مقالات

شناخت دقیق و کامل آجر فشاری

شناخت دقیق و کامل آجر فشاری

اسامی مختلف آجر فشاری

آجر فشاری از قدیمی‌ترین آجرها به شمار می‌رود و به آن آجر زبره، توپر، یا گری هم گفته می‌شود. ضخامت آن 3 یا 4 سانتی‌متر است.

ثبت سفارش انواع آجر فقط با یک تماس 09120942935 📞

آجر فشاری قدیمی‌ترین آجرها

انواع آجر فشاری

آجر فشاری در انواع کوره‌ای، قرمز و ماشینی هم تولید می‌شود. هر کدام از آجرها در مواردی به کار برده می‌شوند. قبلاً از این نوع آجرها برای طاق ضربی، دیوار باربر، دیوار جداکننده، دیوارهای حمال، و برای نماسازی ساختمان هم استفاده می‌شد. امروزه از این آجرها در دیوارچینی هم به کار می‌رود.

در دوران قدیم به آن‌ها، آجر قزاقی هم گفته می‌شد و به طور یقین به‌خاطر این بوده است که قزاق‌ها برای اولین‌بار این نوع آجرها را ایجاد کردند.

امروزه از این آجرها در دیوارچینی هم به کار می‌رود.

کاربردهای آجر فشاری

از این نوع آجر برای فونداسیون، دیوارچینی طبقات زیر هم کف و دیوارهای باربر استفاده می‌شود. این نوع آجرها، عمر طولانی دارند و می‌توان با بازیابی دوباره از آن‌ها استفاده کرد. محیط دوست بوده و بنابراین این نوع آجر به محیط‌زیست آسیبی وارد نمی‌کند.

مهم‌ترین کاربرد این نوع آجر در فونداسیون ساختمان است و در دیوارهای باربر به فراوانی از آن استفاده می‌شود. در ساخت دیوارهای منازل خانه‌های ویلایی کاربرد دارد.

دیوارچینی طبقات زیر هم کف و دیوارهای باربر آجر فشاری

همچنین بخوانید: تاریخچه آجر

مزایای آجر فشاری

مقاومت در برابر رطوبت و دمای شدید، موجب می‌شود که بتوان از این نوع آجر در مناطق مرطوب به‌راحتی استفاده کرد. مقاومت مکانیکی این نوع آجر نسبت به سایرین بالاتر است و بنابراین می‌تواند در برابر ضربه مقاوم است. دوام آجر توپر نسبت به بقیه بالاتر بوده و این نوع آجر می‌تواند تا دویست سال هم عمر کند.

آب را خیلی سریع جذب کرده و بنابراین می‌توان آن را با ملات سیمانی هم استفاده کرد. در ساخت این نوع آجر از هیچ ماده مضری برای سلامتی انسان استفاده نشده و بنابراین می‌توان از این نوع آجر در هر منطقه‌ای استفاده کرد. قیمت این نوع آجر ارزان است و بنابراین می‌توان در هر منطقه‌ای از کشور به‌راحتی آن را تهیه کرد.

آجر فشاری چه مزایایی دارد؟

معایب آجر فشاری

وزن زیادی دارد و به همین دلیل در ساختمان‌سازی از این نوع آجر کمتر استفاده می‌شود و در برخی ساختمان‌ها فقط می‌توان یک دیوار پیرامونی را بنا کرد. این نوع آجر، خاصیت ضد بخار دارد و بنابراین گردوغبار و دوده در اثر باران شسته نشده و از بین نمی‌روند.

این نوع آجر در اثر انبساط منبسط شده به‌مرورزمان متورم شده و به ترک‌خوردگی دچار می‌شود. ترک‌خوردگی این نوع آجر ممکن است به عرض 5 میلی‌متر برسد. عایق حرارتی مناسبی نبوده و گرمای داخل خانه خیلی سریع از بین می‌رود.

معایب آجرهای فشاری چیست؟

اهمیت استفاده از آجر فشاری

اگرچه این نوع آجر مانند گذشته موردتوجه بناها قرار نگرفته ولی به طور کل از صنعت ساختمان‌سازی حذف نشده، ویژگی‌های این نوع آجر موجب شده که همچنان مانند گذشته موردتوجه قرار گیرد. امروزه به دلیل پیشرفت‌هایی که در مصالح ساختمانی انجام‌گرفته به‌تدریج این نوع آجر هم کنار گذاشته خواهد شد.

اهمیت استفاده از آجر فشاری چیست؟

همچنین بخوانید: چرا آجر؟

ثبت سفارش انواع آجر فقط با یک تماس 09120942935 📞

محصولات

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با ما به شماره  09120942935 📞 تماس حاصل نمایید.

ارسال بار صنایع آجر وندا توسط باربری های رسمی و معتبر حمل و نقل بار با هماهنگی خریدار محترم صورت می پذیرد.
در ضمن مشتریان گرامی می‌تواند در صورت امکان و صلاحدید خویش ، وسیله نقلیه خود را برای حمل بار ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *