مقالات

آجر چیست؟ کاربرد و انواع آجر برای دیوار و نمای ساختمان

آجر چیست

یکی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی که از گذشته تاکنون، انسان برای ساخت سرپناه از آن استفاده کرده، آجر است.

در گذشته بلوک های کوچکی از جنس خاک رس می‌ساختند و آن ها را روی یکدیگر می‌چیدند تا برای خود خانه بسازند. این بلوک‌های کوچک که به خشت گلی هم معروف بودند، از جنس خاک رس یعنی همان گل ساده ساخته می‌شدند، اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، انواع آجر با مواد دیگری هم ساخته شدند تا بتوان از آن ها برای ساختن دیوارهای بنا و نمای ساختمان استفاده کرد.

آجر چیست؟

آجر یکی از مصالح ساختمانی است که قدمتی ۷۰۰۰ ساله دارد. همانطور که اشاره شد این آجرها که به خشت‌های گلی معروف بودند، از موادی مانند خاک رس که با آب ترکیب شده بود، ساخته می‌شدند. این آجرها پس از گذشت چندین سال از ترکیب مواد دیگری مانند آهک، ماسه و همچنین مواد بتنی ساخته شدند و در کوره‌های آجرپزی در برابر حرارت پخته شدند.

انواع آجر امروزه در کوره‌های آجرپزی ماشینی و با استفاده از ابزار آلات و تجهیزات پیشرفته ساخته می‌شوند. آجرهای تولید شده امروزی دارای ترکیباتی مانند سنگ آهک، خاک رس، املاح آهن، مقادیری از ماسه، فلدسپات، آلومین و سولفات هستند. این آجرها که دارای انواع مختلفی بوده کاربردهای گوناگونی هم دارند.

معرفی انواع آجر

در این بخش می‌خواهیم به معرفی انواع آجر بپردازیم. اگر برای تحقیق در مورد آجر، در حال جستجو در اینترنت هستید و می‌خواهید بدانید آجر چیست، کاربرد آجر در چه قسمت‌هایی از ساختمان است و کدام یک از آجرها بهتر هستند تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ تمام سؤالاتتان را بگیرید.

امروزه صنایع تولید آجر با توجه به نظرات کارشناسی متخصصان و مهندسان آجرها را به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌کنند و آن ها را در دسته‌بندی‌های گوناگونی قرار می‌دهند. این آجرها علاوه بر مواد به‌کاررفته برای ساخت آن ها و همچنین کاربرد آجر، دارای انواع گوناگونی هستند که در ادامه به همه آن ها اشاره خواهیم نمود.

آجر نما

آجر نما

1. آجر نما

آجرنما یکی از نمونه‌های پرکاربرد آجر است که برای استفاده در نمای بیرونی کاربرد دارد. این آجرها می‌توانند در نمای ظاهری تأثیر زیادی داشته باشند و المان‌های موردنظر مهندسان و طراحان را برجسته‌تر نمایند. آجر نماها که از جنس خاک رس، مواد معدنی، مواد نسوز و شیل تهیه می‌شوند، مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط جوی دارند.

همین امر هم باعث می‌شود تا در نمای ساختمان از آن ها استفاده کنند. فرایند تولید آجر نما به‌صورت پخت انجام می‌شود. این آجرها دارای بافت اصلاح‌شده هستند و لبه‌های نرمی دارند. آجر نماها به‌صورت متراژی عرضه می‌شوند و با توجه به ابعاد موردنظر مهندسان به قطعه‌های کوچک‌تر برش داده می‌شوند.

انواع آجر برای نمای ساختمان شامل آجرهای نسوز، آجر شاموتی، آجر رستیک، آجر کرکره‌ای، آجر پلاک، آجر حصیری، آجر لفتون، آجر بهمنی و آجر لعابی می‌شوند. این آجرها که دارای طیف‌های رنگی قرمز، سفید، زرد تیره و روشن، نارنجی تیره و روشن، قهوه‌ای، طوسی و نارنجی مایل به قهوه‌ای هستند، دست مشتریان را برای انتخاب باز می‌گذارند تا بتوانند با توجه به طرح و ایده‌ای که دارند از انواع آن ها برای ساخت نما استفاده کنند.

آجر قزاقی

آجر قزاقی

2. آجر قزاقی

آجرهای قزاقی یکی از بهترین نمونه‌ها و پرکاربردترین آجرهای صنعتی هستند که برای ساختمان‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرند. این آجرها از جنس خاک رس ساخته می‌شوند. به دلیل اینکه مصرف این آجرها در نمای بیرونی ساختمان بیشتر است، در ساختمان‌هایی که دارای نمای کلاسیک هستند و حالت قدیمی دارند از آجر قزاقی استفاده می‌شود. چراکه می‌تواند جلوه سنتی به نمای ساختمان ببخشد.

البته آجرهای قزاقی در بازار به آجرهای سنتی هم معروف هستند. این آجرها به دلیل اینکه از سال‌ها پیش تاکنون همچنان مورداستفاده قرارگرفته‌اند، جزو قدیمی‌ترین نمونه‌های آجر ساختمانی می‌باشند. ابعاد این آجرها معمولاً به‌صورت 20 * 20، 10 * 10 و 5/5* 20 هستند. آجرهای قزاقی نیز مانند آجر نماهای ساختمان دارای رنگ‌های متنوعی هستند. آجرهای قزاقی قرمزرنگ که بیشتر به سبک سنتی هستند، انواع زرد رنگ و دیگر نمونه‌های نخودی، پوست پیازی یا زرد اخرایی جزو رنگ‌های پرطرفدار آجر قزاقی هستند.

آجر نسوز

آجر نسوز

3. آجر نسوز

همانطور که از نام این آجر برمی‌آید، برای تولید آن از خاک نسوز استفاده می‌شود و در ترکیب آن موادی چون اکسید آلومینیوم، تیتانیوم، دی اکسید منیزیم و دی اکسید سیلیس وجود دارد. این آجرها که به‌صورت پخته هستند در معرض حرارت بالایی نسبت به سایر آجرهای معمولی قرار می‌گیرند و باعث می‌شود تا واکنش‌های شیمیایی انجام شده در حین مراحل پخت، دوام و استحکام آن ها را افزایش دهد.

همین مقاومت آجرهای نسوز در برابر دما، باعث می‌شود تا به آجرهای نسوز معروف باشند. این آجرها در برابر آب و رطوبت نیز مقاومت خوبی دارند. به دلیل نحوه ساخت و کیفیت بالای این آجرها، برای ساخت نمای ساختمان در شرایط جوی نامساعد، ساخت شومینه، ساخت باربکیو، اجاق‌های پیتزا پزی و عایق کوره از آن ها استفاده می‌شود. آجر نسوز نیز دارای رنگ‌های متنوعی است که می‌توان در قسمت‌های مختلف ساختمان با توجه به سلیقه مشتری از آن ها استفاده کرد. این رنگ‌ها عبارت‌اند از:

  • سفید
  • مشکی
  • کرم
  • پرتقالی
  • قرمز
  • قهوه‌ای
  • گلبهی
  • زرد
آجر لفتون

آجر لفتون

4. آجر لفتون

اگر بخواهیم بهترین نمونه‌های انواع آجر برای دیوار را معرفی کنیم، می‌توان گفت که آجر لفتون یا آجر بهمنی جزو بهترین نمونه‌های آجر برای ساخت دیوار هستند. آجر لفتون که با نام آجر مهندسی هم در بازار شناخته می‌شود، نام‌های دیگری هم دارد. این آجرها به خاطر ظاهر خود به آجرهای سوراخ‌دار و آجرهای ماشینی هم شناخته می‌شوند. آجرهای مهندسی دارای چندین سوراخ هستند و به‌صورت سه طرف نما و چهار طرف نما تولید می‌شوند. هر یک از این نمونه‌ها دارای فرایند تولید متفاوتی هستند. کاربرد آن ها نیز برای دیوارچینی است و تنها در رنگ‌های محدود نخودی و قرمز اخرایی تولید می‌شوند.

آجر سفالی

آجر سفالی

5. آجر سفالی

آجر سفالی نام‌های دیگری هم دارد. به آن آجر سفال سقفی یا آجر تیغه‌ای می‌گویند. این آجرها برای ساخت نمای داخلی و بیشتر در سقف ساختمان کاربرد دارند. انواع مختلف این آجرها ابعاد گوناگونی دارند و به رنگ‌های زرد و قرمز در بازار موجود هستند. آجر سفالی دارای نمونه‌های دیواری، نمونه‌های سقفی و نمونه‌های فوم دار هستند که دارای درجه‌های کیفی متفاوتی می باشند. برخی از آن ها درجه 1، برخی دیگر درجه 2 و برخی دیگر دارای درجه ممتاز هستند. ابعاد آجرهای سفال سقفی نیز به‌صورت 8 * 8، 10 * 20، 7*7،20 *15،10* 10، 20* 20 و … تولید می‌شوند.

آجر دکوراتیو

آجر دکوراتیو

6. آجر دکوراتیو

یکی از نمونه‌های جدید آجرهای ساختمانی نمونه‌های دکوراتیو هستند که نام‌های گوناگونی دارند. این آجرها که دارای دو دسته آجر هلندی و آجر آنتیک هستند، با مواد نانو و مواد پلیمری ساخته می‌شوند. به دلیل ساختار کیفی برتر این آجرها در برابر رشد انواع قارچ و باکتری مقاومت بالایی دارند. این آجرها دارای طیف‌های رنگی بسیار متنوعی هستند و در برابر حرارت نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

 آجرهای دکوراتیو وزن بسیار سبکی داشته و طول عمر بالایی دارند. از این آجرها برای نمای داخلی ساختمان، مانند پشت تلویزیون استفاده می‌شود. همانطور که گفتیم مقاومت فیزیکی این آجرها نیز بسیار بالا است و می‌توانند شرایط آب و هوایی نامساعد را هم تحمل کنند. به همین خاطر در نماکاری ساختمان هم از آن استفاده می‌شود؛ یعنی هم در نمای داخلی هم در نمای بیرونی ساختمان قابل‌استفاده هستند. به خاطر تنوع رنگی بالای آن ها نیز می‌توان با هر دکوراسیونی آن ها را هماهنگ کرد.

آجر رسی

آجر رسی

7. آجر رسی

آجر رسی جزو خوش قیمت‌ترین و با کیفیت‌ترین آجرهایی است که برای ساخت نمای ساختمان استفاده می‌شود. این آجرها با نام‌های دیگری چون آجر مسجدی و مدرسه‌ای هم شناخته می‌شوند. به دلیل کاربرد بالایی که این آجرها در کشور ما دارند، بیشتر در نمای خارجی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند و دارای رنگ‌های محدودی مثل زرد و قرمز هستند.

این آجرها دارای طرح‌های کرکره‌ای، پلاکی و حصیری هستند که اندازه‌های 3 سانتی دارند. رنگ داخل و بیرون آجرهای رسی یکسان است و مقاومت خوبی در برابر حرارت دارند. البته این قیمت فوق العاده خوب آن ها است که باعث محبوبیتشان می‌شود.

آجر فشاری

آجر فشاری

8. آجر فشاری

شاید از شنیدن نام آجر فشاری تعجب کنید، اما این آجرها که نام‌هایی چون آجر جوشی و آجر گری هم دارند، جزو نمونه‌های قدیمی آجر هستند که قدمت بالایی دارند. ظاهر آن ها را که ببینید متوجه می‌شوید که همه ما آجر را به این شکل می‌شناسیم. نمونه‌های جدید به دلیل پیشرفت تکنولوژی دارای ظاهرهای متفاوتی شده‌اند. کاربرد اصلی آجرهای فشاری یا گری چیدن پی ساختمان، دیوارچینی چاه، تیغه‌های آجری و ساخت طاق‌های ضربی است. این آجرهای قدیمی معرف حضور همه شما هستند و دارای رنگ زرد و نخودی هستند. فرایند تولید آن ها نیز در کوره‌های آجرپزی انجام می‌شود.

کلام پایانی

امیدواریم با مطالعه این نوشتار اطلاعات کافی درباره انواع آجر، کاربرد آن ها و ویژگی‌های هر یک به دست آورده باشید. تمام تلاش ما در مجموعه آجر وندا این است که سطح اطلاعات مشتریان را بالا ببریم تا هنگام انتخاب و خرید انواع آجر، علاوه بر اینکه به سطح دانش خود می‌افزایند، بتوانند با آگاهی بیشتر نمونه‌های موردنیاز برای استفاده در نمای ساختمان یا دیوارچینی را انتخاب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *