مقالات

انواع نمای آجری سنتی و مدرن [ویلایی و ساختمان] ایده های زیبا

نمای آجری

شاید در گذشته استفاده از مصالح باکیفیت و دارای ویژگی‌های ظاهری اهمیت زیادی نداشت، اما امروزه زیبایی ظاهری ساختمان‌ها و ویلاهای مدرن بسیار موردتوجه قرار می‌گیرد به همین خاطر است که امروزه هنگام استفاده از نمای آجری یا سایر نماهای دیگر به کیفیت و ظاهر آن‌ها توجه می‌شود. همین امر هم باعث شده تا انواع آجر نماها و متریال دیگر تولید شوند تا بتوانند برای هرچه زیباتر کردن منظره ساختمان‌ها و جلوه کلی شهرها مورداستفاده قرار بگیرند.

ثبت سفارش انواع آجر سنتی و مدرن فقط با یک تماس 09120942935 📞

نماهای آجری از گذشته تا امروز جزو پرطرفدارترین نماهای ساختمان بوده‌اند که با گذشت سالیان سال هنوز هم طرفداران خاص خود را دارند و به خاطر ویژگی‌هایی مانند زیبایی، دوام و کیفیت بالا، همچنان مورداستفاده قرار می‌گیرند. ما هم در آجر وندا تصمیم گرفتیم با معرفی ایده‌های زیبا و انواع نمای آجری ساختمان، شما را با نماهای آجری جدید آشنا کنیم.

انواع نمای آجری ساختمان

انواع نمای آجری ساختمان شامل نمونه‌های سنتی، کلاسیک و مدرن می‌شود که امروزه کاربرد بسیاری پیداکرده‌اند. نماهای سنتی که با آجرهای قدیمی و خشت‌های گلی ساخته‌شده‌اند، هنوز هم جذابیت ویژه‌ای دارند. ولی حالا با پیشرفت تکنولوژی و امکان ساخت نمای اجری زیبا، آجر نماهای جدیدی ساخته شده‌اند که دارای رنگ‌های مختلف و طرح‌های جدیدی هستند تا بتوانند ظاهر ساختمان‌های ما را در شهرها هرچه زیباتر کنند.

نمای آجری سنتی

نمای آجری سنتی

1. نمای آجری سنتی

نمای آجری سنتی یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های آجر نما است که با گذشت زمان هم طرفداران خاص خود را دارد. یکی از نمونه‌های آجر نما سنتی، آجر قزاقی است که به خاطر دارا بودن مقاومت بالا در مناطقی که دارای شرایط آب و هوایی بدی هستند هم مورداستفاده قرار می‌گیرد. این آجرها که در رنگ‌های زرد، گلبهی، ابلق و قرمز تولید می‌شوند. آجر قزاقی دارای ابعاد مختلفی بوده و پلاک‌های آن‌ها قیمت‌های گوناگونی دارند. آجرهای قزاقی علاوه بر استفاده در نمای ساختمان، برای تزیین دیوارهای داخلی مانند دیوار پشت تلویزیون، دیوارهای داخلی هم مورداستفاده قرار می‌گیرند. حتی از این آجرها برای کف‌پوش هم استفاده می‌شود؛ بنابراین نمی‌توان گفت که آجرهای قزاقی مختص نمای ساختمان هستند. چراکه کیفیت بالا و ظاهر خاصی که دارند باعث شده تا در تمام بخش‌های ساختمان بتوان از آن‌ها استفاده کرد. آجر سنتی نما قزاقی به شکل‌های مختلف مانند دور ستونی، ساده، مناسب کف و نیمه در بازار موجود هستند. شکل ظاهری متنوع این نوع از آجر نما، نشان از این دارد که در تمام قسمت‌های ساختمان قابل‌استفاده هستند.

نمای آجری مدرن

نمای آجری مدرن

2. نمای آجری مدرن

نمای آجری مدرن هم یکی دیگر از نمونه‌های آجر نما است که بسیار ساده است و ویژگی‌های قابل‌توجهی دارد. این آجر نماها هنگام استفاده نظم خاصی در دکوراسیون ایجاد می‌کنند و دیگر خطوط منحنی ندارند. به همین خاطر با استفاده از خطوط عمودی و افقی آن‌ها امکان چیدنشان با تکنیک‌های خاص وجود دارد.

بنابراین اگر به اصول مهندسی پایبند هستید و ترجیح می‌دهید چینش آجرها دارای خطوط منظمی باشد، می‌توانید از آجرهای مدرن استفاده کنید. یکی از نمونه‌های معروف نمای آجری مدرن، آجر هلندی است که می‌توان آن را با سایر نماهای دیگر مانند آجرهای دکوراتیو، کامپوزیت، چوب و حتی سنگ ترکیب کرد.

تصور کنید برای اجرای نمای آجری مدرن ویلا نیاز به یک آجر مناسب دارید، آجر هلندی که جزو نمونه‌های مصنوعی محسوب می‌شود، می‌تواند در عین مقاومت و استحکام بالا به شما این امکان را بدهد تا از انواع رنگ‌های کرم، سفید، گلبهی، طوسی و … استفاده کنید و علاوه بر نمای ظاهری ساختمان در دیوارهای داخلی نیز از آن استفاده کنید اگر محل کار شما دارای یک دیوار خاص باشد می‌توانید با استفاده از آجرهای دکوراتیو مدرن آن را پوشش دهید.

حتی دیوارهای داخلی ساختمان که منتهی به راه‌پله می‌شوند یا پشت میز آرایش و تلویزیون قرار می‌گیرند، محل مناسبی برای استفاده از این آجرها هستند. در بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها نیز از نمای آجری مدرن استفاده می‌شود که می‌تواند ترکیب بسیار جذابی با سایر المان‌های تزیینی باشد.

نمای آجری تجملاتی و کلاسیک

نمای آجری تجملاتی و کلاسیک

3. نمای آجری تجملاتی و کلاسیک

نمای آجری ساختمان ویلایی را در نظر بگیرید که از آجرهای کلاسیک برای ساخت آن استفاده شده، به‌عنوان‌مثال نماهای رومی که بسیار پرزرق‌وبرق و تجملاتی هستند، از ترکیب آجر نما با سنگ تشکیل می‌شوند. همین هم باعث می‌شود تا نمای آجری ساختمان ویلایی بسیار چشمگیر و جذاب باشد. آجرهای کلاسیک که جزو آجرهای نسوز هستند، دارای طیف‌های رنگی متنوعی مانند قرمز، خاکستری و نخودی رنگ هستند. البته نمونه‌های قرمزرنگ آن‌ها طرفداران بیشتری دارند. این آجرها دارای پلاک‌های ال، پلاک ساده انگلیسی، پلاک مناسب کف و … هستند که هر یک قیمت‌های گوناگونی دارند.

یکی از نمونه‌های معروف آجر کلاسیک، آجر انگلیسی است که از خاک قرمز نسوز تولید می‌شود و به خاطر دارا بودن آلومینیوم، اکسید آهن و سیلیس به‌هیچ‌وجه شوره نمی‌زند. همین هم باعث می‌شود تا در نمای ساختمان‌ها مورداستفاده قرار بگیرد.

هزینه نگهداری از این نوع آجر نما بسیار پایین است؛ زیرا همیشه براق و تمیز هستند. در بسیاری از ساختمان‌های ویلایی برای ساخت شومینه، باربکیو یا دیوارهای ویلا از آن استفاده می‌شود. این آجرها برای کف و نمای ساختمان هم مناسب هستند و قابلیت ترکیب با نماهای دیگر مانند سنگ را هم دارند.

4. نمای آجری خشک

نمای آجری خشک نام یک نوع آجر نمای ویژه نیست. درواقع این نوع از نما برگرفته از روش نصب انواع آجر نما می‌باشد؛ یعنی بعضی از آجر نماهایی که تا حالا به آن‌ها اشاره کردیم می‌توانند با استفاده از روش خشک اجرا شوند. اجرای این نوع از نماها بسیار سریع و ساده است. چراکه نیاز به تهیه ملات و چیدن آجرها روی ملات ندارد.

در این روش گیره‌ها، اتصالات و یراق آلات مخصوصی استفاده می‌شود که نقش اصلی را ایفا می کنند. در این نوع از نماکاری از آجرهای سبک استفاده می‌شود که توسط پیچ و مهره، فریم‌های نگهدارنده و … نصب می‌شوند. این نوع از نماهای آجری در برابر زلزله مقاومت خوبی دارند و اجرای آن‌ها نیاز به نیروهای متخصص ندارد. فرقی نمی‌کند برای نمای اجری ساختمان یک طبقه قصد استفاده از آجرهای خشک را داشته باشید یا برای اجرای نمای ساختمان‌های تجاری و اداری از آن استفاده کنید، این روش دارای مزایای زیادی مانند عدم ضایعات ساختمانی، اجرای ساده و عدم نیاز به نیروی ماهر است. البته به خاطر پتانسیل بالای نمای خشک می‌توان آن را با سایر نماها ترکیب کرد و از ایده‌های جذاب و جدید برای طراحی نمای ساختمان با این نوع آجرها استفاده نمود.

نمای آجری ساختمان ویلایی

نمای آجری ساختمان ویلایی

5. نمای آجری ساختمان ویلایی

نمای آجری ساختمان ویلایی یکی دیگر از نمونه‌های آجرنما است که برای ساختمان‌های ویلایی بسیار پرطرفدار است. این آجر نماها در مناطق پربارش و مرطوب بیشتر استفاده می‌شوند. یکی از معروف‌ترین آجرنماهای ویلایی، آجر شاموتی است. این آجر نسوز کاملاً ضد شوره است و استحکام و مقاومت بالایی در برابر رطوبت و شوره دارد.

 انواع آجر شاموتی با قیمت‌های گوناگون برای اجرای پروژه‌های مدرن، کلاسیک و ویلایی قابل‌استفاده هستند. برخی از این پلاک‌ها کامل و برخی دیگر به‌صورت نیمه هستند. پلاک‌های شاموتی مناسب کف و نما با رنگ‌های متنوع، دست شما را برای اجرای نماهای ویلایی باز می‌گذارند. رنگ‌های پرتقالی، زرد و خردلی جزو نمونه‌های پرطرفدار هستند که به‌صورت نسوز تولید می‌شوند. این آجرها از جنس بنتونیت، خاک رس نسوز، خاک رس معمولی و کائولن تولید می‌شوند. آجر شاموتی مخصوص نماهای ساختمان با انواع آجرها یا نماهای دیگر هم ترکیب می‌شود.

مزایای استفاده از نمای آجری

مزایای استفاده از نمای آجری

مزایای استفاده از نمای آجری

شاید تصور کنید در زندگی مدرن امروزی المان‌های سنتی جایی ندارند، اما هنوز هم افرادی هستند که بخواهند خاطرات گذشته خود را با استفاده از نماهای سنتی ساختمان به یاد بیاورند. اگرچه صنعت تولید آجر نما پیشرفت زیادی داشته و توانسته با استفاده از تجهیزات مدرن و متریال باکیفیت انواع آجر نماهای جدید و باکیفیتی را تولید کند که دوام و ماندگاری بالایی دارند، اما درعین‌حال ویژگی‌های ظاهری آجرهای سنتی را داشته باشند.

آجر نماهای سنتی به خاطر دارا بودن قیمت مناسب و راحتی دسترسی به آن‌ها بسیار موردتوجه معماران و فعالان حوزه ساخت‌وساز قرار می‌گیرند. البته بسیاری از افراد هم ترجیح می‌دهند به خاطر اجرای آسان و مقاومت بالایی که آجر نما در برابر تغییرات دمایی دارد، هنگام ساختمان‌سازی از این نوع نما استفاده کنند.

کلام پایانی

نمای آجری ساختمان دارای انواع مختلف سنتی، مدرن، کلاسیک یا نمونه‌های ویلایی هستند. البته آجرنمای خشک هم یک نمونه نمای آجری جدید است که به خاطر داشتن روش اجرای متفاوت موردتوجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. مجموعه آجر وندا برای اینکه مشتریان بتوانند تصور درستی از ایده‌های نماکاری ساختمان مسکونی یا ویلا داشته باشند، مقالاتی را آماده کرده تا اطلاعات کافی در اختیار آن‌ها قرار بدهد و بتوانند قبل از خرید آجر نما، اطلاعات کافی در این زمینه به دست بیاورند.

ثبت سفارش انواع آجر سنتی و مدرن فقط با یک تماس 09120942935 📞

محصولات

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با ما به شماره  09120942935 📞 تماس حاصل نمایید.

ارسال بار صنایع آجر وندا توسط باربری های رسمی و معتبر حمل و نقل بار با هماهنگی خریدار محترم صورت می پذیرد.
در ضمن مشتریان گرامی می‌تواند در صورت امکان و صلاحدید خویش ، وسیله نقلیه خود را برای حمل بار ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *