مقالات

ترمیم آجر نما

ترمیم آجر نما

استفاده از نمای آجری برای ساختمان‌ها در ایران با توجه به سلیقه فرهنگی بسیار مرسوم است. جذابیت‌های این نمونه از مصالح در نما، مطابق باسلیقه بسیاری از افراد بوده و از سوی دیگر از نظر اقتصادی بسیار به صرفه شمرده می‌شود. متاسفانه گذر زمان با خود مسائلی همچون کدر شدن و تغییر رنگ آجرها، جا به جایی رج‌های آجر، ریختگی قسمتی از کار، لق شدن آجرها و مواردی از این دست را به دنبال خواهد داشت. برای جبران چنین مسائلی ترمیم آجر نما انجام می‌شود. در ادامه نمونه‌ای از روش‌های ترمیم آجر و بهبود کیفیت و استقامت را معرفی خواهیم کرد.

ثبت سفارش انواع آجر نما سنتی و مدرن فقط با یک تماس 09120942935 📞

مراحل ترمیم آجر نما به شکل اصولی

گاهی اوقات آسیب وارده به نمای آجری به حدی زیاد است که نیاز به تغییر و جایگزینی همه آجرها یا تعدادی از آنها وجود دارد. در چنین شرایطی مراحل زیر به ترتیب پیاده سازی خواهند شد:

1. بازدید و بررسی از دیدگاه کارشناس

در ترمیم آجر نما به شکل اصولی به خصوص در ساختمان‌های قدیمی نیاز به بازدید یک کارشناس خواهد بود. در این بازدید شدت آسیب، محل‌های اصلی آسیب، شیوه‌های استاندارد برای ترمیم، مصالح مورد نیاز و مواردی از این دست مشخص خواهند شد.

2. طراحی نما

گاهی افراد مایل هستند در کنار ترمیم، ظاهر نمای ساختمان را نیز تغییر دهند. در این شرایط لازم است که نمای جدید طراحی شود. لازم است با پیگیری آن توسط شهرداری نسبت به اخذ مجوزهای لازم، اقدام صورت بگیرد.

3. انتخاب مصالح

شما به هنگام بازسازی نیاز به مصالح جدید جایگزین خواهید داشت. انواع مواد از جمله ملات، آجرهای جدید، رنگ و… در این مرحله بایستی با توجه به شرایط آب و هوایی، بودجه، تأییدیه شهرداری، وضعیت ساختمان و مواردی از این دست بهترین مصالح انتخاب شوند.

4. نصب داربست و شروع کار

با توجه به حجم اصلاحات، داربست بندی انجام خواهد شد. بستن داربست کمک می‌کند احتمال ریزش نما، ایجاد ترک روی نما و گسترش آن به سایر بخش‌ها و بروز هر گونه آسیب به حداقل خود برسد. حال افراد متخصص می‌تواند روند بازسازی و ترمیم را آغاز نمایند.

تغییر رنگ آجر نما

آموزش ترمیم رنگ آجر نمای ساختمان

نمای ساختمان‌ها به واسطه آلودگی هوا، گذر زمان، تغییرات جوی، رسوخ رطوبت و… دچار مشکلاتی از جمله کدر شدگی و شوره زدگی می‌شوند. این مسائل جدا از زشت کردن نما می‌توانند در دراز مدت  مقاومت نما را نیز کاهش دهد. در ادامه راه حل‌های مختلف مواجه با این مسئله را معرفی خواهیم کرد.

1. استفاده از محلول‌های نانو و آب گریز

محلول‌های نانو به منظور افزایش مقاومت آجرها در برابر آب و رطوبت مورد استفاده واقع می‌شوند. می‌توان این محلول‌ها را با استفاده از روش‌هایی مانند اسپری کردن یا کشیدن با قلمو و غلطک روی سطح نما قرار داد.

2. کار با سنباده

در صورتی که جرم‌ها و شوره‌های جمع شده رو نمای آجری کم باشد می‌توان با استفاده از انواع سنباده نسبت به حذف آنها اقدام نمود. در این روش ترمیم آجر نما ابتدا بایستی به کمک سطوح بیرونی آجر را خیس کرد و سپس سنباده بدون سیم یا ابزار سایش مویی نسبت به سابیدن جرم‌ها اقدام نمود.

3. دستگاه واتر جت

این دستگاه به کمک فشار بالای آب آلودگی‌ها و جرم‌ها را از سطح آجر پاک می‌کند. کار با این دستگاه ملزم به کنترل دقیق فشار آب برای جلوگیری از بروز آسیب و ترگ خوردگی در سطح آجر است.

4. استفاده از فلوریدریک اسید رقیق

استفاده از این محلول اسیدی به دلیل خاصیت خورندگی بالا و گازهای سمی، خطرناک بوده و نیازمند مهارت و تجربه است. برای به کارگیری این اسید ابتدا باید سطوح مدنظر را با آب مرطوب کرد سپس با استفاده از قلمو آن را به روی سطوح انتقال دهید. در نهایت به کمک آب اسید و جرم‌های انباشته شده، شست شو شوند.

کلام پایانی

ترمیم آجر نما ساختمان‌ها به واسطه جایگزینی آجرهای جدید، استفاده از ملات برای پوشاندن درزها، شست و شوی سطح و ایجاد لایه نانو انجام می‌گیرد. انتخاب از میان انواع این روش‌ها با توجه به وضعیت نما، آسیب دیدگی‌ها، شرایط جوی و بودجه انجام می‌گیرد. گفتنی است که انجام ترمیم و مقاومت سازی در بازه‌های زمانی منظم به حفظ مقاومت ساختمان کمک می‌کند و ضروری است.

ثبت سفارش انواع آجر نما سنتی و مدرن فقط با یک تماس 09120942935 📞

محصولات

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با ما به شماره  09120942935 📞 تماس حاصل نمایید.

ارسال بار صنایع آجر وندا توسط باربری های رسمی و معتبر حمل و نقل بار با هماهنگی خریدار محترم صورت می پذیرد.
در ضمن مشتریان گرامی می‌تواند در صورت امکان و صلاحدید خویش ، وسیله نقلیه خود را برای حمل بار ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *