مقالات

جایگاه آجر در معماری مدرن

جایگاه آجر در معماری مدرن کجاست؟

در این مقاله به مقوله آجر در معماری مدرن  و جایگاه آن خواهیم پرداخت.

جایگاه آجر در معماری مدرن

آجر در این معماری به‌گونه‌ای متفاوت استفاده می‌شود تا بناهای زیبایی شکل بگیرد. آجر به نحوی استفاده می‌شود که از شکل سنتی خارج شده و به عنصری جدید تبدیل می‌شود.

ثبت سفارش انواع آجرهای مدرن فقط با یک تماس 09120942935 📞

نمونه آپارتمان سازی مدرن

آپارتمان سازی مدرن

 آجر در معماری مدرن

آجر در این معماری نقش ساختمان‌سازی و زیبایی به کار می‌رود. این مصالح در نماهای داخلی و خارجی ساختمان به کار می‌رود. معماران می‌توانند متناسب با زمان و مکان و اهداف ساختمان‌سازی از آجرهای در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف استفاده کنند. آجرها به‌عنوان شالوده ساختمان همواره استفاده می‌شوند. آجر اولین مصالح ساختمانی بوده که به‌مرورزمان کامل شده و امروزه جزء لاینفک ساختمان‌سازی محسوب می‌شود. این مصالح در معماری جدید باارزش‌ترین مصالح ساختمانی تلقی می‌شود. همیشه این عنصر در حال تکامل است و آجر کاربردهای مختلفی در معماری مدرن دارد، بافت و اشکال آن نسبت به دوران باستان، تغییر کرده است.

ساخت بناهای مدرن و زیبا با آجر در معماری مدرن

آجرها در طول تاریخ، مهم‌ترین عامل محافظت انسان در برابر عوامل محیطی بوده‌اند. رنگ و بافت آجرها موجب استحکام خانه‌ها شده و بنابراین خانه‌ها نسبت به دوران اولیه از مقاومت لازم برخوردار شده‌اند. در معماری مدرن، هنر انسان در استفاده از آجر مشخص می‌شود و هرچقدر که خلاقیت مهندسین ساختمانی بیشتر باشد به همان اندازه، سازه زیباتر و مقاوم‌تر خواهد بود.

Skyscraper-building-made-from-brick

ساختمان-آسمان خراش-ساخته شده-از-آجر

 

همچنین بخوانید: بندکشی چیست؟

سیر تکاملی آجر از ابتدای تاریخ تاکنون

آجر در طول تاریخ خط سیری را سپری کرده‌اند تا به نقطه کنونی رسیده‌اند. بافت و شکل آجر در طول تاریخ بارها تغییر کرده‌اند. بافت و ضخامت آجرها در طول تاریخ تغییر کرده و معماران نامی ایران توانسته‌اند که تغییرات چشمگیری را در این عنصر ساختمان‌سازی ایجاد کنند. آجر قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی است که قدمت آن به ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد. این عنصر با محیط سازگار بوده و بسیار مقاوم است و ماندگاری و استحکام و پایداری موجب شده که در طول تاریخ به شکل‌های مختلفی استفاده شود. در معماری مدرن با روش‌های جدیدی، از آجر استفاده می‌شود که در عین کاربردی از جنبه زیباشناسی نیز مورداستفاده قرار گیرد.

خانه های شهری مدرن ساخته شده با آجر

خانه های شهری مدرن از آجر و شیشه در خیابان شهری

تغییر رنگ آجرها در طول زمان

رنگ آجرها در طول تاریخ متناسب با تغییر بافت و اندازه تغییر کرده و امروزه از آجرهای رنگی نسبت به روزهای اول تاریخ بیشتر استفاده می‌شود. اگرچه معماران متناسب با تغییر نیاز مردم از آجرهای شفاف و رنگی در معماری مدرن استفاده می‌کنند.

ساختمان های اداری با آجر و شیشه

ساختمان های اداری با آجر و شیشه و انعکاس آسمان

استفاده از آجر در نماهای داخلی و خارجی

از آجر می‌توان در نماهای داخلی و خارجی استفاده کرد. از آجر می‌توان در بخش‌های مختلف داخلی خانه استفاده کرد. حتی امروزه در نماهای خارجی از آجرهای مدرن و سبک استفاده می‌شود. گاهی اوقات از آجر به شکل و بافت یکسانی در نماهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود.

نمونه ای از آسمانخراش مرتفع مدرن با آجر قرمز

آسمانخراش مرتفع مدرن با آجر قرمز

ویژگی‌های آجر در معماری مدرن

سبک و با طرح‌های زیبایی طراحی و ساخته می‌شود. ترکیب زیبایی و سبکی موجب شده که استفاده از آن در معماری نوین متحول شود.

پله های چوبی در اتاقی به سبک لوفت مدرن. ساختمان مدرن با دیوار آجری در داخل. دفتر مدرن برای اجاره. اتاق به سبک صنعتی آپارتمان چند طبقه

استفاده از آجر در نمای داخلی

همچنین بخوانید: شناخت کامل آجر قزاقی

ثبت سفارش انواع آجرهای مدرن فقط با یک تماس 09120942935 📞

محصولات

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با ما به شماره  09120942935 📞 تماس حاصل نمایید.

ارسال بار صنایع آجر وندا توسط باربری های رسمی و معتبر حمل و نقل بار با هماهنگی خریدار محترم صورت می پذیرد.
در ضمن مشتریان گرامی می‌تواند در صورت امکان و صلاحدید خویش ، وسیله نقلیه خود را برای حمل بار ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *