مقالات

آجر قزاقی چیست؟ (انواع + کاربرد + رنگ ها)

انواع آجر قزاقی موجود در بازار ایران را بشناسید + انواع رنگ ها

از قدیمی ترین و سنتی ترین آجرها در بازار مصالح ایران می توان به آجر قزاقی اشاره کرد که در استفاده از نمای ساختمان ها و هم چنین دکوراسیون داخلی از محبوبیت بالایی برخوردار شده است. به جرات می توان گفت که اولین آجری که پای خود را به نمای ساختمان ها باز کرد، انواع آجر قزاقی می باشد.

برای تولید این انواع آجر نمای ساختمان، از روش دستی و سنتی به کار گرفته می شود و در واقع بعد از خشک شدن گل ساخته شده با خاک رس که پایه اصلی این نوع از آجرها را شکل می دهد، داخل کوره های مخصوص قرار می گیرند تا پخته شوند.

نکته جالب که باید در مورد این نوع از آجرهای قزاقی بدانید این است که مورد تایید سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است، بنابراین اگر برای ساخت و ساز به مجوز و تایید این سازمان نیاز دارید، می توانید با خیال راحت آجر قزاقی را انتخاب کنید.

ثبت سفارش انواع آجر سنتی قزاقی فقط با یک تماس 09120942935 📞

آجر قزاقی چیست؟

آجر قزاقی یکی از انواع آجرها در ایران است که با استفاده از روش‌های سنتی و به صورت دستی تولید می‌شود. آجر قزاقی به همین دلیل به آجر سنتی هم مشهور است. تمامی مراحل ساخت و پخت این آجر به همان روش‌های قدیمی انجام می‌شود. ماده اصلی تشکیل‌دهنده این مدل از آجر، خاک رس سرند شده است. برای تولید این آجر، خاک رس سرند شده تبدیل به گل شده و با قالب‌های چوبی، شکل می‌گیرد و سپس در کوره‌های آجرپزی پخته می‌شود.

این مدل از آجر در رنگ‌های متفاوتی در بازار وجود دارد. رنگ آجر باتوجه‌به میزان و زمان پخت در کوره مشخص می‌شود.

انواع آجر سنتی قزاقی

این انواع آجرهای جدید به نام آجرهای قزاقی در بازار، در رنگ ها و مدل های مختلفی وجود دارند و می توانند نماهای سنتی و در عین حال شیک و مدرنی را در معرض نمایش بگذارند. برای آشنایی بیشتر با انواع آجر قزاقی، با وبسایت آجر وندا در این مقاله همراه باشید.

انواع آجرهای قزاقی بر اساس رنگ

انواع آجرهای قزاقی بر اساس رنگ

انواع آجرهای قزاقی بر اساس رنگ

رنگ انواع آجر نما قزاقی برای دیوار و نمای ساختمان بر اساس مدت زمانی که در کوره آجر پزی می مانند و حرارات خود کوره بستگی دارد. در واقع انواع رنگ آجر نما قزاقی، کاملا طبیعی و غیر شیمیایی می باشند و به هیچ وجه به مرور زمان دچار تغییر نمی شوند. به طور کلی رنگ های این آجرها به این ترتیب می باشد:

انواع آجر قزاقی بر اساس شکل

آجرهای قزاقی از نظر شکل ظاهری نیز انواع مختلفی دارند که موجب می شوند برای انواع کاربردهای مورد نظر مشتری، نتیجه مطمئن و ایمن و زیبایی را به وجود آورند.

انواع آجرهای قزاقی از نظر شکل ظاهری به این ترتیب می باشند:

 • آجر قزاقی سنتی پلاک
 • آجر قزاقی نما نیمه: این نوع از آجر در نمای خارجی و هم داخلی به کار می رود.
 • آجر قزاقی سنتی کامل: در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ بندی آجر نما کامل بسیار متنوع است و از این رو گزینه مناسبی برای نمای ساختمان ها در نظر گرفته می شود.
 • آجر نما سنتی کف: می تواند برای کف پوش بسیاری از مکان ها و فضاها به کار رود.
 • آجر قزاقی ال: این نوع در گوشه های ساختمان ها استفاده می شود.
 • آجر قزاقی نما طرح رستیک: برای دیوار داخلی، نمای بیرونی ساختمان، اتاق خواب، پذیرایی و آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد آجر قزاقی (آجر سنتی)

این آجرها در گذشته نه چندان دور به عنوان مصالح و متریال اصلی ساختمان‌سازی در ایران به کار می‌رفت اما امروزه بیشتر به عنوان نمادی از اصالت و سنت به عنوان نما و بر روی دیوارها به کار می‌رود. امروزه از این متریال در این موارد استفاده می‌شود:

 • نماسازی داخلی مانند استفاده در اوپن، آشپزخانه، راهروها، اتاق خواب و سالن، دکوراسیون اداری، ستون‌های داخلی
 • نماسازی خارجی ساختمان که با این روش اصالت و استحکام بیشتری به بنا داده می‌شود. همچنین از این آجرها برای نماسازی خارجی کافه‌ها و رستوران‌های سنتی نیز استفاده می‌شود.
 • کف‌سازی مانند استفاده از این مدل آجر در کف حیاط، ویلا، تراس، حیاط پشتی و یا کف رستوران‌های سنتی
 • ساختمان‌سازی به سبک قدیمی
چرا باید مهندسین برتر از آجر قزاقی در پروژه‌های خود استفاده کنند؟

آجر قزاقی، عایق مناسب برای نما

مزیت های آجر نمای سنتی قزاقی

انواع آجرهای قزاقی بسیار محبوب شده اند و در طول سالیان گذشته تا کنون در میان انواع مصالح ساختمانی جایگاه خود را حفظ کرده اند، چون از ویژگی ها و مزیت های خارق العاده ای برخوردار هستند که موجب شده اند تا در میان سایر انواع مصالح و آجرها متمایز دیده شوند.

 • شوره نمی زنند
 • در برابر سرما و گرما و تغییر آب و هوا مقاومت بالایی دارند
 • می توانند مانند عایق در برابر گرما و سرما عمل کنند
 • قیمت مناسبی دارند
 • باعث افزایش ارزش مالی خانه می شوند
 • نرخ بیمه کردن خانه را کاهش می دهند
 • نمای سنتی و زیبایی را ایجاد می کنند
 • ماندگاری و طول عمر بالایی دارند
 • نگهداری ساده ای دارند چرا که نیاز نیست شسته شوند
آجر چیست؟ وندابریک وندا بریک آجر وندا صنایع آجر وندا آجر قزاقی قیمت آجر قزاقی نحوه اجرای آجر قزاقی سرامیک طرح آجر قزاقی قیمت آجر قزاقی قم ابعاد آجر قزاقی نمای ساختمان با آجر قزاقی تکسچر آجر قزاقی لیست قیمت آجر قزاقی فروش آجر قزاقی تهران قیمت آجر قزاقی حیدری آجر قزاقی اصفهان آجر قزاقی ال آجر قزاقی ابلق آجر قزاقی اهواز آجر قزاقی اولیایی آجر قزاقی سنتی اصفهان قیمت آجر قزاقی اصفهان کارخانه آجر قزاقی اصفهان آجر قزاقی قرمز اخرایی آجر قزاقی سنتی اولیایی آجر قزاقی با کیفیت آجر قزاقی برای کف بندکشی آجر قزاقی بهترین آجر قزاقی آجر قزاقی سنتی آجر نما سنتی قزاقی قزاقی آجر قزاقی پلاک آجر قزاقی پوست پیازی آجر قزاقی پوست پیازی رمضانی آجر قزاقی تهران آجر قزاقی تبریز قیمت آجر قزاقی تهران کارخانه آجر قزاقی تهران آجر قزاقی سنتی تهران آجر قزاقی در تهران تولید آجر قزاقی تاریخچه آجر قزاقی اجز قزاقی آجر قزاقی چیست آجر قزاقی حیدری آجر قزاقی خرید کارخانه آجر قزاقی خاتون آباد کارخانه آجر قزاقی خاتون آباد خرید آجر قزاقی اصفهان خرید آجر قزاقی خرید آجر نما قزاقی آجر قزاقی دکوراسیون داخلی خرید آجر قزاقی اصفهان خرید آجر قزاقی خرید آجر نما قزاقی آجر قزاقی دکوراسیون داخلی آجر قزاقی در مشهد آجر قزاقی دست دوم آجر قزاقی دامغان آجر قزاقی در اصفهان آجر قزاقی در ورامین فروش آجر قزاقی در کرج فروش آجر قزاقی در اصفهان قیمت آجر قزاقی در تهران آجر قزاقی رمضانی آجر قزاقی رندوم آجر رستیک قزاقی آجر نما قزاقی ربیعی البرز تهران رنگ آجر قزاقی آجر قزاقی زرد آجر قزاقی سفید آجر قزاقی سپند آجر قزاقی سهند آجر سفال قزاقی آجر سنتی قزاقی طرح دار قیمت آجر قزاقی سنتی آجر قزاقی شیراز شرکت آجر قزاقی ضخامت آجر قزاقی طرح آجر قزاقی آجر قزاقی عظیمی آجر قزاقی فروش آجر قزاقی کف فرش فروش آجر قزاقی اصفهان فروش آجر قزاقی نما فروش آجر قزاقی در تهران آجر قزاقی قم آجر قزاقی قیمت قیمت آجر قزاقی یزد قیمت آجر قزاقی قرمز قیمت آجر قزاقی 20*20 قیمت آجر قزاقی قرمز قیمت آجر قزاقی مشهد قیمت آجر قزاقی مشهد آجر قزاقی کف آجر قزاقی کرج آجر قزاقی کاشان آجر قزاقی کامل آجر قزاقی کریمی قیمت آجر قزاقی کف فرش آجر قزاقی آجر سنتی کف آجر قزاقی گلبهی آجر قزاقی مشهد آجر قزاقی مشکی مشخصات آجر قزاقی متریال آجر قزاقی آجر قزاقی نما وندا معقلی کاشی معقلی خط معقلی آجرکاری معقلی معقلی چیست آجر معقلی خوون چین خوون چینی مشبک آجری فخر و مدین فخرومدین vendabrick.com

آجر چیست؟

همه چیز درباره آجر قزاقی و نحوه اجرای آن

این مدل آجر به دلیل این که با روش‌های سنتی تولید می‌شود، هواداران زیادی دارد. آجر قزاقی امروزه در نماسازی خانه‌های سنتی و قدیمی و دکوراسیون و فضاسازی سنتی استفاده می‌شود. اما این آجرها چگونه در ساختمان اجرا می‌شوند؟ به طور کلی سه روش برای اجرای این مدل آجر و به عنوان نما وجود دارد که در ادامه بررسی می‌کنیم:

1. اجرا با کمک ماسه و سیمان

در این روش کاملاً به روش قدیمی کارگذاشتن این آجرها عمل می‌شود. در این فرآیند، آجرها با استفاده از ملات ماسه و سیمان روی هم قرار گرفته و سر جای خود محکم می‌شوند.

2. اجرا با کمک چسب‌های مخصوص

در این روش که توسط متخصصان نماسازی با آجر انجام می‌شود، این آجرها با استفاده از چسب‌های پرقدرت و مخصوص ساختمانی سر جای خود محکم می‌شوند. کیفیت و ایمنی کار در این روش اهمیت فراوانی دارد.

3. اجرای نمای آجر قزاقی به روش خشک

در این روش ابتدا یک سطح عایق با استفاده از چسب‌های اتصالات به دیوار موردنظر متصل می‌شود. در مرحله بعدی، یک اسکلت با نمای داخلی خالی که برای نصب آجرها آماده شده بر روی این عایق متصل می‌شود. در ادامه آجرها با استفاده از اتصالات ویژه، بر روی این دیوار نصب می‌شوند. این روش نیاز به تجهیزات و ابزار بیشتری دارد؛ اما استحکام بالایی داشته و به طور کلی ایمن‌تر است.

آجر قزاقی سنتی ال L پوست پیازی گلبهی ابلق اخرایی حنایی نخودی زرد قرمز

ویژگی‌ها، ساختار، شکل و اندازه آجر قزاقی

آجر قزاقی در رنگ‌ها و اندازه‌های گوناگونی تولید می‌شود. این مدل از آجر با توجه به کاربردی که از آن انتظار می‌رود، ممکن است ویژگی‌های متفاوتی داشته باشد.

ساختار آجر قزاقی چگونه است؟

این مدل از آجر توسط مهاجران قزاق به ایران آورده شد. این آجرها حالتی مستحکم و یک‌پارچه دارد و از دیرباز در آثار معماری ایران از ساسانی تا امروز به‌کاررفته است. در گذشته این مدل از آجر بیشتر در معرض نور خورشید خشک می‌شد اما امروزه تمام انواع آن در کوره‌های مخصوص پخت می‌شوند.

شکل و اندازه آجر قزاقی

این مدل از آجرهای سنتی، به شکل مکعب مستطیل‌های توپر شکل داده می‌شوند. رایج‌ترین سایز این متریال امروزه با طول و عرض 5/5*20 و در ضخامت‌های 10، 5.5 و 3.5 سانتی‌متری تولید می‌شود.

ویژگی‌های انواع آجر قزاقی

این مدل از آجر ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که در ادامه با برخی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها آشنا می‌شویم:

 • این مدل از آجر، شوره نمی‌زند و رنگی ثابت دارد.
 • در مقابل نفوذ آب و حتی یخ‌زدگی در زمستان، مقاوم است.
 • این آجر نگهداری آسانی دارد و به طور کلی نیازی به تمیز کردن و یا رنگ زدن ندارد.
 • نوعی از عایق سرمایشی و گرمایشی محسوب می‌شود و استفاده از آن در بنا، موجب کاهش هزینه‌های مصرف سوخت می‌شود.
 • قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر مصالح ساختمانی دارد.

لیست ابعاد آجر قزاقی و معرفی انواع آن

روش تولید و پخت آجر قزاقی

برای تولید انواع آجر قزاقی بیشترین متریال مورد استفاده خاک رس است. ابتدا خاک رس با استفاده از سرند، به خوبی غربال می‌شود. پس از این مرحله با استفاده از آب، گل درست کرده و این گل‌ها را در قالب‌های سنتی چوبی، قالب‌گیری می‌کنند. آجرهای قالب زده شده ابتدا در آفتاب خشک می‌شود و پس از آن در کوره‌های آجرپزی پخته می‌شود. میزان پخت و مدت زمان پخت آجرها در کوره، بر روی رنگ نهایی محصول مؤثر است و باعث ایجاد تنوع رنگی در آجرها می‌شود.

راهنمای خرید آجر قزاقی

اگر به دنبال خرید این مدل از آجر در برای اجرای پروژه‌های ساختمانی خود هستید باید به چند نکته توجه کامل را داشته باشید. اولین مورد درباره قیمت این محصول است که با توجه به ضخامت، سایز و نوع ساخت آن مشخص می‌شود.

آجر قزاقی باکیفیت استحکام بالایی دارد و در مقابل ضربات معمولی دچار شکستگی نمی‌شود. همچنین نکته مهم دیگر در کنترل کیفیت این مدل از آجر این است که جنس باکیفیت این آجر، هیچ‌گاه تغییر رنگ نمی‌دهد و شوره نمی‌زند.

برای خرید این محصول، بهتر است به دنبال کیفیت بالا باشید و نه قیمت مناسب‌تر. برای داشتن بهترین کیفیت بهتر است از محصولات تولیدی کارخانه‌های معتبر و دارای گارانتی خرید کنید.

کلام پایانی

آجر قزاقی یکی از آجرهای سنتی و قدیمی است که در بسیاری از بناها از سنتی تا امروزی استفاده می‌شود. این آجر انواع گوناگونی دارد و در مکان‌های مختلفی از نمای داخلی و بیرونی تا کف ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

نوع مرغوب این آجر، استحکام بالایی دارد، شوره نمی‌زند و تغییر رنگ نمی‌دهد. اگر به دنبال یک نمای زیبا برای منازل، محل کار و یا محل کسب خود هستید و یا به دنبال ایجاد یک دیزاین و دکوراسیون به سبک سنتی و البته ماندگار هستید، این آجر برای شما ساخته شده است.

پرسش و پاسخ:

انواع آجر نما قزاقی کدامند؟

 • آجر نما قزاقی معمولی
 • آجر نما قزاقی ترکیبی
 • آجر نما قزاقی آنتیک
 • آجر نما قزاقی اکلرت
 • آجر نما قزاقی آرتیزانال
 • آجر نما قزاقی هانتر
 • آجر نما قزاقی گرانیت
 • آجر نما قزاقی کلاسیک
 • آجر نما قزاقی مدرن

آیا نمای آجر قزاقی مدرن و امروزی می باشد؟

بله، نمای آجر قزاقی می‌تواند با طراحی‌ها و تکنولوژی‌های مدرن و امروزی هماهنگ شده و استفاده شود. در دنیای معماری و ساختمان‌سازی، مصالح سنتی مانند آجر با ترکیب بازسازی و نوآوری می‌توانند به شکل‌ها و استفاده‌های متنوعی تطور یابند.

نحوه اجرای آجر قزاقی چگونه است و چه مراحلی دارد؟

اجرای آجر قزاقی کار بسیار پیچیده ای نیست و همچنین شما می توانید با مطالعه مقاله نحوه اجرای آجر قزاقی تمام مراحل آن را یاد بگیرید.

نما آجر قزاقی برای چه ساختمان هایی مناسب است؟

 1. ساختمان‌های مسکونی: نما آجر قزاقی معمولاً در ساختمان‌های مسکونی به عنوان نمای خارجی استفاده می‌شود. این نما به ساختمان‌ها جلوه زیبایی می‌بخشد و اتصال با محیط سنتی را ترویج می‌دهد.
 2. ساختمان‌های تاریخی و فرهنگی: در بازسازی یا ساخت ساختمان‌های تاریخی و با ارث‌فرهنگی، استفاده از نمای آجر قزاقی به عنوان یک جزء سنتی می‌تواند با محیط تاریخی هماهنگی داشته باشد.
 3. ساختمان‌های تجاری و اداری: نمای آجر قزاقی در ساختمان‌های تجاری و اداری نیز جذابیت و گرمایی را به محیط می‌افزاید. این نما می‌تواند تجارب خرید یا کار را برای مشتریان و کارکنان بهبود بخشد.
 4. ساختمان‌های صنعتی: بسته به نوع و قابلیت تزیینی آجر قزاقی، ممکن است در بخش‌های مختلف ساختمان‌های صنعتی نیز مورد استفاده قرار گیرد.
 5. پروژه‌های معماری مدرن: با توجه به توسعه فناوری در تولید آجرها و نوآوری در طراحی نماها، آجر قزاقی می‌تواند در پروژه‌های معماری مدرن نیز استفاده شود و با ایجاد ترکیب‌های معاصر و متناسب با استایل مدرن، ظاهر جالبی ایجاد کند.

ابعاد آجر قزاقی چقدر است؟

 • آجر پلاک قزاقی کامل 10*5.5*20

 • آجر قزاقی نیمه 5.5*5.5*20

 • آجر پلاک ساده قزاقی 3*5.5*20

 • آجر قزاقی رستیک 3*5.5*20

 • آجر قزاقی کف 20*20

 • آجر ال قزاقی 10*5.5*20

  ثبت سفارش انواع آجر سنتی قزاقی فقط با یک تماس 09120942935 📞

 

محصولات

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با ما به شماره  09120942935 📞 تماس حاصل نمایید.

ارسال بار صنایع آجر وندا توسط باربری های رسمی و معتبر حمل و نقل بار با هماهنگی خریدار محترم صورت می پذیرد.
در ضمن مشتریان گرامی می‌تواند در صورت امکان و صلاحدید خویش ، وسیله نقلیه خود را برای حمل بار ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *