مقالات

معرفی انواع طرح های آجر سنتی (آجر نما طرح قدیمی)

Z

با اینکه ما در دنیای مدرن و جامعه پیشرفته امروزی زندگی می‌کنیم، هنوز بسیاری از افراد به ساختمان‌هایی علاقه‌مند هستند که سبک قدیمی دارند. در حال حاضر شما نه تنها شاهد بسیاری از ساختمان‌های مدرن هستید، طرح‌های آجر سنتی را نیز بر روی نمای بسیاری از ساختمان‌ها مشاهده خواهید کرد. این آجرهای سنتی در واقع القاکننده فرهنگ و تاریخ قدیمی هستند، از این‌رو طرفداران بسیاری خواهند داشت. در معماری مربوط به طرح‌های ایرانی و اسلامی، این مدل از آجرها با طرح‌های سنتی جایگاه خوبی دارند. دلیل اصلی محبوبیت این آجرها، شبیه‌سازی ساختمان‌های فعلی با ساختمان‌های قدیمی است. شاید در حال حاضر افراد بر این باور باشند که ساختمان‌های مدرن جذاب هستند اما براساس تحقیقات به عمل آمده، ساختمان‌هایی که طرح سنتی دارند از جذابیت بیشتری برخوردار خواهند بود. در این مطلب بیشتر در مورد انواع آجرهای سنتی حاضر در بازار صحبت خواهیم کرد.

منظور از طرح‌های آجر سنتی چه نوع طرحی است؟

همان‌طور که گفتیم، در حال حاضر آجر نما طرح قدیمی یکی از پرطرفدارترین نماهای ساختمانی به حساب می‌آید. این مدل از آجرهای سنتی در انواع طرح‌ها، رنگ‌ها و ابعاد ساخته، تولید، عرضه و خریداری می‌شوند.

به زبان ساده آجرهای سنتی دارای طرح‌های سنتی هستند و از خشت ساخته و تولید می‌شوند. به عبارت دیگر روش تهیه و تولید این آجرها سنتی و غیرماشینی خواهد بود. به منظور تولید آجرهای سنتی، تولیدکنندگان با کمک روش‌های سنتی و دستی گل مورد نیاز را آماده می‌کنند.

در ضمن ملات اصلی آجر نیز به روش سنتی و دستی آماده و تولید می‌شود. سپس باید مدتی را برای خشک شدن این ملات صبر کرد. در نهایت اینکه آجرها را درون کوره‌های آجرپزی قرار می‌دهند تا حسابی پخته شوند. ماده اولیه آجرهای سنتی خاک رس است و تولیدکنندگان به صورت دستی این آجرها را شکل می‌دهند.

از طرح های آجر سنتی در صنعت ساخت و ساز امروزی زیاد استفاده می‌شود. در نظر داشته باشید علاوه بر ظاهر و نمای ساختمان‌ها، از آجرهای سنتی برای طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی نیز استفاده می‌‎کنند. طرح های آجر سنتی بیشتر برای ترمیم و مرمت ساختمان‌های قدیمی و تاریخی به کار گرفته می‌شوند.

آشنایی با 3 نوع آجر سنتی

با توجه به ساختمان مورد نظر و هدف تعبیه شده، طراحان و معماران از انواع آجرهای سنتی استفاده می‌کنند. با وجود اینکه طرح اصلی تمامی آجرهای سنتی تداعی‌کننده سنت قدیم و فرهنگ دوران کهن خواهد بود، این آجرها در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

قبل از اینکه با اصلی‌ترین آجرهای سنتی حاضر در بازار آشنا شوید، بهتر است بدانید که آجرهای سنتی نسبت به سایر آجرهای معمولی گران‌تر هستند. قدرت ماندگاری و دوام آجرهای سنتی در مقایسه با سایر آجرها بیشتر است، در حالی که برای نگهداری و مراقبت از آنها لازم نیست تلاش زیادی را متحمل شوید. در ادامه 3 مورد از اصلی‌ترین و کاربردی‌ترین آجرهای سنتی را توضیح می‌دهیم.

آجرچینی آبشاری (منبری)

آجرچینی آبشاری لعاب دار (جناغی)

1. آجرهای لعابی

آجر لعابی از جمله کاربردی‌ترین و مناسب‌ترین آجرهای سنتی هستند که به دلیل داشتن لعاب زیاد، در برابر آسیب‌های مختلف مقاوم خواهند بود و دچار فرسایش نمی‌شوند. آجرهای لعابی دارای بافتی متراکم هستند و سطح آنها بسیار صاف است.

بافت متراکم آجرهای لعابی باعث می‌شود تا استحکام آجر افزایش یابد؛ زیرا آب به راحتی داخل منافذ این مدل از آجرها نفوذ نخواهد کرد. قالب این آجرها مخصوص است و در برابر سرما و گرما نیز مقاوم خواهند بود.

3 7

مراحل خرید آجر سنتی قزاقی

2. آجرهای قزاقی

یکی دیگر از آجرهای سنتی پرمصرف در دنیای مدرن امروزی، آجرهای قزاقی نام دارد. این مدل از آجرها نیز برای ایجاد نماهای سنتی کاربرد خوبی دارند و تنوع رنگ آنها بسیار بالا است. آجرهای قزاقی فعلی و مدرن در مقایسه با آجرهای قزاقی قدیمی تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته‌اند.

طرح‌های متنوع و باکیفیت آجرهای قزاقی باعث شده طراحان و معماران در ساخت و سازهای مدرن نیز از همین آجرها کمک بگیرند. رنگ‌های متنوع آجرهای قزاقی و سنتی جذابیت آنها را چند برابر کرده است. پرطرفدارترین رنگ‌های آجرهای قزاقی عبارت هستند از:

  • زرد
  • گلبهی
  • قرمز
  • آتشی
آجر نما رستیک

آجر نما رستیک

3. آجرهای رستیک

آجرهای رستیک بهترین گزینه برای شبیه‌سازی نمای ساختمان‌ها و ایجاد فضایی نوستالژیک به حساب می‌آیند. بنابراین معمارانی که قصد دارند یک خانه مدرن را به حال و هوای تاریخی و قدیمی نزدیک کنند، می‌توانند از همین مدل آجرها کمک بگیرند.

به زبان ساده آجرهای رستیک یا سنتی روشی برای بازگشتن به حال و هوای دوران گذشته و نوستالژیک است. شما برای ساخت ویلا و خانه‌های حیاط‌دار خود نیز می‌توانید از همین آجرها استفاده کنید.

سخن آخر

در این راهنما سعی کردیم، برخی از کاربردی‌ترین و پرمصرف‌ترین آجرهای سنتی را به شما معرفی کنیم. فراموش نکنید علاوه بر انواع آجرهای نام برده شده، مدل‌های دیگری از آجرهای سنتی نیز وجود دارند که برای نمای ساختمان‌ها گزینه مناسبی به حساب می‌آیند. به طور کلی آجرهای سنتی مقاومت بالایی دارند که همین امر باعث محبوبیت بیشتر آنها شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *