مقالات

انواع طرح باربیکیو آجری + ابعاد و نحوه ساخت

طرح باربیکیو آجری

استفاده از باربیکو یک روش جالب برای پخت غذا در فضای باز مثل باغ، بالکن و ویلا است. برای ساخت باربیکو آجری با آجر نسوز باید از مواد مناسب استفاده کرد و از جزئیات فنی آن آگاه بود. در این مطلب با انواع طرح باربیکو آجری و مراحل ساخت آن و همچنین مزایای استفاده از باربیکو آشنا خواهیم شد.

ثبت سفارش انواع آجر نسوز فقط با یک تماس 09120942935 📞

باربیکیو چیست؟

باربیکو یا (Barbeque) روشی برای پخت غذاهایی مثل کباب است. باربیکو در فضای باز ساخته می شود و از آن برای طبخ غذا استفاده می کنند. در ایران به اصطلاح وسیله‌ای برای پخت غذاهایی مانند  کباب است که در آن مشابه منقل گوشت  با آتش یا حرارت کباب می شود.

ابعاد باربیکیو آجری

بر اساس ابعاد و نوع آجر به کار رفته در ساخت باربیکو انواع مدل ها و طرح باربیکو وجود دارد؛ بنابراین قبل از ساخت باربیکو باید بررسی کنید که باربیکو در چه ابعادی مورد نیاز است.

نوع باربیکیو آجری ابعاد باربیکیو (ارتفاع x عرض x عمق) نوع آجر
باربیکیو آجری ساده x110x60 cm250 آجر نسوز
کباب پز آجری + سینک x200x60 cm250 آجر نسوز
منقل آجری + سینک و تنور x350x60 cm250 آجر نسوز
باربیکیو آجری + تنور x180x60 cm250 آجر نسوز

 

انواع باربیکیو آجری

یکی از پرطرفدارترین مدل های  باربیکو در فضای سنتی ویلا و باغ، باربیکو آجری است که با استفاده از آجرهای نسوز ساخته می شود. انواع طرح باربیکو آجری به شرح زیر می باشد.

 1. باربیکیو سنتی
 2. باربیکیو برقی
 3. باربیکیو گازی که در آپارتمان ها متداول است
 4. باربیکیو ذغالی و هیزمی
 5. باربیکیو سنگی
 6. باربیکیو نفتی
 7. باربیکیو صنعتی و فلزی
انواع باربیکیو آجری

انواع باربیکیو آجری

مراحل ساخت طرح باربیکیو آجری حرفه‌ای

برای ساخت باربیکو آجری باید چندین مرحله را به ترتیب انجام داد تا بتوان به صورت حرفه‌ای باربیکو آجری را در فضای باز اجرا نمود. برای ساخت باربیکو می توان برای ساخت اسکلت اصلی از بلوک سیمانی استفاده کرد تا هزینه کاهش یابد و روی باربیکو را با آجر نسوز کار کرد.

1. مرحله یک- انتخاب جای مناسب باربیکیو آجر

برای اجرای طرح باربیکو آجری باید محل مناسبی مثل تراس خانه یا باغ ویلا را در نظر گرفت و برای تعیین الگوی چیدمان و ساخت باربیکو بایستی آجرها با یک سانتی متر فاصله  در کنار هم  قرار داد. فاصله یک سانتیمتری برای ملات و پودر بندکشی نهایی لحاظ  می شود. برای اینکه تا انتهای نصب آجرها کار به سادگی پیش برود بهتر است از برش آجرها در این مرحله خودداری گردد.

مرحله دوم- ساخت ملات برای دیوار چینی

برای ساخت ملات باید یک قسمت سیمان را با پنج قسمت ماسه به همراه مقداری آب ترکیب کرد. ملات حاصل برای چسباندن آجرها روی هم و محکم کردن آن‌ها استفاده می شود. ملات به دست آمده نباید بیش از حد سفت یا شل باشد و بایستی قوام مناسبی داشته باشد.

مرحله سوم- پخش لایه اولیه ملات

در محل الگوی نصب آجر باید یک لایه ملات ریخته شود تا آن جا به عنوان پی اصلی باربیکو آجری محکم باشد.

مرحله چهارم- صاف کردن لبه های باربیکیو و چیدن آجرها

برای اینکه طرح  باربیکو آجری شکیل و زیبا ساخته شود باید مسیر ریختن ملات به صورت عمودی و روی یک خط صاف صورت گیرد.

مرحله پنجم- افزایش استحکام دیوار باربیکیو (اختیاری)

این مرحله اختیاری است و به منظور استحکام بخشیدن به دیوار باربیکو انجام می شود. برای این کار با کمک میلگرد و یا سیم مفتول فلزی باید لایه دیوار پایینی را به دیوار بالایی متصل کرد تا دیوار باربیکو آجری استحکام بیشتری داشته باشد.

نکته: مراحل یک تا پنج  را تکرار می کنیم  تا دیوار باربیکیو ساخته شود.

مرحله ششم – اطمینان از تراز بودن ردیف های آجر

بعد از اتمام پنج ردیف آجر بر روی هم باید با استفاده از تراز میزان تراز بودن دیوار را بررسی کرد.

مرحله هفتم – ساخت طاقچه باربیکو

با استفاده از نیم آجر می توان در طرفین یک آجر به شکل طاقچه کار گذاشت تا جایی برای گذاشتن سینی ذغال باشد. سپس سه ردیف دیگر آجر چید  تا یک طاقچه برای سینی گریل یا تور کباب پز ساخته شود.

مرحله هشتم – بندکشی آجرها

برای اینکه طرح باربیکو آجری ظاهر حرفه‌ای تر داشته باشد می توان با استفاده از یک میله یا با انگشت قسمت های اضافی سیمان را در لبه های آجر نسوز صاف کرد و بندکشی آجرها را به پایان رساند. در این مرحله باید تمام سطوح آجر و بندهای دیوار باریکو دوباره بررسی شود.

مرحله نهم – ساخت میز کار باربیکو

میز کار برای سیخ زدن کباب و چیدن وسایل پخت است؛ بنابراین می توان با استفاده از یک ورق سنگ در کنار باربیکو یک میز کار حرفه‌ای ایجاد کرد.

مرحله دهم – ساخت دودکش باربیکو آجری

در قسمت بالای باربیکو آجری می توان یک دودکش در نظر گرفت که روش ساخت متفاوتی دارد.

نکته مهم: قبل از شروع به ساخت باربیکو باید کاربردی ترین و راحت‌ترین ارتفاع را انتخاب کرد تا منقل آجری ارتفاع خیلی کوتاه یا بلند نداشته باشد و در ارتفاع استاندارد ساخته شود.

ابعاد باربیکیو آجری

ابعاد باربیکیو آجری

بهترین آجر نسوز برای ساخت طرح  باربیکو آجری

آجرهای نسوز در طرح ها، رنگ ها و ابعاد متنوعی وجود دارد که برای ساخت باربیکو از بین انواع رنگ ها و مدل های آجر می توان دو مدل آجر مدرن و بادوام شامل آجر انگلیسی و آجر شاموتی استفاده کرد.

1.آجر شاموتی: آجر نسوز شاموتی طیف رنگی متنوعی از رنگ کرم تا پرتغالی دارد که بسته به سلیقه خود می توان یکی از رنگ ها را برای ساخت باربیکو انتخاب نمود. همچنین این نوع آجر نسوز قابلیت تحمل حرارتی بین 1300 تا 1400 درجه سانتی گراد را دارد و گزینه مناسبی برای اجرای طرح باربیکو آجری خواهد بود.

2.آجر انگلیسی:  طیف رنگی آجر انگلیسی از قرمز روشن تا جیگری تیره است و می تواند درجه حرارتی بین 700 تا 800 سانتی گراد را تحمل کند.

مزایای استفاده از آجر نسوز برای باربيکيو

یکی از متریال های اصلی برای ساخت طرح باربیکو آجری استفاده از آجر نسوز است؛ زیرا این نوع آجر ویژگی ها و مزایای زیادی دارد.

 • مقاومت بالا در برابر باران های اسیدی
 • ثبات رنگ با گذشت زمان
 • قابلیت ضد حریق
 • مقاومت زیاد در برابر فشار
 • پایداری مناسب در برابر تغییرات دما
 • سازگاری با محیط زیست
 • اقتصادی بودن قیمت اجر نسبت به دیگر مصالح

جمع بندی

برای ساخت انواع طرح آجر باربیکو از آجرهای نسوز استفاده می شود؛ زیرا این متریال دارای ویژگی های خاصی هستند که برای اجرای باربیکو مناسب می باشند. در این مطلب به بررسی مزایا و انواع طرح باربیکو و مراحل ساخت آن پرداخته شد.

ثبت سفارش انواع آجر نسوز فقط با یک تماس 09120942935 📞

محصولات

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با ما به شماره  09120942935 📞 تماس حاصل نمایید.

ارسال بار صنایع آجر وندا توسط باربری های رسمی و معتبر حمل و نقل بار با هماهنگی خریدار محترم صورت می پذیرد.
در ضمن مشتریان گرامی می‌تواند در صورت امکان و صلاحدید خویش ، وسیله نقلیه خود را برای حمل بار ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *