مقالات

جایزه آجر ۲۰ : ادای احترام به معماری آجری باکیفیت

ارج و احترام به معماری آجری با کیفیت

جایزه آجر 20 (ادای احترام به معماری آجری با کیفیت)

جایزه آجر 20 : ادای احترام به معماری آجری باکیفیت

برای تقریباً دو دهه وینربرگ ای جی (Wienerberger AG)، جایزه بین‌المللی آجر را که هر دو سال یک‌بار انجام می‌شود، میزبانی کرده که بستری را برای معماری آجری در درجه عالی و معماران آن فراهم کرده است. معماران از سراسر جهان ایده‌های نوآورانه خود را با متریال‌های سرامیکی به نمایش می‌گذارند: ۶۴۴ پروژه از ۵۵ کشور برای جایزه امسال ارائه شده است. برندگان جایزه آجر ۲۰، داوران این مسابقه را با مفاهیم معماری جسورانه و خلاقانه برای فضاهای پایدار و آینده‌نگر تحت‌تأثیر قرار داده‌اند.

ثبت سفارش انواع آجرهای مدرن فقط با یک تماس 09120942935 📞

هیمو شوچ (Heimo Scheuch)، رئیس هیئت داوران می‌گوید: “معماری یک نقش واسطه‌ای مهمی با پیکربندی ارتباطات بین مردم و محیط ساخته شده دارد. به‌ویژه در مناطق شهری، ما نیاز به رویکردهای نوآورانه و ایجاد محیط‌های مسکونی و کاری جذاب را احساس می‌کنیم”.

معماری باید دائماً خود را به‌وسیلة کارکردن با اشکال، مواد و مفاهیم جدید از نو بسازد. جدای از آرمان‌های زیبایی‌شناختی، مقررات فنی سختگیرانه‌ای وجود دارد و الزامات کیفی به طور فزاینده‌ای نیاز دارند که باید برآورده شوند. مسائل پایداری، مانند ساختمان با مصرف انرژی کارآمد و قابلیت بازیافت، به همان اندازه که این روزها بدیهی است ضروری هستند. درعین‌حال، مقرون‌به‌صرفه بودن مسکن یک جنبه ضروری است که باید در نظر گرفته شود.

“جایزه آجری به معماران سراسر جهان فرصتی می‌دهد تا آخرین پروژه‌های خلاقانه خود را در زمینه معماری نوآورانه آجری به نمایش بگذارند. هدف آن الهام بخشیدن به معماران و مردم، به اشتراک گذاشتن مفاهیم طراحی و کشف راه‌های جدید ساختمان است. سال ۲۰۲۰ نهمین دوره از این مسابقه است که Wienerberger این جایزه بین‌المللی را ارائه می‌دهد. هیمو شوچ، مدیرعامل شرکت، می‌گوید: ۶۴۴ پروژه در ۵۵ کشور توسط ۵۲۰ معمار در سال جاری ارائه شده است”.

جوایز در بخش‌های زیر اهدا شد: احساس در خانه (۱۱ نامزد)، زندگی با هم (۱۰ نامزد)، کار با هم (۹ نامزد)، اشتراک‌گذاری فضاهای عمومی (۱۱ نامزد) و ساختمان خارج از جعبه (۹ نامزد). دسته آخر نیز شامل مفاهیم و روش‌های بدیع استفاده از آجر، فناوری‌های جدید ساخت‌وساز یا آجرهای سفارشی در سبک‌های جدید تزیین است.

این جایزه مجموعاً دارای ارزش ۲۹۵۰۰ یورو است و در پنج بخش شامل جوایز اصلی و جوایز ویژه اختصاص دارد. پس از پایان مرحله ارسال اولیه، طی یک فرایند پیش‌داوری مستقل پروژه‌ها به ۵۰ نامزد کاهش یافتند. از میان این لیست منتخب یک هیئت از داوران بین‌المللی، برندگان را انتخاب کردند.

هیئت داوران

برای جایزه آجر ۲۰، هیئت داوران متشکل از پنج معمار مشهور بین‌المللی بود: هلنا گلانتز – سوئد (Helena Glantz, Urban Design)، تونی جیرونس سادرا – اسپانیا (Toni Gironès Saderra, Estudi d’Arquitectura Toni Gironès)، تینا گرگوریک – اسلوونی (Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects)، معماران ای سی، مت کین فرانسن، هنینگ لارسن – دانمارک (Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S) و جاناتان سرگیسون، معماران سرگیسون بیتس – بریتانیا (Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects).

برندگان

امسال به یک پروژه جایزه اصلی تعلق گرفت که دانشگاه سیلسیا، دانشکده رادیو و تلویزیون، توسط معماران باس اسپانیا (BAAS Arquitectura گروه ۵ معمار لهستان (Grupa 5 Architekci) و پروژه مالسی بیرو لهستان (Małeccy Biuro Projektowe) برنده آن بود. این پروژه همچنین برنده بخش “به‌اشتراک‌گذاری فضاهای عمومی” است. یک رویکرد رادیکال و درعین‌حال ظریف، بافت تاریخی موجود خیابان کاتوویتس که آغشته به تاریخ زغال‌سنگ سیلزی را ارتقا می‌دهد. یک شبکه آجری باز و سایه‌دار تیره، خانه کم‌جمعیت معدنچیان زغال‌سنگ را که دارای لامپ‌های روشنایی نیز هستند، به طور کامل در ساختاری بزرگ‌تر به‌جای تخریب آن می‌پوشاند. تحقق کامل پیشنهاد برندة این رقابت عمومی بسیار مفهومی، به‌ویژه با شیوه استفاده مجدد و حساسیت زمینه‌ای بالا، حاصل تلاش جمعی سه شیوه معماری اروپایی برای برجسته‌کردن فضای منحصربه‌فرد در محیط اطراف بود.

امسال به یک پروژه جایزه اصلی تعلق گرفت که دانشگاه سیلسیا، دانشکده رادیو و تلویزیون، توسط معماران باس اسپانیا (BAAS Arquitectura)، گروه ۵ معمار لهستان (Grupa 5 Architekci) و پروژه مالسی بیرو لهستان (Małeccy Biuro Projektowe) برنده آن بود.

دانشگاه سیلسیا، دانشکده رادیو و تلویزیون توسط معماری BAAS، گروه 5 معماری و دفاتر طراحی

پروژه برنده در دسته “زندگی با هم” نمونه اولیه خانه روستایی توسط رافی سگال (Rafi Segal)، تیم کارگاه آموزشی MIT رواندا (ایالات متحده) و اداره مسکن رواندا است. این خانه پایدار به‌عنوان نمونه اولیه برای مسکن مقرون‌به‌صرفه طراحی شده است که معماری مدرن و کارآمد آن برای نیازهای محلی در رواندا طراحی شده است؛ درنتیجه این نمونه اولیه خانه روستایی یک نوع‌شناسی مسکن است که مورد بررسی قرار گرفته است. ساختمان‌ها را می‌توان به‌صورت جفت با هم ترکیب کرد و به روش‌های مختلف چیدمان کرد تا الگوهای شهری متفاوتی را شکل دهند.

پروژه برنده در دسته "زندگی با هم" نمونه اولیه خانه روستایی توسط رافی سگال (Rafi Segal)، تیم کارگاه آموزشی MIT رواندا (ایالات متحده) و اداره مسکن رواندا است. این خانه پایدار به‌عنوان نمونه اولیه برای مسکن مقرون‌به‌صرفه طراحی شده است که معماری مدرن و کارآمد آن برای نیازهای محلی در رواندا طراحی شده است.

نمونه اولیه خانه روستا توسط رفیع سگال، تیم کارگاه آموزشی MIT رواندا

استودیو ایتورباید (Iturbide)توسط تالر ماریکو روچا و گابریلا کاریلو (Taller Mauricio Rocha ، Gabriela Carillo) از مکزیک برنده بخش “احساس در خانه” شده است. مکانی کوچک و ظریف بین دیوارهای اتاق مهمان که راه دسترسی به پشت‌بام به طور هماهنگ و معلق بین دو حیاط در نظر گرفته شده، در انتهای آن مسیر واقع شده است. خانه‌های باریو نینو جسوس (Barrio Niño Jesús) در مکزیکوسیتی معمولاً فقط یک یا دوطبقه دارند. در استودیوی سه طبقه ایتورباید (Iturbide Studio)، فضاهای مختلف به‌شدت جلوه‌گر شده است و خیابان و طبقه همکف را با خط افق شهر که سقف‌های متنوع و پرجنب‌وجوش ساختمان‌ها در کنار درختان همزیستی دارند، به هم متصل می‌کند.

"از

همچنین بخوانید: مزایای آجر نسوز

در همین بخش، پروژه کن جمی (Can Jaime)، توسط معماران تد ای (TEd´A Arquitectes) در اسپانیا جایزه ویژه را دریافت کرد. خانه‌ای در مکانی ایزوله که رابطه بین فضاهای مختلف آن با چهار حیاط به‌وسیله اقلیم مدیترانه‌ای و متعاقب آن بیان و کنترل معماری سنتی با استفاده هوشمندانه از آن‌ها تعیین می‌شود. استفاده از آجر ازاین‌جهت ارزشمند است که برای ساخت مکان از منابع خود استفاده کرده و نیز در طی گذر زمان تقویت شده است و توانسته است یک ریز اقلیم دلپذیر و واحد قابل سکونت در زمان‌های مختلف سال ایجاد کند.

در همین بخش، پروژه کن جمی (Can Jaime)، توسط معماران تد ای (TEd´A Arquitectes) در اسپانیا جایزه ویژه را دریافت کرد. خانه‌ای در مکانی ایزوله که رابطه بین فضاهای مختلف آن با چهار حیاط به‌وسیله اقلیم مدیترانه‌ای و متعاقب آن بیان و کنترل معماری سنتی با استفاده هوشمندانه از آن‌ها تعیین می‌شود.

پروژه کن جمی (Can Jaime)، توسط معماران تد ای (TEd´A Arquitectes)

در بخش «کار با هم» هیئت داوران آرشیو شهر دلفت توسط دفتر وینخوف (هلند) (City Archive Delft by Office Winhov) و معماران گوتلیب پالودان (دانمارک) (Gottlieb Paludan Architects) را به‌عنوان برنده رده انتخاب کردند. هیئت داوران این پروژه را از نظر مفهومی واضح و دقیق تشخیص دادند. طبقه آزاد همکف بسیار با نقش آرشیو بودن به‌عنوان یک ساختمان عمومی مطابقت دارد، مکانی که می‌توان تاریخ شهر را به نمایش گذاشت و به آن دسترسی داشت. در مقابل، نماهای بسته طبقات فوقانی، این امکان را فراهم کرده است تا فضاهای انبار و بایگانی پوشیده باشند.

در بخش «کار با هم» هیئت داوران آرشیو شهر دلفت توسط دفتر وینخوف (هلند) (City Archive Delft by Office Winhov) و معماران گوتلیب پالودان (دانمارک) (Gottlieb Paludan Architects) را به‌عنوان برنده رده انتخاب کردند. هیئت داوران این پروژه را از نظر مفهومی واضح و دقیق تشخیص دادند.

توسط دفتر وینخوف (هلند) (City Archive Delft by Office Winhov) و معماران گوتلیب پالودان (دانمارک) (Gottlieb Paludan Architects)

کتابخانه مایا سومایا (Maya Somaiya) توسط سمپ پادورا و همکاران Sameep Padora & Associates در هند واقع شده است. هیئت داوران این پروژه را به‌عنوان برنده بخش “ساختمان خارج از جعبه” اهدا کرد زیرا این پروژه نوآورانه دقیقاً همان چیزی است که این جایزه در مورد آن است. در این پروژه از آجر به روشی غیرمتعارف استفاده شده است که سقف کتابخانه را به‌عنوان یک منظره شناور و زمین‌بازی مدرسه و درعین‌حال دربرگیرنده فضای کتابخانه است که با استفاده از الهامات تاریخی از طاق‌های آجری قدیمی در نقاط مختلف جهان و طراحی با نرم‌افزارهای محاسباتی کامپیوتری، این پروژه با سازه آجری پیشرفته بیان شده است.

کتابخانه مایا سومایا (Maya Somaiya) توسط سمپ پادورا و همکاران Sameep Padora & Associates در هند واقع شده است. هیئت داوران این پروژه را به‌عنوان برنده بخش "ساختمان خارج از جعبه" اهدا کرد زیرا این پروژه نوآورانه دقیقاً همان چیزی است که این جایزه در مورد آن است.

کتابخانه مایا سومایا (Maya Somaiya) توسط سمپ پادورا و همکاران Sameep Padora & Associates

همچنین بخوانید: شناخت کامل آجر قزاقی

ثبت سفارش انواع آجرهای مدرن فقط با یک تماس 09120942935 📞

محصولات

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با ما به شماره  09120942935 📞 تماس حاصل نمایید.

ارسال بار صنایع آجر وندا توسط باربری های رسمی و معتبر حمل و نقل بار با هماهنگی خریدار محترم صورت می پذیرد.
در ضمن مشتریان گرامی می‌تواند در صورت امکان و صلاحدید خویش ، وسیله نقلیه خود را برای حمل بار ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *