مقالات

آموزش بند کشی آجر نما سنتی و آجر نسوز + آسان و کاربردی

آموزش بند کشی آجر نما سنتی و آجر نسوز + آسان و کاربردی

یکی از مهمترین جنبه های زیبایی شناسی نمای ساختمان آجری، نحوه بندکشی آجر سفید بر روی نما می باشد. بسته به روش ساخت ملات، بندکشی می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد، اما معمولاً بندکشی سیاه یا سفید در نمای بیرونی آجری محبوبیت خاصی دارد. دو پارامتر در گچ کاری خارجی نقش بسیار موثری دارند که یکی تولید ملات و ترکیبات و مواد افزودنی لازم برای ساخت ملات مناسب و دیگری روش اجرای بندکشی است که در این مقاله قصد داریم به توضیح مختصری در مورد آموزش بندکشی آجر نما بپردازیم.

علت بند کشی آجر نما با سیمان سفید

قبل از خرید آجر نما، خوب است بدانید که نصب آجر نمای بیرونی به مواردی مانند پودر بندکشی آجر، صلیب یا اسپیسر و چسب یا ملات نصب آجر نیاز دارد.

آجر نما در طرح ها و رنگ های متنوعی موجود است و می توان از آن در داخل یا خارج ساختمان برای ایجاد فضایی جذاب و خاص استفاده کرد. بندکشی آجر سفید یکی از عوامل مهم در ایجاد زیبایی نماهای آجری است که باعث می شود نمای ساختمان ها زیباتر به نظر برسد.

خطوطی که بین آجرها با ملات قرار می گیرد، بندکشی آجر سفید نامیده می شود. ملات مورد استفاده برای بندکشی از مواد اولیه مانند پلیمر های پودری، سنگدانه های مناسب، سیمان، غلیظ کننده و افزودنی های شیمیایی همراه با آب ساخته می شود.

بندکشی آجر سنتی درزهای خالی آجری را پر می کند و استحکام و دوام نمای آجری ساختمان را افزایش می دهد و نمای آجری را زیباتر می کند. بندکشی از نفوذ آب جلوگیری می کند و آجرها را در برابر رطوبت نگه می دارد. در ادامه نحوه بندکشی کردن آجر نما و مصالح مورد نیاز آن را به شما آموزش می دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

طرز تهیه ملات بندکشی آجر

طرز تهیه ملات بندکشی آجردر این قسمت از نوشتار برای شما طرز تهیه ملات بندکشی آجر را توضیح می دهیم. برای بندکشی آجر سفید ابتدا پودر بند کشی آجر نما را آماده کنید. نحوه بندکشی آجر نسوز به این صورت است که باید برای هر متر بندکشی آجر نسوز یک سانتی متر فضا برای بندکشی در نظر گرفته شود.

پودر بندکشی شامل پودر سیمان سفید، پودر خاک سنگ و مقداری پودر آهک است. پودر بندکشی رنگ های متنوعی دارد و به دلیل تنوع، ترکیب آن با رنگ های آجری ظاهری جذاب ایجاد می کند. سیمان سفید موجود در پودر بندکشی مقاومتی ایجاد می کند که از ترک خوردن و جمع شدن ملات بندکشی جلوگیری می کند.

پودر آهک موجود در ملات بندکشی ملات را غلیظ می کند. آب به مخلوط خمیر بندکشی اضافه می شود تا ملات قوام مناسب و یکنواختی پیدا کند. مقدار آب مورد نیاز برای چسباندن ملات بندکشی حدود 20 تا 30 درصد وزن پودر خشک است. برای تهیه ملات بندکشی، 1 پیمانه پودر سفید را با 3 پیمانه پودر سنگ مخلوط کرده و از الک برای یکدست شدن مخلوط استفاده کنید. سپس مواد را داخل ظرف بریزید و با توجه به مقدار پودر سنگ و پودر سیمان 30 درصد آب گرم اضافه کنید.

قوام مناسب ملات باید شبیه ماست باشد، خمیر نباید خیلی سفت یا روان باشد. ملات شل تر برای بندکشی آجر نسوز و ملات سخت تر برای بندکشی آجرهای آنتیک استفاده می شود. برای به دست آوردن خمیر منسجم و مناسب برای بندکشی آجر سفید باید 10 دقیقه زمان به مواد داده شود. مقدار موادی که باید بندکشی شود نباید زیاد باشد زیرا پس از نیم ساعت خمیر قابل استفاده نیست و تغییر شکل می دهد.

برای ساخت ملات بندکشی رنگی، افزودن مقدار مناسب پودر رنگ به پودر سنگ و پودر سیمان است. گاهی برای رنگ کردن بندکشی از رنگ اکریلیک استفاده می شود. رنگ اکریلیک به مخلوط خمیر اضافه نمی شود، بلکه پس از اتمام کار بندکشی و خشک کردن ملات، رنگ رقیق شده و خطوط تعیین شده با قلم مو رنگ می شوند.

انجام عملیات بند کشی آجر نما با سیمان سفید به چه صورت است؟

 ضخامت 8 تا 20 میلی متر برای بندکشی آجر نما در نظر گرفته می شود. سنگدانه در پودر بند کشی آجر نما باید 1 میلی متر و سیمان باید 400 کیلوگرم در  هر متر مکعب باشد. در مرحله اول، سطح کار باید برای بند کشی تمیز شود. ناحیه ای که بندکشی انجام می شود باید مرطوب باشد. رطوبت ملات باید برای آجر نما 15 درصد، دارای غلظت مناسب و به صورت خمیری باشد. برای بندکشی آجر سفید و کشیدن خطوط بین آجرها ابتدا خط افقی و سپس خط عمودی را بکشید. وقتی بندکشی تمام شد، خطوط اضافی ملات را با یک برس پلاستیکی تمیز کنید.

نکات کلیدی که در بندکشی آجر نما باید به آنها توجه کرد!

بهترین زمان برای بندکشی 48 ساعت پس از نصب آجر است و قسمتی که قرار است بندکشی شود باید قبل از بندکشی خیس شود. برای به دست آوردن ملات همگن مناسب برای بندکشی آجر نماها، مواد باید کاملاً مخلوط شوند. مهمترین نکته در عملیات بندکشی دما است. دمای مناسب برای بندکشی بین 5-35 درجه سانتیگراد است و دمای خیلی کم یا زیاد برای بندکشی مناسب نیست. در برخی موارد از نانو رزین ها برای ضد آب بودن نماهای آجری استفاده می شود که در این صورت باید سازه کاملا خشک شود.

بندکشی آجر سفید برای ترمیم ملات آسیب دیده

بندکشی آجر سفید برای ترمیم ملات آسیب دیدهعواملی مانند تغییر شرایط آب و هوایی، باران اسیدی و آسیب های مختلف منجر به آسیب ملات های بندکشی می شود. خرابی باعث خالی شدن بندکشی شده و برای رفع آن باید ملات دوباره ساخته شود. استفاده از پودر بند کشی آجر نما مرغوب باعث می شود ملات بندکشی دوام بیشتری داشته باشد و کیفیت اولیه خود را حفظ کند.

ویژگی های لازم برای ملات بندکشی آجر نما

 • ملات باید چسبندگی لازم را به ماده مورد نظر ما داشته باشد.
 • باید جذب آب کمی داشته باشد، زیرا رطوبت می تواند آسیب زیادی به توری وارد کند
 • بعد از اجرا نباید ترک خورده شود
 • ترجیحا دارای خواص ضد شوره باشد تا اثر خود را به مرور زمان از دست ندهد
 • ملات بندکشی آجر نما نباید تغییر رنگ دهد
 • در نهایت، باید مقرون به صرفه باشد
 • نکات اجرایی برای مصالح بندکشی آجر نما
 • برای همگن شدن ملات مناسب برای بندکشی آجر سفید ، بهتر است آن را حداقل چند دقیقه ورز دهید.
 • بهترین زمان استفاده از ملات و مصالح بندکشی آجر نما بعد از 2.5 ساعت است زیرا ممکن است ملات سفت شود.
 • بهترین زمان بندکشی 2 هفته پس از نصب آجرهای نسوز می باشد.
 • قبل از نصب آجر، اتصالات آجرهای روی دیوار باید مرطوب شود.
 • ماسه و آب مورد استفاده در ملات باید عاری از مواد آلی باشد.
 • دمای مطلوب برای نصب بین 5 تا 35 درجه سانتیگراد است و اجرای نما در زمان یخبندان اکیداً ممنوع است.
 • قبل از بندکشی ناحیه مورد نظر باید خیس شود.
 • هنگام بندکشی آجر سفید ملات را روی قلم صحافی گذاشته و بین شیارهای دو آجر اجرا کنید.
 • هرگز از دستمال مرطوب برای تمیز کردن ملات های اضافی بین شیارها استفاده نکنید.
 • بهترین گزینه برای استفاده از برس 2 ساعت است.
 • در صورت استفاده از آجرهای ضد آب رزینی، سازه باید کاملاً خشک باشد.

خلاصه نحوه بند کشی آجر نما

یکی از بهترین مصالح برای بندکشی آجر سفید دکوراتیو، نسوز و سایر آجر نماها، استفاده از پودر پودر بند کشی آجر است. انواع مختلفی از پودر بند کشی وجود دارد که به ما امکان می دهد انتخاب بهتری داشته باشیم. در خصوص نحوه پودر بند کشی آجرهای تزیینی، نسوز و … در متن فوق راهنمایی های لازم آورده شده است.

اگر قصد دارید نمای بیرونی آجری خود را زیبا و تقویت کنید، توصیه می کنیم از پودر بند کشی استفاده کنید. شایان ذکر است که بند کشی آجر سیمانی سفید بسیار مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است که برای آجر با سایر رنگ ها از نیز آن استفاده می کنند. شما هم اکنون می توانید این محصول را از این صفحه خریداری کنید.

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با آجر وندا به شماره 09120942935 تماس حاصل نمایید.

با افتخار در خدمت هموطنان عزیز هستیم!
(ارسال بار به سراسر کشور)

آجر سنتی کف قزاقی ساسانی 30*30

25.800تومان به ازای هر قالب

آجر سنتی کف قزاقی عیلامی 40*40

62.800تومان به ازای هر قالب

آجر قزاقی (سنتی) اسلیمی

12.800تومان به ازای هر قالب

آجر قزاقی ال (L) 20*5.5*10

4.230تومان به ازای هر قالب

آجر قزاقی نظامی فرش کف 20*20

3.000تومان به ازای هر قالب

آجر قزاقی نیمه (قلمدانی)

2.950تومان به ازای هر قالب

آجر نسوز انگلیسی (قرمز جگری) 2.5*7*31

4.400تومان به ازای هر قالب

آجر نسوز شاموتی 2.5*7*31

5.400تومان به ازای هر قالب

قیمت آجر قزاقی کامل

2.830تومان به ازای هر قالب

میزبان صدای گرم شما در صنایع آجر وندا هستیم! 09120942935

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *