مقالات

نمای ترکیبی سنگ و آجر چگونه می شود؟ [ساختمان یک و دو طبقه]

نمای ترکیبی سنگ و آجر

نمای ترکیبی سنگ و آجر ترکیبی بسیار جذاب و فوق‌العاده است که هم در نمای ساختمان قابل‌استفاده است و هم می‌توان در داخل ساختمان از این ترکیب استفاده کرد. در سال‌های گذشته استفاده از آجرنما در ساختمان‌سازی کاربردهای بسیار زیادی داشت. البته کمتر کسی پیدا می‌شد که به جنبه تزیینی نمای ترکیبی سنگ و آجر توجه کند و بیشتر برای نمای ساختمان از نمای یکدست سنگ یا نمای یکدست آجر استفاده می‌شد، اما در حال حاضر به دلیل اینکه ترکیب نما سنگ و آجر مدرن موردتوجه قرارگرفته است، بسیاری از مهندسان و طراحان به دلیل دوام و ماندگاری بالایی که این ترکیب دارد و همچنین زیبایی ظاهری آن، از انواع نمای کلاسیک نمای ترکیبی آجر و سنگ، نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز یا رومی نمای ترکیب سنگ و آجر نسوز استفاده می‌کنند.

کاربرد نمای ترکیبی سنگ و آجر در ساختمان

فرقی نمی‌کند که از نمای ترکیبی آجر و سنگ ویلایی استفاده کنید یا نمای ترکیبی آجر سرامیک مدنظر شما باشد، کاربرد هر یک از این نما ها در ساختمان محدودیتی ندارد و در ساختمان‌های تجاری، مسکونی و اداری می‌توان از ترکیب انواع آجر و سنگ استفاده کرد. مزایای زیادی که این روش نماکاری ساختمان دارد باعث شده تا همه با خیالی آسوده از این روش برای پوشش بیرونی ساختمان استفاده کنند. ازجمله مزایایی که نمای ساختمان ترکیبی سنگ و آجر دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

قیمت مناسب نمای ترکیبی سنگ و آجر

با توجه به اینکه نمای ترکیبی سنگ و آجر در انواع مختلف آن قیمت بسیار پایینی دارد، بسیاری از مصرف‌کنندگان به استفاده از این نمای ترکیبی گرایش دارند. دلیل پایین بودن قیمت این روش نما هم استفاده از مواد تشکیل‌دهنده ارزان‌قیمت برای ساخت نمای ترکیبی سنگ و آجر است. این محصولات که با استفاده از خاک رس و آهن تولید می‌شوند، دارای قیمت پایینی هستند. همچنین رنگ‌آمیزی‌هایی که برای این نما به کار می‌رود نیز از دسته مصالح طبیعی بوده و آن‌ها هم دارای قیمت کمی هستند. ازآنجایی‌که اجرای نمای سنگ و آجر یک طبقه، نمای ترکیبی آجر و سنگ دو طبقه و … بسیار سریع انجام می‌شود و طراحان برای پیاده‌سازی این نماها به مشکلی برنمی‌خورند، هزینه‌های این مرحله هم کاهش پیدا می‌کند.

 

مقاومت بالا

مقاومت بالایی که نمای سنگ و آجر ساختمان دو طبقه دارد یا استقامتی که نمای ویلا ترکیب سنگ و آجر در برابر شرایط جوی و عوامل محیطی دارد، زبانزد است. به همین خاطر این مصالح ساختمانی بسیار پرطرفدار هستند. روش تولید سنگ و آجر یکی از دلایلی است که باعث افزایش مقاومت این نماها در برابر باران های اسیدی، نور خورشید و حرارت بالا می‌باشد.

سنگ و آجر که رنگ طبیعی دارند، مقاومت بالایی در برابر فرسایش داشته و همین امر جزو مزایای آن‌ها محسوب می‌شود. به همین خاطر در درازمدت از نمای آجر و سنگ تراورتن، نمای سنگ و آجر قرمز و … در نماکاری ساختمان استفاده می‌شود و هیچ‌گونه نگرانی بابت تغییر رنگ یا فرسایش آن‌ها وجود ندارد. چراکه به میزان زیادی در برابر تخریب و فرسایش مقاومت داشته و دفع آب خوبی دارند.

 

زیبایی قابل‌توجه

به دلیل استفاده از رنگ‌بندی‌های متنوع در نمای ترکیبی سنگ و آجر، زیبایی این طرح‌ها توانسته هر سلیقه‌ای را راضی کند. چراکه جلوه‌های بصری این کار بسیار قابل‌توجه است. به دلیل اینکه از سنگ‌ها و آجرهای متنوعی در ساخت آن استفاده می‌شود، باعث افزایش زیبایی ساختمان در بخش نمای خارجی و داخلی می‌شود.

 

رومی نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز

یکی از جدیدترین سبک‌های اجرای نمای ترکیبی ساختمان با استفاده از سنگ و آجرنمای رومی است. در این روش نماکاری از آجر نسوز استفاده می‌شود که علاوه بر دارا بودن زیبایی، مقاومت بسیار بالایی هم دارد. معمولاً آجرهایی در این روش استفاده می‌شود که دارای رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای بوده و با انواع سنگ مانند سنگ مرمر، تراورتن، چینی و … با هنرمندی خاصیت ترکیب می‌شوند. این نماکاری‌ها علاوه بر نمای ساختمان یک طبقه و نمای سنگ و آجر ساختمان دو طبقه، در نماکاری داخلی هم مورداستفاده قرار می‌گیرند.

2 3نمای آجر و سنگ تراورتن

سنگ تراورتن نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز، یکی دیگر از نمونه‌های جذاب ترکیب آجر و سنگ است. متریالی که برای این روش استفاده می‌شود، شامل آجرنمای نسوز و سنگ تراورتن شود که دارای محبوبیت خاصی هستند. این روش‌ها امکان ترکیب با سیمان چوب و انواع مصالح دیگر را دارند. می‌توان در نمای ترکیبی ساختمان از آن‌ها استفاده کرد. به‌طورکلی نمای ترکیبی آجر و سیمان درگذشته بیشتر مورداستفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه نمای آجر و سنگ تراورتن یکی از پرکاربردترین نماهای داخلی و خارجی ساختمان محسوب می‌شود که هم مقاومت بالایی دارند و هم قیمت آن‌ها مقرون‌به‌صرفه است.

3 1انواع سنگ برای نمای ترکیبی سنگ و آجر

با توجه به اینکه یکی از جدیدترین و مدرن‌ترین سبک‌های طراحی نمای ساختمان، استفاده از سنگ و آجر نسوز است، بهتر است با انواع سنگ‌هایی که قابلیت ترکیب با نمای آجر را دارند، آشنا شوید. انواع سنگ‌هایی که برای نمای ترکیبی آجر و سنگ ویلایی یا نمای ترکیبی آجر و سنگ دو طبقه، ساختمان‌های یک طبقه و … استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • سنگ لایم استون
 • سنگ تراورتن
 • سنگ تزئینی
 • سنگ مرمر
 • سنگ گرانیت
 • سنگ مرمریت

 

انواع آجر برای نمای ترکیبی سنگ و آجر

علاوه بر سنگ‌ها که دارای انواع مختلفی هستند و از آن‌ها می‌توان در نماکاری ساختمان استفاده نمود، انواع متنوعی از آجر مخصوص نمای ساختمان هم وجود دارد که دارای رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی هستند. برای استفاده از آجرهای مختلف بایستی به نوع سنگ توجه داشته باشید و از رنگ متناسب با آن استفاده کنید. در حال حاضر ترکیب آجرهای مشکی با سنگ گرانیتی از پرطرفدارترین نماهای ساختمان هستند. انواع آجرنماها عبارت‌اند از:

 • آجر سنتی
 • آجر مشکی
 • آجر نسوز
 • آجر طوسی
 • آجر زرد
 • آجر قرمز

4کلام پایانی

به‌منظور مشاهده جدیدترین نمونه‌های نمای ترکیبی سنگ و آجر می‌توانید به وب‌سایت آجر وندا مراجعه نمایید و انواع نماهای ساختمانی جذاب و مدرن با استفاده از سنگ و آجر را مشاهده نمایید.

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با آجر وندا به شماره 09120942935 تماس حاصل نمایید.

با افتخار در خدمت هموطنان عزیز هستیم!
(ارسال بار به سراسر کشور)

آجر سنتی کف قزاقی ساسانی 30*30

25.800تومان به ازای هر قالب

آجر سنتی کف قزاقی عیلامی 40*40

89.700تومان به ازای هر قالب

آجر قزاقی (سنتی) اسلیمی

12.800تومان به ازای هر قالب

آجر قزاقی (سنتی) پا ستون

13.800تومان به ازای هر قالب

آجر قزاقی (سنتی) پلاک بزرگ

3.770تومان به ازای هر قالب

آجر قزاقی ال (L) 20*5.5*10

4.560تومان به ازای هر قالب

آجر قزاقی مقرنس 8*18.5*28

24.800تومان به ازای هر قالب

آجر قزاقی نظامی فرش کف 20*20

3.200تومان به ازای هر قالب

آجر قزاقی نیمه (قلمدانی)

3.190تومان به ازای هر قالب

آجر نسوز انگلیسی (قرمز جگری) 2.5*7*31

7.000تومان به ازای هر قالب

آجر نسوز سفید دانه دار 2.5*7*31

13.000تومان به ازای هر قالب

آجر نسوز شاموتی 2.5*7*31

8.500تومان به ازای هر قالب

قیمت آجر قزاقی کامل

3.190تومان به ازای هر قالب

میزبان صدای گرم شما در صنایع آجر وندا هستیم! 09120942935

2 thoughts on “نمای ترکیبی سنگ و آجر چگونه می شود؟ [ساختمان یک و دو طبقه]

 1. پیمان اسدپور گفت:

  سلام وقت شما به خیر
  من می خواهم برای نمای ساختمان از آجر سنتی استفاده کنم فقط سئوالم این هستش که ابعاد آجر سنتی بطور استاندارد چقدر باید باشد؟
  ممنونم میشم جواب بدید

  1. مدیر گفت:

   سلام پیمان جان
   ابعاد آجرهای سنتی در ایران معمولاً حدوداً 20x10x7 سانتیمتر می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *