مقالات

آجر چینی مشبک چیست؟ آموزش نحوه پیاده سازی

آجر چینی مشبک

امروزه انبوهی از مصالح ساختمانی برای ساختمان سازی توسط مردم استفاده می شوند، اما فقط تعداد کمی از آن ها نیازهایشان را برآورده می سازند. شاید بدانید استفاده از آجر نسوز نه تنها ایرادی ندارد، بلکه مزایای آن توسط کارشناسان این حوزه هم تایید شده است.

از خواص زیبایی شناختی که عبور کنیم، مزایای فیزیکی این آجرها سبب پرکاربرد شدنشان در سال های اخیر می شود. چیدمان آجرهای نسوز دسته های متنوعی را شامل می شوند که آجر چینی مشبک هم یکی از آن ها است. کاربران زیادی در مورد چیستی آجرهای مشبک، ویژگی ها و نحوه پیاده سازی آن کنجکاو هستند. پس با ادامه این مطلب همراهمان باشید.

آجر چینی مشبک چیست؟

مهندسان همیشه در اولین قدم های ساختمان سازی به شیوه آجر چینی دقت می کنند. ساخت آن ها به صورت مشبک در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است و شاید شما نیز به دنبال کسب اطلاعات برای پیاده کردن آن باشید. آجر چینی مشبک می تواند حریم خصوصی، تهویه فوق العاده و نور طبیعی را برایتان فراهم کند.

آجر چینی مشبک به معنای آن است که در زمان ساخت، یک لایه اضافی از نمای مشبک نیز برای ساختمان به وجود بیاید. به بیان دیگر، محفظه ای تهویه دار برای دیوار بیرون پدید می آید که به عنوان یک مانع عایقی عمل می کند. در گذشته این الگو بیشتر برای کشورهای غربی استفاده می شد، اما بعدها سایر کشورها نیز به مزایای آن پی برده و تصمیم به استفاده از آن گرفتند. ایران از جمله کشورهایی است که اکنون آجر چینی مشبک را به خوبی پیاده می کند.

آجر چینی مشبک

آجر چینی مشبک

مزایای آجر چینی مشبک

برای مزایای آجر چینی مشبک باید فراتر از زیبایی آن فکر کرد. خصوصیات برجسته بیشتری هم در این چیدمان مشاهده می شود که عبارتند از:

  • آجر چینی مشبک، هوای داخل ساختمان را به صورت طبیعی و با جریان هوا خنک می کند. به همین خاطر ساختمان های در معرض گرمای شدید می توانند از این مدل بهره مند شوند.
  • نورگیر بودن یک ساختمان به جذابیت های آن اضافه می کند. البته از سوی دیگر نور زیادی هم برای محیط داخلی یک ساختمان مضر است. آجر چینی مشبک اگر به صورت استاندارد انجام گیرد، نور کافی را در اختیار کاربران قرار می دهد.
  • خانه های کلان شهرها معمولا نزدیک به هم قرار دارند و این حریم خصوصی خانه ها را از بین می برد. این در حالی است که پانل های نمای مشبک باعث حفظ حریم خصوصی می شود.

شیوه آجر چینی مشبک

همان طورکه گفته شد، مدل آجر چینی مشبک یا همان حفره دار برای ساختمان های در معرض تراکم یا گرمای زیاد استفاده می شود. سایر ساختمان ها بهتر است از شیوه های سنتی یا مدرن دیگر استفاده کنند. شبکه ای از سوراخ های به وجود آمده در این ساختمان ها، امکان تهویه و استخراج هوای بیشتر برای محیط درونی آن ها را فراهم می کند. ضمن این که این روش از دیوار چینی، جلوگیری از تجمع رطوبت زیاد داخل ساختمان را به دنبال خواهد داشت.

یکی از روش های متداول برای این منظور، آجر چینی جناغی است که آجرها در آن باید با زاویه ای 90 درجه و عمود روی هم قرار بگیرند. نسبت زاویه آجرها با ساختمان یا زمین هم 45 درجه خواهد بود. در واقع آجرها باید به طور جناغی پشت سر هم قرار داشته باشند.

جتما مشاهده کنید: نحوه اجرای آجر نما نسوز

سخن پایانی

از مزایای آجر چینی مشبک پیداست که با یکی از برترین مصالح ساختمانی برای ساخت انواع سازه ها سر و کار داریم. مصالحی که همواره مورد تایید جامعه مهندسان قرار دارد، برای استفاده نیز ارزشمند خواهد بود. این مطلب از وندا هم در خصوص آجر چینی مشبک بود که امیدواریم از آن استفاده لازم را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *