مقالات

آجر بتنی چیست؟ انواع و کاربرد آجر سیمانی سبک

آجر بتنی

زمانی که نام مصالحی مانند آجر به میان می آید اغلب یاد آجرهای معمولی که از خاک رس تهیه و ساخته شده اند می افتیم. اما آجر بتنی شکل دیگری از آجر است که در تولید آن از سیمان، بتن و سایر مصالح استفاده می شود. از این نوع آجر نیز به صورت گسترده‌ای در صنعت ساختمان سازی بهره گرفته می شود. در این مقاله ضمن معرفی بیشتر آجرهای بتنی درباره انواع، کاربرد و ویژگی‌های آن نیز توضیحاتی را ارائه می دهیم.

معرفی آجر بتنی

آجر بتنی یا همان آجر سیمانی از آجرهای با کیفیت و مرغوبی است که در تولید آن از ملات سیمان، آب، سنگدانه‌های ماسه و شن و دیگر مواد افزودنی شکل دهنده به کار برده می  شود. نحوه ساخت این آجر با سایر آجرهای تهیه شده از خاک رس بسیار متفاوت است. برای تولید آجرهای بتنی ترکیبات را به صورت دقیق و با نسبت‌های مشخص درون قالب آماده شده قرار می دهند تا شکل آن را به خود گرفته و سپس خشک گردد. در مراحل بعدی ملات شکل گرفته را از قالب خارج کرده و توسط فرایندهای ویژه و دستگاه‌های مخصوص آن را خشک می کنند.

بر اساس استانداردهای تعیین شده آجرهای بتنی بر اساس چگالی در دسته‌های سبک، متوسط و نوع سنگین تقسیم بندی می شوند. با این حال در بازار آجرهای بتنی در دو نوع سبک و سنگین شناخته می شوند.

مهمترین مزایای به کارگیری آجرهای بتنی

آجر بتنی دارای مزایای بسیاری از جمله استحکام و مقاومت بالا است که باعث می شود این مصالح از ساختمان در برابر زلزله محافظت نماید. علاوه بر این آجرهای بتنی به هیچ عنوان دچار ترک نشده و در برابر ضربه و فشار استقامت بالایی دارند. استحکام در مقابل رطوبت و عدم شوره زدن از دیگر مزایای این بلوک‌های سیمانی به شمار می آید. چرا که ساختار آجرهای بتنی متخلخل بوده و از قدرت جذب آب بالایی برخوردار هستند. با وجود ویژگی‌ها و مزایای بالای این آجر باید به استقامت پایین آنها در مقابل آتش سوزی و حریق نیز اشاره کرد. همچنین آجرهای بتنی نسبت به آجرهای خاک رس از ثبات رنگ کمتری برخوردار هستند.

آجر سیمانی

آجر سیمانی

انواع آجرهای بتنی

همانطور که اشاره شد آجرهای بتنی در بازار تحت عنوان سنگین و سبک دسته‌بندی می شوند. در ادامه این مقاله به معرفی آجرهای بتنی سنگین و سبک پرداخته و کاربرد هر یک را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. آجر بتنی سنگین

این آجر در واقع آجر بتنی از نوع معمولی بوده که در تولید آن از شن و ماسه هایی به شکل سنگدانه‌های سنگین و ریز به کار رفته است. وزن بالا و ساختار متراکم این آجر باعث شده تا استقامت بالایی در برابر تحمل بار داشته باشد.

از آجرهای بتنی سنگین اغلب برای سقف و دیوارهای باربر ساختمان استفاده می گردد. با توجه به وزن سنگین این آجر، از آن برای ساخت دیوارهای غیر باربر بهره گرفته نمی شود. این نوع آجرها همچنین جهت کف سازی ساختمان کاربرد دارند که تحت عنوان آجرهای بتنی کف معروف هستند. علاوه بر این از آجرهای بتنی سنگین جهت کف سازی معابر عمومی پارک‌ها و… استفاده می گردد چرا که از استحکام و مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی سخت و آتش سوزی برخوردار هستند.

2. آجر بتنی سبک

آجر بتنی سبک همانند آجرهای بتنی سنگین ساخته می شوند با این تفاوت که حباب‌های بسیاری از هوا در ساختار آنها وجود دارد. حباب‌های هوا به روش‌های مختلفی درون ملات سیمان قرار می گیرند. آجرهای بتنی سبک با توجه به ساختار ویژه‌ای که دارند دارای مزایای بسیاری به شرح زیر هستند:

  • عایق مناسب در مقابل گرما و سرما
  • عایق قدرتمند در برابر آلودگی‌های صوتی
  • دارای وزن سبک و کاهش بار اضافه ساختمان
  • بالا بردن استقامت ساختمان در مقابل زلزله
  • عایق قوی در برابر رطوبت
  • صرفه جویی در هزینه‌های ساخت و ساز
  • امکان تهویه هوا در بخش داخلی ساختمان با توجه به ساختار متخلخل آن

آجرهای بتنی سبک به منظور ایجاد دیوارهای غیر باربر، پر کردن دیوارها، پر کردن فضای بین دال‌های سقفی و تیرچه بلوک‌ها و… کاربرد دارند.

انواع آجرهای بتنی سبک را می توانید در رنگ‌های مختلفی تحت عنوان آجر بتنی رنگی یا دکوراتیو نیز خریداری کنید.

حتما مشاهده کنید: آجر دکوراتیو

بررسی قیمت و خرید آجر بتنی

قیمت آجر بتنی در مقایسه با آجرهای سفالی چندان تفاوتی ندارد؛ با این حال با توجه به مزایایی از جمله ضایعات کمتر، صرفه‌جویی در هزینه‌های حمل و نقل، اجرا و نصب آسان، بهره‌گیری از آجرهای بتنی بسیار مقرون به صرفه‌تر و اقتصادی است. در زمان خرید این نوع آجر حتماً به مواردی از جمله رنگ مرغوب و یک دست، بافت با کیفیت و سطح بدون ترک به ویژه در آجرهای بتنی سبک و دکوراتیو توجه نمایید. همچنین به کارخانه سازنده آجرهای بتنی نیز توجه داشته و حتما این محصول را از برندهای معتبر و با سابقه خریداری نمایید.

سخن پایانی

آجر بتنی از پرفروش‌ترین مصالح ساختمانی است که به جای آجرهای سفالی به صورت گسترده‌ای در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت این آجر، ملات سیمان و سنگدانه‌هایی از شن و ماسه به کار برده می شود. از مهمترین ویژگی‌ها و مزایای آجرهای بتنی سبک و سنگین می توان به مقاومت بالای آنها در برابر ضربه، فشار، رطوبت و… اشاره کرد. همچنین این آجرها در زمان کوتاهی قابل نصب و اجرا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *