مقالات

انواع آجر سفال در ساختمان + ابعاد و وزن هرکدام

انواع آجر سفال

انواع آجر سفال در ابعاد مختلف تولید می‌شود؛ تفاوت در ابعاد باعث شده این آجرها کاربردهای گوناگونی داشته باشند. در این مطلب با  انواع آجر سفال آشنا می‌شویم و به بررسی این آجرها در ابعاد مختلف می‌پردازیم.

ثبت سفارش انواع آجر لفتون و سفال فقط با یک تماس 09120942935 📞

معرفی انواع آجر سفال از لحاظ  کاربرد

یکی از مهم‌ترین موارد برای دسته بندی آجرها، ابعاد این محصول است؛ زیرا معیار مهمی در چینش و محاسبات تعداد آجر لازم برای ساختمان محسوب می‌شود. البته معیارهای دیگری مثل وزن، کاربرد و کیفیت نیز روی انتخاب آجر و قیمت انواع آجر سفال تاثیر گذار است. در حال حاضر بیشتر آجرهایی در ابعاد ۵.۵، ۷، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ سانتیمتر تولید می‌شود.

22 21. آجر سفال تیغه‌ای

در ساخت تیغه سفالی از حاک رس، آب، شن و آهک و سایر مواد استفاده می‌شود و این نوع آجر با محیط سازگاری بیشتری دارد. بعد از مرحله آماده کردن گل، قالب گیری و برش، سفال در کوره‌های با دمای 900 درجه سانتیگراد قرار داده می‌شود تا کاملاً خشک شود. اکنون آجر سفال تیغه ای یکی از رایج‌ترین مصالح ساختمانی به شمار می‌رود که دوام و عمر طولانی دارد.

ابعاد آجر سفال تیغه ‌ای

انواع آجر سفال تیغه ای در ابعاد 20*20*10، 20*20*15، 25*20*10، 25*20*15 تولید می‌شوند و برای جدا کردن دیوارهای خارجی ساختمان و دیوارهای موجود بین فضای داخلی ساختمان و با در اتاق‌ها کاربرد دارند. از مزیت‌های این نوع آجر سفالی می‌توان به قیمت مناسب، خاصیت عایق و امکان جذب بالای رطوبت توسط آن اشاره کرد.

33 12. آجر سفال فوم دار

این نوع آجر با نام‌های آجر عایق، تیغه فوم دار و تیغه یونولیت دار نیز شهرت دارد؛ آجر سفال فوم دار یکی از انواع آجر سفال محسوب می‌شود که دارای سوراخ‌ها و شیارهایی است. شیارهایی که روی سطح آجر وجود دارد باعث شده آجر با ملات چسبندگی بهتری ایجاد کند و استحکام دیوار بیشتر شود. همچنین استفاده از فوم در ساخت این نوع آجر سبب شده به عنوان عایق مناسبی برای گرما و صدا باشد و از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

کاربرد انواع آجر سفال فوم‌ دار در ساختمان ‌سازی

یکی از کاربردهای رایج انواع آجر سفال استفاده در اجرای فونداسیون ساختمان است؛ زیرا وزن سبکی داشته و فشار کمتری به دیوار وارد می‌کنند که احتمال نشست ساختمان را کاهش می‌دهند. همچنین به دلیل داشتن خواصی مثل ضد آب بودن، استحکام و مقاومت فشاری بالا طی گذشت زمان آسیبی ندیده و خراب نمی‌شوند.

کاربرد دیگر آجرهای فوم دار سفالی در سازه‌های زیر زمینی مثل تونل‌ها است؛ زیرا این نوع آجر می‌تواند از تاسیسات زیر زمینی در برابر فشارهای خارجی محافظت کرده و از خراب شدن خطوط لوله در تغییرات دمای جلوگیری کند. آجرهای سفالی فوم دار دارای وزن سبک هستند و به طور یکسانی وزن آن‌ها روی لوله‌ها توزیع می‌شود که این امر باعث کاهش فشار لوله می‌شود و از ترک خوردگی و شکستن لوله‌ها ممانعت می‌کند.

ابعاد انواع آجر سفال فوم دار

آجرهای فوم دار سفالی در ابعاد گوناگون تولید می‌شوند؛ از پرکاربردترین این آجرها می‌توان به آجر سفالی فوم‌دار در ابعاد 20*20*10، 20*20*، ، 25*20*10، 25*20*15 اشاره کرد. تعداد سوراخ‌های موجود در آجر با توجه به سایز و ابعاد آجر متفاوت است.

44 13. آجر سفال سقفی

کاربرد آجرهای سفالی سقفی پوشاندن فاصله بین دو تیرچه در سقف است؛ این آجرها در مقایسه با یونولیت می‌تواند باعث افزایش وزن ساختمان شوند. همچنین هزینه خرید انواع آجر سفال سقفی نسبت به یونولیت بیشتر است و در مقایسه با این مواد دارای خاصیت عایق صوتی و حرارتی ضعیف‌تری نیز می‌باشد؛ به همین دلایل آجر سفال سقفی امروزه کاربرد زیادی در ساختمان‌سازی ندارد.

 جمع بندی

انواع آجر سفال شامل آجر سفال تیغه‌ای، سقفی و فوم‌دار است که در ابعاد مختلف تولید می‌شود؛ امروزه آجر سفال فوم‌دار بیشترین استفاده را دارد. همچنین آجر سفالی سقفی به دلیل معایبی که دارد کاربردی ندارد.

ثبت سفارش انواع آجر لفتون و سفال فقط با یک تماس 09120942935 📞

محصولات

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با ما به شماره  09120942935 📞 تماس حاصل نمایید.

ارسال بار صنایع آجر وندا توسط باربری های رسمی و معتبر حمل و نقل بار با هماهنگی خریدار محترم صورت می پذیرد.
در ضمن مشتریان گرامی می‌تواند در صورت امکان و صلاحدید خویش ، وسیله نقلیه خود را برای حمل بار ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *