب آن ها از سیمان، چسب و انواع ملات استفاده کنید. قیمت هر یک از آن ها بر اساس فرایند نصب، جنس و ابعاد آن ها تعیین خواهد شد.

همچنین بخوانید: چگونه با آجر نما خانه خود را تغییر دهیم؟ 

آشنایی با انواع مدل های آجر دکوراتیو

انواع آجرهای دکوراتیو در عرصه معماری بسیار پر کاربرد شده اند. در راستای استفاده بهتر از این محصولات، باید حتما با انواع مدل های آن ها آشنا شوید. برخی از مدل های این سازه ها را در زیر مشاهده می کنید:

1. آجر نسوز

برای ساخت آجر نسوز از موادی مثل فلدسپات، کائولن و شن استفاده می‌شود؛ از مشخصات این نوع آجر می‌توان به مقاومت بالا در مقابل حرارت اشاره کرد که برای مدت زیادی می تواند آتش را تحمل کند و از تخریب ساختمان جلوگیری نماید. آجر نسوز یا آجر آتش گیر برای استفاده در ساختمان‌هایی که با خطر آتش گرفتگی مواجه هستند مناسب است و در ساخت بیمارستان‌ها، هتل‌ها، سینماها و مراکز خرید کاربرد دارد.

2. آجر قزاقی

یکی از انواع آجر ساختمانی، آجر قزاقی است که خاک رس ماده اصلی ساخت آن به شمار می‌رود. این آجر رنگی سرخ داشته و به دلیل طراحی و شکل منحصربه فرد آن از لحاظ ظاهری زیبایی و جذابیت خاصی دارد. آجر قزاقی ساختار خاکی دارد؛ بنابراین در مقابل سرما و رطوبت مقاومت بالایی داشته و دارای طول عمر طولانی است. این آجر ساخت کشور قزاقستان و روسیه است و در ساخت سازه‌های تاریخی و قدیمی کاربرد دارد.

3. آجر دکوراتیو (آنتیک)

انواع آجر دکوراتیو وجود دارد که دارای طرح‌ها و مدل‌های متنوع هستند و برای استفاده در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان کاربرد دارند. از مهم‌ترین طرح‌های آنتیک انواع آجر دکوراتیو می‌توان به طرح‌های گل و گیاه، خط و نقش اشاره کرد. آجر دکوراتیو باعث ایجاد نمای زیبایی در محیط‌هایی مختلفی مثل داخل خانه‌ها، مغازه‌ها و رستوران‌ها می‌شود. برای تزئین ساختمان از این نوع آجر به صورت سنگ زنی، شستشو و فرش کردن سطح استفاده شده و به ظاهر فضا حالت منحصربه فرد و قدیمی می‌دهد.

4. آجر فشاری یا آجر گری

آجر فشاری یا آجر گری یکی از انواع آجرهای ساختمانی است که تحت فشار قوی و با ابزارهای مخصوص در دمای بالا تولید می‌شود. این آجر عملکردی شبیه بتن داشته و در مقایسه با آجر سفالی 2 تا 3 برابر مقاومت بیشتری دارد؛ زیرا تولید آجر سفالی در دمای پایین و با استفاده از فرآیند خشک شدن انجام می‌شود و دارای مقاومت کمی است. آجر فشاری در سازه‌های صنعتی و ساختمان‌های با ارتفاع بالا که نیاز به پایداری بیشتری دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

5. آجر مهندسی (لفتون)

در ساخت آجر لفتون به عنوان یک نوع آجر مصنوعی از فناوری‌های پیشرفته ای استفاده می‌شود. به طوری که مواد خاکی به همراه مواد شیمیایی دیگر در کوره‌های با دمای بالا به صورت یکپارچه پخته شده و در مرحله بعد خنک می‌شود و به با ایجاد برش‌هایی به شکل بلوک‌های آجری در می‌آید. آجر لفتون یکی از انواع آجر دکوراتیو است که در ساخت نمای بیرونی ساختمان‌ها کاربرد دارد. این نوع آجر دارای خاصیت عایق حرارتی، مقاومت زیاد در برابر فشار و سایش و قابل شکل دهی بالا است؛ همچنین در تولید آجر لفتون از مواد خاکی کمتر استفاده می‌شود.

6. آجر رسی

مواد تشکیل دهنده آجر رسی، خاک رس و آب است و با محیط زیست سازگاری زیادی دارد. آجر رسی دارای ویژگی‌های مثل نفوذپذیری پایین، تحمل گرمایی و قابلیت جذب رطوبت هست؛ به همین دلیل در ساخت بناهای تاریخی و قدیمی کاربرد داشته است. این نوع آجر قیمت مناسبی دارد و در ساخت ساختمان‌های مسکونی و تجاری یک مصالح ساختمانی پرطرفدار به شمار می‌رود.

7. آجر نما

استفاده از آجر نماهای کوچک و بزرگ برای ایجاد ظاهر زیبا به ساختمان‌ها یکی از روش نماسازی است. این روش ساختمان سازی مزایایی زیادی شامل مقاومت در برابر آتش، عایق بودن در برابر رطوبت و نفوذ آب، مقاومت در برابر تغییرات دمایی، کاهش هزینه‌های انرژی ساختمان و مقاومت در برابر زلزله همراه دارد.

انواع آجرهای دکوراتیو در عرصه معماری بسیار پر کاربرد شده اند. در راستای استفاده بهتر از این محصولات، باید حتما با انواع مدل های آن ها آشنا شوید.

آجر دکوراتیو هلندی

آموزش گام به گام مراحل نصب آجر دکوراتیو

آجر دکوراتیو مراحل نصب ساده ای دارد. اما باید نکات مهم نصب آن ها را رعایت کنید تا پس از نصب، در نمای محیط تاثیر مثبتی داشته باشند. در ادامه شما را با هر مرحله از نصب این سازه ها به صورت تخصصی آشنا می کنیم:

  • آماده سازی ابزارهای مورد نیاز

آجر دکوراتیو برای نصب به انواع یراق آلات صنعتی نیاز دارد تا با دقت بیشتری بر قسمت های تعیین شده قرار بگیرد. فراهم کردن ابزار کار یک مرحله مهم برای نصب آن ها در محیط محسوب می شود. این ابزار آلات بر اساس حجم آجر مورد استفاده تعیین می شوند. انواع ماله، گچ، درزگیر، قلم مو، بند تراز، اره، وسیله برش، نوار اندازه گیری و…. در این فرایند مورد استفاده قرار می گیرند و فرایند نصب را ساده تر خواهند کرد. برای نصب آجر دکوراتیو در کنار و گوشه پریزها و بریدگی های دیوار، باید برخی از آن ها را برش زده و به اندازه دلخواه در آورید؛ در این زمینه وسایل اندازه گیری و ابزار برش دقیق این مصالح مورد استفاده قرار می گیرند.

  • زیر سازی محل نصب آجرهای دکوراتیو

آجر دکوراتیو بر یک سطح صاف و یکدست قابل نصب می باشد. در صورتی که دیوار شما پستی و بلندی داشته باشد، امکان نصب این آجرها بر سطح آن وجود ندارد و در صورت نصب نیز استحکام کافی را نخواهند داشت. برای این منظور، ابتدا باید سطوح مورد نظر را  از هر گونه گرد و غبار و آلودگی پاکسازی کنید. بقایای چسب کاغذ دیواری یا سایر مصالح مورد استفاده بر دیوار، به طور کامل از بین می روند و سپس آجرهای نسوز بر سطح دیوار نصب خواهند شد.

در صورتی که بر روی دیوار مورد نظر شما حفره یا سوراخی وجود داشته باشد، با استفاده از گچ به طور کامل پر می شود. همچنین اگر دیوار شما مرطوب شده یا نم گرفته است، اجرای زیر سازی مناسب پیش از نصب آجر، اهمیت دارد.

نحوه نصب آجر دکوراتیو

در صورتی که بر روی دیوار مورد نظر شما حفره یا سوراخی وجود داشته باشد، با استفاده از گچ به طور کامل پر می شود. همچنین اگر دیوار شما مرطوب شده یا نم گرفته است، اجرای زیر سازی مناسب پیش از نصب آجر، اهمیت دارد.

  • اجرای آجرها با طرح دلخواه

در مراحل اجرای این سازه ها، به سبک دکوراسیون محیط توجه می شود و بر این اساس، نحوه چینش آجرها را مشخص می کنند. پس از آن برای صرفه جویی در وقت و جلوگیری از خشک شدن چسب، از آجرهای از پیش برش خورده، استفاده کنید. در این بخش، ابعاد آجرها را مشخص کنید تا به طور دقیق اندازه گیری شده و برش بخورند. برای چسب کاری سطح دیوار، کل آن را با استفاده از ملات مخصوص می پوشانند. اغلب نصابان حرفه ای، از اره های مخصوص برای برش دقیق و منظم آجرهای دکوراتیو استفاده می کنند. به این ترتیب ظاهر کار تمیزتر و جذاب تر خواهد شد. برای آغاز نصب و اجرای آجرها، از گوشه پایینی دیوارها شروع می کنند. به این ترتیب فرایند نصب تا انتها با دقت و ظرافت بیشتری انجام خواهد شد.

در مراحل اجرای این سازه ها، به سبک دکوراسیون محیط توجه می شود و بر این اساس نحوه چینش آجرها را مشخص می کنند. در این مرحله برای صرفه جویی در وقت و جلوگیری از خشک شدن چسب، از آجرهای دکوراتیو از پیش برش خورده استفاده کنید.

نحوه چسباندن آجر دکوراتیو به دیوار

پس از نصب هر یک از آجرها، با کف دست کمی سطح آن ها را فشار می دهیم تا در جای خود فیکس و ثابت شوند. پیش از اقدام نصب یک آجر جدید، از اتصال محکم، آجر قبلی اطمینان حاصل کنید. نصب آن ها باید با دقت و ظرافت و دقت بالایی انجام شود.

  • استفاده از دوغاب بر سطح آجرها

نصابان حرفه ای، ریختن دوغاب را بر سطح این آجرها، یک فوت کوزه گری می دانند. استفاده از دوغاب سبب استحکام آجرها در محل نصب خواهد شد. با استفاده از آن ها امکان تخریب آجرها وجود نخواهد داشت و استحکام آن ها در برابر ضربه حفظ می شود. پس از نصب آجرها، با فاصله 48 ساعت از نصب این اقلام، از دوغاب استفاده می کنند. بهتر است، دوغاب را در محل اتصال آجرها و مرزها و گوشه های دیوار استفاده کنید. به این ترتیب نما و زیبایی کار بیشتر حفظ خواهد شد.

  • درزگیری آجرهای نصب شده

پس از اعمال دوغاب در محل های یاد شده، درزگیرهای مخصوص در محل نصب آجرها به کار می روند. در این مرحله، دوغاب و چسب آجرها به صورت کامل خشک شده اند و زمان تمیز کاری پنل های آجری می رسد. در این زمینه از ابزار چسب زنی مخصوص نیز استفاده خواهد شد. بهتر است، روی خود آجرها را با مواد تمیز کننده ساده نظافت کنید تا رنگ واقعی و طراحی زیبای آن ها مشخص شود.

در این زمینه از ابزار چسب زنی مخصوص نیز استفاده خواهد شد. بهتر است، روی خود آجرها را با مواد تمیز کننده ساده نظافت کنید تا رنگ واقعی و طراحی زیبای آن ها مشخص شود.

چینش آجرهای دکوراتیو با فاصله گذاری مناسب

مهمترین نکات نصب آجرهای دکوراتیو

برای نصب این سازه ها باید به برخی موارد مهم دقت داشته باشید. در وهله اول در استفاده از ملات بر سطح دیوار صرفه جویی کنید. استفاده بیش از حد از این مواد، زیبایی و نمای کار را تحت تاثیر قرار می دهد و در صورت استفاده کم از این ملات، اتصال کار به خوبی انجام نخواهد شد.

این ملات ها زودگیر هستند و درصورت تعلل در چسباندن آجر خشک می شوند و خاصیت چسبندگی آن ها از بین می رود؛ به همین خاطر استفاده درست و به اندازه از آن ها اهمیت دارد.

این ملات ها زودگیر هستند و در صورت تعلل در چسباندن آجر خشک می شوند و خاصیت چسبندگی آن ها از بین می رود. به همین خاطر استفاده درست و به اندازه از آن ها اهمیت دارد.

آجر دکوراتیو

همچنین بخوانید: تاریخچه آجر و آجرسازی

ثبت سفارش انواع آجر نما سنتی و مدرن فقط با یک تماس 09120942935 📞

 

محصولات

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با ما به شماره  09120942935 📞 تماس حاصل نمایید.

ارسال بار صنایع آجر وندا توسط باربری های رسمی و معتبر حمل و نقل بار با هماهنگی خریدار محترم صورت می پذیرد.
در ضمن مشتریان گرامی می‌تواند در صورت امکان و صلاحدید خویش ، وسیله نقلیه خود را برای حمل بار ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *