مقالات

ساخت آجر با 2 روش (گل + سیمان) و روش کارخانه ای

ساخت آجر

ساخت آجر روش‌ها و قلق‌های بسیاری دارد که می‌تواند برای علاقه مندان به مصالح و ساخت و ساز جذاب به نظر بیاید. در ادامه این متن قصد داریم به نحوه ساخت آجر با گل یا ساخت آجر با سیمان چه به روش دستی و چه در کارخانه‌ها اشاره نماییم.

ساخت آجر با گل رس

می‌توان اذعان داشت که اصیل‌ترین روش موجود ساخت آجر، استفاده از ترکیب گل رس، قالب زنی دستی و پختن درون کوره‌ است. از سالیان بسیار دور مردمان از این روش برای آماده سازی مصالح اولیه خانه‌ها و ساختمان‌های خود استفاده می‌کردند. اگر بخواهیم مفصل ساخت آجر با گل را مرور کنیم، بایستی به مراحل زیر اشاره نماییم.

1. آماده سازی خاک

در ابتدا لازم است خاک رس مناسب را تهیه نمود و سپس با استفاده از صافی‌ها که اصطلاحا به آن سرند کردن نیز گفته می‌شود تمامی ناخالصی‌ها و کلوخه‌های موجود در خاک را از بین برد. خاک رسی برای ساخت آجر مناسب است که هیچ گونه ناخالصی یا زباله‌ای درون آن وجود نداشته باشد و از نظر اندازه بافتی یک دست و یکسان را دارا باشد.

2. آماده کردن گل رس

ممکن است در ظاهر آماده کردن گل، تنها اضافه کردن آب به خاک به نظر بیاید اما در حقیقت برای تهیه یک گل مناسب به عنوان ماده اولیه ساخت آجر نیاز به شناسایی درصد‌های مناسب ترکیب و همچتین آماده‌سازی دقیق به واسطه ورز دادن است. به طور معمول برای تهیه این ترکیب از نسبت 30 به 70 یا 35 به 65 آب و خاک رس استفاده می‌شود. ورز دادن تا جایی ادامه می‌یابد که گل ساختاری خمیری و یک دست به خود بگیرد.

3. قالب ریزی و خشت زنی

در این مرحله گل ورز داده شده را درون قالب‌های آجر می‌ریزند. در این قسمت مهم است که با اعمال فشار مناسب دست، گل را درون قالب خشت بزنند و ساختاری به اندازه کافی متراکم و یکنواخت به آن بدهند. برخی تلاش می‌کنند تا با بیشتر ریختن آب درون گل این مرحله را برای خود ساده‌تر پیش ببرند در حالی که محصول نهایی آنها ساختاری پودری شکل و پوک به خود می‌گیرد.

4. خشک کردن گل

این مرحله با شیوه‌های مختلفی انجام می‌گیرد. برخی خشت‌ها را به مدت 13 الی 15 روز در هوای آزاد قرار می‌دهند تا خشک شدن طبیعی انجام شود. در نمونه‌های صنعتی‌تر و در شمار زیاد از انواع کوره‌های حلقوی، گرم خانه و تونل گرم کمک گرفته می‌شود.

ساخت آجر با سیمان

ساخت آجر با سیمان

ساخت آجر با سیمان

آجرهای سیمانی که از آنها تحت عنوان آجر سبک و اسامی دیگر نیز یاد می‌شود، نسل جدید مصالح هستند که به خصوص در دیوار چینی و مشخص کردن محدوده و چهارچوب بسیار مورد استفاده واقع می‌شوند. برای ساخت آجر با سیمان ابتدا لازم است مواد اولیه را آسیاب نمود تا همگی دانه‌‌هایی با ذرات یکسان داشته باشند سپس با ترکیب مناسبی از ماسه، سنگ و سیمان ترکیب اولیه را تهیه نمود. درصد خلوص در این ماده بسیار مهم است. پس از تهیه ماده اولیه و ترکیب آن تا نقطه‌ای که ترکیبی یک دست آماده شود، به واسطه دستگاه‌ها قالب‌ها پر می‌شوند. پرشدن قالب‌ها با تکان‌های ریزی به منظور خالی کردن هوا و انباشت یکنواخت مواد رو یکدیگر انجام می‌شود. در مرحله بعدی نیاز است به سطح قالب‌ها فشار وارد شود. این فشار نیز به منظور پر کردن هرچه بیشتر فضای قالب و تراکم محصول نهایی است. در مرحله آخر از کوره‌هایی با رطوبت نسبتا بالا با دمایی در محدوده 150 درجه کمک گرفته خواهد شد تا بدین ترتیب پخت سیمان با آب و آماده شدن آجر صورت بگیرد. لازم به ذکر است که انتخاب نوع قالب در مشخص شدن کاربرد نهایی آجر سیمانی دخیل است.

ساخت آجر در کارخانه‌ها

ساخت آجر در کارخانه‌ها

ساخت آجر در کارخانه‌ها

در کارخانه‌های آجر پزی با استفاده از گل رس و سیمان مصالح تولید می‌شوند. باید گفت جندان تفاوتی طی مراحل ساخت دستی و کارخانه‌ای وجود ندارد بلکه استفاده از دستگاه‌های مکانیکی و بررسی‌های آزمایشگاهی همان مراحل اصولی قدیمی را با سرعت و دقتی بیشتر پیش می‌برد. به عنوان مثال در کارخانه‌ها ابتدا کیفیت، ترکیبات و درصد خلوص خاک و سایر مواد اولیه سنجیده می‌شود و سپس به کمک بیل‌های مکانیکی، نوار تسمه‌ها و صافی‌های بزرگ انواع ناخالصی‌ها حذف می‌شوند. تشخیص درصدهای مناسب ترکیب آب و سایر مواد نیز با توجه به کیفیت و کاربرد نهایی که برای مصالح مدنظر است، مشخص خواهد شد. از آنجایی که سرعت و شمار بالای تولیدات در کارخانه اهمیت دارد، تمامی مراحل اعم از ورز دادن خمیر، قالب ریزی، خشت زنی، وارد کردن فشار، خشک کردن و پختن توسط دستگاه‌ها و کوره‌ها با نظارت کارگران انجام می‌گیرد.

کلام پایانی

ساخت آجر با گل یا ساخت آجر با سیمان امروزه در کارخانه‌ها با کیفیت و دقتی بسیار بالاتر نسبت به گذشته انجام می‌گیرد. هر چند ماشین‌ها تمامی مراحل ساخت را پیش می‌برند اما همچنان دستورالعمل‌های نیاکان برای تهیه این مصالح در برنامه کاری جای دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *