مقالات

ویژگی‌های آجر قزاقی

از زمان ورود قزاق‌ها به ایران انواع آجر قزاقی نیز در میان مصالح ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گرفتند.

در این مقاله به بررسی ویژگی های آجر قزاقی که از زمان ورود قزاق‌ها به ایران در میان مصالح ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گرفتند می پردازیم.

از زمان ورود قزاق‌ها به ایران انواع آجر قزاقی نیز در میان مصالح ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گرفتند. این آجرها، از مصالح سنتی بنایی و ساختمان‌سازی محسوب می‌شوند. قزاق‌ها سربازخانه‌های خود را با استفاده از آجر قزاقی می‌ساختند. تاریخچه استفاده از این مصالح به دوره ساسانیان بازمی‌گردد و استفاده از آن در برخی از آثار قدیمی و باستانی ایرانی قابل مشاهده است.

این آجرها در بنای طاق کسری، پل‌دختر، گنبد کاووس، مسجد جامع اصفهان، یزد و… مورداستفاده قرار گرفته‌اند و زیبایی بی‌نظیری در این مکان‌ها ایجاد کرده‌اند. امروزه نیز این سبک آجرها و مصالح ساختمانی کارایی دارند و همچنان در روند ساختمان‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در ایران باستان انواع آجر قزاقی با روش‌های دستی و از خشت‌های دست‌ساز ساخته می‌شدند. این خشت‌ها در برابر نور مستقیم خورشید خشک می‌شدند.

این آجرها در بنای طاق کسری، پل‌دختر، گنبد کاووس، مسجد جامع اصفهان، یزد و... مورداستفاده قرار گرفته‌اند و زیبایی بی‌نظیری در این مکان‌ها ایجاد کرده‌اند.

طاق کسری زینت یافته با آجر قزاقی

به‌مرور زمان از فرایند پختن آجرها در کوره‌های مخصوص استفاده کردند تا استحکام این مصالح در برابر عوامل آسیب‌زا افزایش یابد. با پختن آجر در کوره، فشار بالا نیز به این مصالح آسیبی وارد نکرده است و دوام آن‌ها بسیار بیشتر خواهد شد. ازاین‌رو برخی از بناهای باستانی ایرانی تا 1000 سال دوام داشته‌اند. در این بناها از این آجرهای باکیفیت قزاقی استفاده شده است.

اما امروزه کارگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی بسیاری برای تولید این مصالح تأسیس شده‌اند و سالانه بخش اعظمی از این محصولات را در کشور ما تأمین می‌کنند. رنگ‌های این آجرها بسیار متنوع است و در کارخانه‌ها انواع آجرهای زرد، پوست پیازی، قرمز، آتش، حنایی و… تولید می‌شوند.

آجرهای قزاقی در بنای طاق کسری، پل‌دختر، گنبد کاووس، مسجد جامع اصفهان، یزد و... مورداستفاده قرار گرفته‌اند و زیبایی بی‌نظیری در این مکان‌ها ایجاد کرده‌اند.

آجر قزاقی ال

ویژگی‌های مهم آجر قزاقی

انواع آجر قزاقی، کارایی به خصوصی در محیط ساختمان دارند و به همین خاطر، تولید آن‌ها همچنان رواج دارد. نداشتن آلوئک، رنگ ثابت، مقاومت در برابر آب و رطوبت، مقاومت در برابر سردی هوا و یخبندان از مزایای مهم این مصالح محسوب می‌شود. استفاده از آجر قزاقی، هزینه‌های شما را کمی کاهش می‌دهد.

آجر قزاقی به‌سهولت قابل نگهداری خواهند بود و نگهداری آسان این مصالح نیز از مهم‌ترین مزایای استفاده از آن‌ها محسوب می‌شود. شما می‌توانید، در طول سال‌های متمادی بدون نیاز به رنگ‌کاری یا تعمیر آجرها، آن‌ها را مورداستفاده قرار دهید. به‌این‌ترتیب برای نگهداری از آن‌ها هزینه‌ای پرداخت نخواهید کرد و تمیزکردن و نظافت  این مصالح نیز به‌سهولت انجام می‌گیرد.

انواع آجر قزاقی، کارایی به خصوصی در محیط ساختمان دارند و به همین خاطر، تولید آن‌ها همچنان رواج دارد.

آجر قزاقی، مقاوم در برابر حرارت و رطوبت

آجر قزاقی با ویژگی عایق نیز تولید و ارائه می‌شود و با نصب آن‌ها در محیط ساختمان، یک عایق حرارتی و سرمایشی قوی در محیط ساختمان خواهید داشت. به‌این‌ترتیب هزینه‌های مربوط به سرمایش و گرمایش محیط نیز به حداقل می‌رسند. آجر قزاقی با حداقل هزینه بیمه می‌شود و نرخ بیمه‌ای این مصالح به‌صرفه‌تر از سایر مصالح ساختمانی است. به‌علاوه خانه‌هایی که با استفاده از آجر قزاقی، آماده می‌شوند، نرخ فروش بیشتری خواهند داشت. ابعاد و اندازه‌های آجر قزاقی، بسیار متنوع است و همین مسئله دایره انتخاب مشتریان را وسیع‌تر می‌کند. انواع آجر قزاقی به‌صورت توپر تولید می‌شوند و شکل ظاهر اغلب آن‌ها مستطیلی است. ضخامت آن‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد.

نکات مهم نصب آجر قزاقی در محل‌های موردنظر

آجر قزاقی به‌سهولت در محیط ساختمان شما نصب خواهد شد؛ اما در فرایند نصب آن‌ها باید به برخی موارد مهم و کاربردی دقت داشته باشید.

آجر قزاقی به‌سهولت در محیط ساختمان شما نصب خواهد شد؛ اما در فرایند نصب آن‌ها باید به برخی موارد مهم و کاربردی دقت داشته باشید.

نصب آجر قزاقی

نحوه استفاده از ملات

آجر قزاقی با استفاده از ملات چسبناکی بر سطح دیوار چسبانده می‌شود و در مرحله اول نصب این مصالح بر دیوار، بهتر است از میزان کمتری ملات استفاده کنید؛ همچنین دقت داشته باشید که سطح بزرگی از دیوار را به ملات آغشته نسازید که این کار باعث عجله شما می‌شود؛ به همین خاطر ممکن است از دقت شما کاسته شده و تمیزی کار فدای سرعت عمل شما شود. در صورت چسب کاری سطوح وسیع دیوار، با اندکی تعلل در نصب آجر قزاقی، چسب مورداستفاده خشک شده و کار شما دوبرابر خواهد شد. در این مرحله باید مجدداً دیوار را تمیزکاری کنید و آجرها را بر سطح دیوار بچسبانید.

آجر قزاقی با استفاده از ملات چسبناکی بر سطح دیوار چسبانده می‌شود و در مرحله اول نصب این مصالح بر دیوار، بهتر است از میزان کمتری ملات استفاده کنید؛ همچنین دقت داشته باشید که سطح بزرگی از دیوار را به ملات آغشته نسازید که این کار باعث عجله شما می‌شود؛

آجر قزاقی

صبر و حوصله برای نصب آجر قزاقی بر دیوار از فاکتورهای مهم اولیه محسوب می‌شود. عجله برای چسباندن آن‌ها بر سطوح موردنظر، باعث می‌شود آجرها به‌خوبی به دیوار نچسبند و طرح نهایی آن‌ها خراب شود. همچنین استفاده از ملات مورداستفاده نیز باید به‌اندازه باشد. استفاده از ملات کم یا زیاد در این فرایند شما را به دردسر خواهد انداخت.

اگر ملات مورداستفاده شما بیش از حد موردنیاز باشد، پس از نصب آجر قزاقی، مصالح در چسب غوطه‌ور شده و زیبایی خود را در نمای داخلی از دست می‌دهند. در این صورت خشک ‌شدن آجر قزاقی نیز سخت‌تر و زمان برتر خواهد شد. استفاده از چسب زیاد، فرایند تمیزکاری سطوح را نیز سخت‌تر خواهد کرد. استفاده از ملات کم نیز مشکلاتی در پی خواهد داشت. ملات کم، باعث می‌شود آجرها به‌درستی در جای خود قرار نگیرند. به‌این‌ترتیب امکان شل شدن آن‌ها در محل نصب وجود خواهد داشت. در نتیجه دوام آجر در محل‌های نصب شده کمتر می‌شود.

اگر ملات مورداستفاده شما بیش از حد موردنیاز باشد، پس از نصب آجر قزاقی، مصالح در چسب غوطه‌ور شده و زیبایی خود را در نمای داخلی از دست می‌دهند.

چینش اصولی آجر قزاقی

همچنین بخوانید: شناخت کامل آجر قزاقی

تعیین طرح اولیه نصب آجر قزاقی

آجر قزاقی  با طرح‌ها و مدل‌های مختلفی در محل نصب می‌شود. متداول‌ترین روش نصب این مصالح بر سطوح موردنظر، استفاده از آجر کامل و نیمه‌کامل به‌صورت یک‌درمیان است که ظاهر کار را به‌شدت زیبا خواهد کرد. خطوط این آجرها در کنار هم خطای دید جالبی برای بینندگان ایجاد می‌کند. یک نصاب خوب برای نصب آجر قزاقی، خلاقیت به خرج می‌دهد. به‌این‌ترتیب سبک و مدل نصب آن‌ها در محل با تنوع بالایی همراه خواهد شد.

برای نصب آجر قزاقی، طرح‌های مختلفی وجود دارد و طراحان و نصابان مربوطه برخی از این سبک‌های نصب را به شما آموزش می‌دهند؛ اما با استفاده از خلاقیت و ایده‌های فردی نیز قادر به نصب این مصالح ساختمانی خواهید بود. در نظر داشته باشید که طرح نصب آجر قزاقی، پیش از استفاده از ملات موردنظر تعیین می‌شود و پس از چسباندن آن‌ها بر سطح دیوار دیگر فرصتی برای تغییر آن‌ها نخواهید داشت. ملات زیر آجرها در عرض بیست دقیقه خشک می‌شود و زمانی برای تغییر طرح نصب آن‌ها نخواهید داشت.

آجر قزاقی با طرح‌ها و مدل‌های مختلفی در محل نصب می‌شود. متداول‌ترین روش نصب این مصالح بر سطوح موردنظر، استفاده از آجر کامل و نیمه‌کامل به‌صورت یک‌درمیان است که ظاهر کار را به‌شدت زیبا خواهد کرد.

نحوه نصب و اجرای آجر قزاقی

چینش ردیف به ردیف آجر قزاقی

آجر قزاقی باید به‌صورت یک‌دست و محکم کنار هم قرار بگیرد. برای این منظور آجرها را به‌صورت ردیفی در کنار هم قرار می‌دهیم. آجر زیرین باید سه‌نقطه اتکا داشته باشد تا به‌سادگی از سطوح مربوطه جداسازی نشود.  در هر مرحله از چینش آجرها از تراز بودن ردیف قبلی اطمینان حاصل کنید و به‌این‌ترتیب چینش ردیفی آن‌ها را انجام دهید.

آجر قزاقی باید سفت و محکم در یک ردیف قرار داشته باشند. از صاف بودن آن‌ها در محل نصب نیز اطمینان حاصل کنید. این محصولات از به‌روزترین متریال در صنعت مد و دکوراسیون محسوب می‌شوند و استفاده از آن‌ها مزایای بی‌شماری برای شما به همراه دارد.

آجر قزاقی باید سفت و محکم در یک ردیف قرار داشته باشند. از صاف بودن آن‌ها در محل نصب نیز اطمینان حاصل کنید. این محصولات از به‌روزترین متریال در صنعت مد و دکوراسیون محسوب می‌شوند و استفاده از آن‌ها مزایای بی‌شماری برای شما به همراه دارد.

نحوه ی چینش نهایی آجرهای قزاقی

آشنایی با ویژگی‌های مهم آجرهای قزاقی

 آجر قزاقی با ویژگی‌های به خصوصی شناخته می‌شود. جنس و مدل این مصالح ساختمانی مشخصات بسیاری دارد که سبب برتری آن‌ها در میان سایر مصالح می‌شود.  در ساخت آن‌ها از خاک رس استفاده می‌کنند و به همین خاطر مقاومت بالایی دارند. این مسئله در زیبایی این مصالح در طولانی‌مدت تأثیرگذار است. کیفیت بالای پخت آجرهای قزاقی نیز از مهم‌ترین مزایای استفاده از آن‌ها محسوب می‌شود. خاک مورداستفاده در ساخت این آجرها سرند شده و جرم خاک به میزان تعیین شده می‌رسد. سپس خاک سرند شده را با مقادیری آب ترکیب کرده و این مواد را در قالب‌های مخصوص می‌ریزند؛ بنابراین فرایند پخت در کوره‌های آجرپزی تکمیل می‌شود. میزان مقاومت آن‌ها به مدت‌زمان پختشان نیز بستگی دارد.

 آجر قزاقی با ویژگی‌های به خصوصی شناخته می‌شود. جنس و مدل این مصالح ساختمانی مشخصات بسیاری دارد که سبب برتری آن‌ها در میان سایر مصالح می‌شود. در ساخت آن‌ها از خاک رس استفاده می‌کنند و به همین خاطر مقاومت بالایی دارند.

آجر قزاقی با کیفیت بالا

رنگ این مصالح نیز بر اساس مدت‌زمان پخت تعیین می‌شود. استفاده از آن‌ها برای جلوگیری از ایجاد آلوئک نیز بسیار متداول شده است. این مشکل بسیاری از افراد را در عرصه‌های ساختمانی درگیر کرده است و سبب نازیبا شدن سطوح آجری خواهد شد. آلوئک شدن آجر به معنی لب پرشدن آن است.  اگر آجر مورداستفاده شما از گل و خاک نامرغوب تولید شده باشد، در معرض آسیب‌های مختلف قرار می‌گیرد. همچنین آب و رطوبت موجود در محیط نیز سبب افزایش حجم این مصالح خواهد شد. این عوامل سبب ترکیدگی آجر خواهد شد. استفاده از این آجرها هزینه‌های بیمه‌ای شما را نیز به طرز قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

رنگ این آجرهای قزاقی نیز بر اساس مدت‌زمان پخت تعیین می‌شود. استفاده از آن‌ها برای جلوگیری از ایجاد آلوئک نیز بسیار متداول شده است.

آجر قزاقی، مقاوم در برابر آلوئک

مصارف آجرهای قزاقی

آجر قزاقی استفاده‌های بسیاری در عرصه ساختمان‌سازی دارد. یکی از مصارف مهم این مصالح، مرمت و بازسازی آثار باستانی است. اهمیت حفظ سلامت آثار باستانی، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. استفاده از این آجرها برای جلوگیری از تخریب این آثار باارزش، متداول است. در این زمینه استفاده از مصالح مرغوب نیز اهمیت دارد و با استفاده از آن‌ها ظاهر سنتی آثار قدیمی کشورمان به‌خوبی حفظ خواهد شد.

این آجرهای باکیفیت با روش‌های قدیمی و سنتی ساخته می‌شوند و برخی از آن‌ها را به نام آجر کف فرش می‌شناسند. روش ساخت این آجرها نسل به نسل منتقل شده و امروزه نیز با استفاده از همان روش‌های قدیمی، فرایند تولید آن‌ها انجام خواهد شد. به‌علاوه این مصالح استحکام بی‌نظیری دارند و به همین خاطر نیز استفاده از آن‌ها برای افزایش دوام ساختمان نیز مؤثر خواهد بود.

آجر قزاقی استفاده‌های بسیاری در عرصه ساختمان‌سازی دارد. یکی از مصارف مهم این مصالح، مرمت و بازسازی آثار باستانی است. اهمیت حفظ سلامت آثار باستانی، بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

آجر قزاقی مورد استفاده برای کف

درصورتی‌که در ساختمان خود این مصالح ساختمانی را مورداستفاده قرار می‌دهید، هزینه‌های بیمه مربوطه نیز به حداقل می‌رسند. قیمت مناسب این مصالح در کنار نرخ پایین نصب آن‌ها، بر تعداد مشتریان آن‌ها در عرصه ساختمان‌سازی افزوده است. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از آن‌ها، ویژگی ضدیخ این مصالح می باشد. خلل‌وفرج‌های موجود در این مصالح و بافت منسجم آن‌ها از ورود و خروج سروصدا جلوگیری می‌کند و از انجماد این مصالح در فصول سرد نیز جلوگیری به عمل خواهد آورد.

دلایل شهرت آجرهای قزاقی

آجرهای قزاقی، به دلیل خاصیت عایق‌بندی قوی ای که در محیط ساختمان ایجاد می‌کنند، موردتوجه بسیاری از مردم قرار گرفته‌اند. این مصالح هزینه سرمایش و گرمایش محیط را به طرز قابل‌توجهی کاهش می‌دهند. با استفاده از آن‌ها هزینه زیادی برای نگهداری و تمیزکاری از آجرها پرداخت نخواهید کرد و هزینه‌های شما را نیز کاهش می‌دهد. این مصالح نمای محیط را به طرز وصف‌ناپذیری زیبا می‌کنند. با استفاده از آن‌ها نمای ساختمان شما دگرگون شده و استحکام آن نیز افزایش می‌یابد. این آجرها با جذب خوب ملات به خود، از بروز خطر ریزش در ساختمان جلوگیری کرده و تا سال‌های سال در محل نصب شده سالم باقی می‌مانند.

آجرهای قزاقی، به دلیل خاصیت عایق‌بندی قوی ای که در محیط ساختمان ایجاد می‌کنند، موردتوجه بسیاری از مردم قرار گرفته‌اند. این مصالح هزینه سرمایش و گرمایش محیط را به طرز قابل‌توجهی کاهش می‌دهند.

آجر قزاقی، دارای عایق بندی در برابر سرما و گرما

 خطرات دفرم شدن آجرها در اثر زمین‌لرزه نیز با استفاده از این آجرهای باکیفیت به حداقل می‌رسند. در سال‌های اخیر آسیب‌های مالی و جانی بسیاری در اثر سقوط و سست شدن آجرهای بی‌کیفیت ساختمانی برای برخی از ساختمان‌سازان مشکل ایجاد کرده‌اند. شما می‌توانید، در خصوص جلوگیری از این معضلات، آجرهای قزاقی را مورداستفاده قرار دهید.

همچنین بخوانید: آجر قزاقی، زیباترین آجر سنتی که میشناسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *