مقالات

آموزش ساخت باربیکیو آجری در باغ + مراحل نصب آجر نسوز

ساخت باربیکیو آجری

امروزه ساخت باربیکیو آجری در باغ ها و ویلاها و بالکن منازل رواج پیدا کرده است و استفاده از آن برای درست کردن کباب در فضای باز کاری بسیار راحت و جذاب برای افراد محسوب می شود. برای نصب آجر نسوز باربیکیو باید به جزئیات آن کاملا آگاه بود تا بتوان یک باربیکیو استاندارد ساخت؛ بنابراین اجرای باربیکیو اجری بایستی توسط افراد ماهر انجام شود. در این مقاله به آموزش ساخت باربیکیو آجری می پردازیم اگر شما هم علاقه مند به ساخت کباب پز آجری هستید پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

ثبت سفارش آجر نسوز فقط با یک تماس 09120942935 📞

لوازم مورد نیاز برای ساخت باربیکیو آجری

باربیکیو آجری یک مکان مناسب برای پخت غذاهایی مثل کباب و جوجه است که می توان آن را در فضاهای باز مثل ویلا، باغ و حتی بالکن ساخت. وسایل مورد نیاز برای ساخت باربیکیو در باغ به شرح زیر است:

  • آجر نسوز: برای اجرای باربیکیو اجری باید از آجر نسوز یا آجر باربیکیو استفاده کرد؛ زیرا این مدل آجر در برابر حرارت بالا بسیار مقاوم است.
  • ملات: از ملات برای چسباندن آجرها به همدیگر و ساختاردهی به باربیکیو استفاده می شود؛ ملات نیز باید در برابر حرارت مقاومت خوبی داشته باشد.
  • سیمان: استفاده از سیمان می تواند مقاومت باربیکیو را در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف افزایش دهد.
  • ماسه و سنگدانه:  این متریال برای تهیه ملات باربیکیو ضروری هستند.
  • سایر بازارها و تجهیزات ساختمانی مثل چکش، دستکش، تاج یا چکش کوبنده و ابزار برش

آموزش ساخت باربیکیو آجری به صورت گام به گام

برای اجرای باربیکیو اجری باید چندین مرحله را به ترتیب انجام داد از مهم ترین مراحل ساخت باربیکیو نصب آجر نصب نسوز باربیکیو است.

1مرحله یک جایگاه باربیکیو آجری

جای مناسبی را در تراس منزل یا باغ ویلا انتخاب کنید و برای مشخص شدن الگوی چیدمان و ساخت ساخت باربیکیو، آجرها را کنار هم قرار دهید. در این مرحله بایستی آجرها را با فاصله یک سانتی متر از یکدیگر بگذارید، این فاصله برای ملات و پودر بندکشی نهایی باید لحاظ شود. برای اینکه کار تا انتهای نصب آجر نسوز باربیکیو راحت باشد بهتر است از برش آجرها در این مرحله خودداری کنید.

2مرحله دوم ساخت ملات برای دیوار چینی

در این مرحله از ساخت باربیکیو در باغ باید یک قسمت از سیمان را با پنج قسمت ماسه و مقداری آب ترکیب کرده و هم زد تا ملات مورد نیاز تهیه شود. از این ملات برای قرار دادن آجرها روی هم و چسباندن آن ها به یکدیگر استفاده می شود. ملات باید قوام مناسبی داشته باشد و نباید بیش از حد سفت و نه زیاد شل تهیه شود.

3مرحله سوم پخش لایه اولیه ملات

در محل الگوی نصب آجر نسوز باربیکیو باید یک لایه ملات ضخیم ریخت و به عنوان پی اصلی باربیکیو آجری در نظر گرفته شود؛ در این صورت اجرای باربیکیو اجری استحکام بیشتری خواهد داشت.

از یک تراز برای علامت گذاری لبه بیرونی باربیکیو در سیمان استفاده می شود؛ این کار برای گذاشتن اولین دور آجر صورت می گیرد. زمانی که اولین دور آجر قرار داده شده باید سطح بررسی شود و از قائم بودن گوشه ها اطمینان حاصل کرد.

4مرحله چهارم صاف کردن لبه های باربیکیو و چیدن آجر

برای اینکه ساخت باربیکیو آجری شکیل تر و زیباتر انجام شود باید قائم بودن مسیر ریختن ملات را بر روی یک خط صاف بررسی کنیم. برای دادن استحکام بیشتر به ساختار نهایی باربیکیو یک بند فلزی در ملات قرار داده می شود تا دیوار داخلی (پایینی) به دیوار بلندتر متصل گردد.

5مرحله پنجم افزایش استحکام دیوار باربیکیو

در این مرحله از قسمت های گوشه باربیکیو شروع به گذاشتن آجرهای اضافی می کنیم و به طور متناوب درزهای عمودی را به عرض یک و نیم آجر تکان می دهیم.

6مرحله ششم بررسی عمودی و صاف بودن گوشه ها

برای تکمیل شدن دیوار باربیکیو آجرها مطابق مراحل قبل چیده شوند و در حین کار بایستی توجه کرد که گوشه های باربیکیو به صورت عمودی صاف باشند. برای اطمینان از ساختار مربع شکل باربیکیو باید از تمام زوایای آن را بررسی کرد.

7مرحله هفتم تراز کردن دیوارهای باربیکیو

بعد از گذاشتن پنج ردیف آجر روی هم در ساخت کباب پز آجری باید با استفاده از تراز مطمئن شد که ردیف ها تراز هستند و از دو طرف یک دست اجرا شده اند.

8مرحله هشتم ساخت محل سینی ذغال

با استفاده از نیم آجر می توان در طرفین یک آجر گذاشت که به صورت طاقچه است و محل مناسبی برای قرار دادن سینی ذغال است. بعد از چیدن سه ردیف آجر دوباره یک طاقچه جهت تور کباب پز یا سینی گریل باید در نظر گرفت.

9مرحله نهم بندکشی آجرها

برای اینکه مراحل ساخت باربیکیو آجری حرفه ای تر انجام شود و قسمت بیرونی کباب پز ظاهر بهتری داشته باشد می توان قسمت های اضافی سیمان را با استفاده از یک میله یا با انگشت دست در لبه های آجر نسوز صاف کرد و در نهایت بندکشی آجرها را انجام داد. در این مرحله باید تمام سطوح آجر و بندهای دیوار باربیکیو به دقت بررسی شود.

10مرحله دهم ساخت میز مخصوص

در اجرای باربیکیو اجری باید با استفاده از یک ورقه سنگ در کنار باربیکیو آجری یک میز کار حرفه‌ای ساخته شود؛ این میز مخصوص کباب سیخ زدن و گذاشتن وسایل پخت کنار باربیکیو تعبیه می گردد.

مرحله یازدهم

در مرحله آخر نصب آجر نسوز باربیکیو می توان در قسمت بالای باربیکیو یک دودکش نیز در نظر گرفت تا تهویه هوای داخل باربیکیو بهتر انجام شود.

جمع بندی

برای اینکه ساخت باربیکیو با کیفیت و ایمنی بیشتری انجام شود و عملکرد بهتری داشته باشد باید از متریال مناسب در اجرای باربیکیو آجری استفاده کرد. همچنین در نظر داشتن نکات و ایده های مهم می تواند به زیباتر شدن ساخت باربیکیو در باغ کمک کند. در مقاله آموزش ساخت باربیکیو آجری به همراه عکس تمام مراحل توضیح داده شد.

ثبت سفارش آجر نسوز فقط با یک تماس 09120942935 📞

محصولات

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با ما به شماره  09120942935 📞 تماس حاصل نمایید.

ارسال بار صنایع آجر وندا توسط باربری های رسمی و معتبر حمل و نقل بار با هماهنگی خریدار محترم صورت می پذیرد.
در ضمن مشتریان گرامی می‌تواند در صورت امکان و صلاحدید خویش ، وسیله نقلیه خود را برای حمل بار ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *