اخبار

روش اصولی تخریب و برش انواع دیوار آجری

روش تخریب دیوار آجری

روش تخریب دیوار آجری با توجه به مصالح و متریال مورد استفاده برای ساخت آن دیوار انتخاب می‌شود؛ بنابراین اگر قصد تخریب دیوار آجری را دارید، بایستی حتماً بدانید از چه ملات، متریال و مصالحی برای ساخت آن دیوار استفاده شده است. به این صورت می‌توانید برای برش دیوار آجری و تخریب آن، از ابزارهای مناسب مانند هیلتی، پیکور و … استفاده کنید.

گاهی اوقات نیز نیاز به استفاده از ابزار خاصی نیست و کارگران می‌توانند بدون صدا دیوار را تخریب کنند. بدیهی است که تخریب هر مصالحی ایجاد سر و صدا کند. اما انتخاب راحت‌ترین روش که با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و روش‌های استاندارد و اصولی انجام شود، می‌تواند باعث سرعت بخشیدن به عملیات تخریب شود و هرچه زودتر کار به پایان برسد.

دلیل تخریب دیوار آجری

گاهی اوقات لازم است که یک دیوار از بخش داخلی ساختمان حذف شود. گاهی اوقات نیز به دلایل دیگر نیاز به تخریب دیوار آجری وجود دارد. به همین خاطر در این قسمت ابتدا به دلایلی که باعث آسیب دیدگی و تخریب دیوار می‌شوند، اشاره می‌کنیم. به این صورت می توانید روش مناسب برای تخریب را انتخاب کنید و از مصالح استاندارد برای ساخت مجدد و بازسازی دیوار استفاده نمایید.

  • نفوذ رطوبت به داخل دیوار
  • ترک خوردن دیوار
  • تغییر درجه حرارت و خرابی دیوار
  • نشست دیوار به صورت نامتقارن
  • حوادث طبیعی
  • آتش سوزی
  • تغییر ظاهر آجر کاری
  • عایق نبودن دیوار
  • فرسودگی و رسیدگی نکردن به دیوار
  • ضعیف بودن ملات دیوار آجری

دلایلی که در این قسمت به آن ها اشاره کردیم، هر کدام به صورت جداگانه می‌توانند باعث تخریب جزئی یا کامل دیوار شوند. به همین خاطر لازم است که یک فرد کارشناس در این مواقع از دیوار بازدید به عمل آورد و یک روش مناسب برای تخریب یا تعمیر آن پیدا کند.

حتما مشاهده کنید: رنگ آمیزی آجر سه سانتی

نکات مهم برای تخریب و برش انواع دیوار آجری

نکات مهم برای تخریب و برش انواع دیوار آجری

نکات مهم برای تخریب و برش انواع دیوار آجری

اگر به خاطر دلایلی که در قسمت قبل اشاره شد و یا تغییر دکوراسیون نیاز به تخریب یک دیوار از داخل خانه دارید، باید حتماً با افراد متخصص و کارشناسان سازه مشورت کنید. ابتدا مهندسان و متخصصان باید به بررسی دیوار بپردازند و علاوه بر شناسایی مصالح استفاده شده برای ساخت دیوار به نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم هم توجه کنند. سپس بهترین روش را برای تخریب انتخاب کنند.

1. دیوار آجری باربر است یا داخلی

قبل از تخریب دیوار باید حتماً بررسی کنید که دیوار آجری یک دیوار باربر است یا یک دیوار داخلی محسوب می‌شود. در صورتی که دیوار باربر باشد، خراب کردن آن می‌تواند باعث خسارت های جبران ناپذیری شود. بنابراین دقت کنید که تنها امکان تخریب دیوارهای جداکننده وجود دارد.

2. به لوله کشی‌ها و سیم کشی برق داخل دیوار توجه کنید.

اگر از داخل دیوار مورد نظر، لوله کشی یا سیم کشی عبور کرده باشد، باید حتماً به آن توجه کنید تا دچار آسیب دیدگی نشوند.

3. ابتدا گچ دیوار را جدا کنید.

یکی از مراحل تخریب دیوار آجری، جدا کردن گچ دیوار است. باید با استفاده از ابزارهای مناسب مانند اهرم یا وسایل تیز دیگر گچ را جدا کنید. دقت کنید که حتماً باید از وسایل ایمنی مانند ماسک و عینک ایمنی استفاده کنید.

3 24. از ابزارهای مناسب برای تخریب استفاده کنید.

هنگام تخریب دیوارهای آجری باید دقت کنید که ستون‌ها به درستی از دیوار جدا شوند. در این قسمت باید برای تخریب بتن از پتک استفاده کنید. چنانچه از وسط دیوار شروع کنید، تخریب راحت‌تر خواهد بود. اگر بخواهید دیوار را از پایین خراب کنید قسمت‌های بالایی سست می‌شوند و سقوط می‌کنند. به همین خاطر می‌توانند باعث آسیب دیدگی شما شوند. پس بهتر است حتماً از ابزارهای مناسب مانند چکش تخریب، اره، پتک، شیار زن و … استفاده کنید تا تخریب راحت‌تر صورت بگیرد. دریل، بتن کن، چکش، پتک و … جزو ابزارهایی هستند که یک فرد متخصص برای تخریب دیوار از آن ها استفاده می‌کند.

5. آجر‌ها را برش دهید یا به صورت دستی آن ها را جدا کنید.

انتخاب روش جدا کردن آجر به نظر مهندسان پروژه بستگی دارد. گاهی اوقات لازم است از وسایلی مانند اره یا تیغه سنگ تراشی برای برش دیوار استفاده شود. گاهی اوقات می‌توان آجرهای نصب شده را به صورت دستی و با برداشتن ملات از داخل دیوار خارج کرد. برای استفاده از این روش در داخل دیوار سوراخ‌هایی ایجاد می‌شود و پس از خارج کردن ملات از اطراف آجر، آن را برمی‌دارند؛ اما در نهایت این کارشناسان هستند که باید تصمیم بگیرند بعد از بررسی نوع دیوار و مصالح به کار رفته برای ساخت آن، کدام روش مناسب‌تر است.

حتما مشاهده کنید: شستن آجر نما با جوهر نمک

کلام پایانی

روش اصولی تخریب و برش انواع دیوار آجری باید توسط فرد یک کارشناس انتخاب شود. در این مواقع مهندسان پروژه با بررسی نقشه کلی ساختمان، نقشه‌های مربوط به لوله کشی و سیم کشی، نوع دیوار را مشخص می‌کنند و با استفاده از ابزارهای مناسب، کار تخریب و برش را انجام می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *