مقالات

12 ایده برای نمای ساختمان با آجر سفال

نمای ساختمان با آجر سفال

استفاده از آجر سفال در ساختمان سازی و نمای آنها قدمتی چند هزار ساله دارد. با نگاهی به اماکن تاریخی کشورمان از جمله مسجد جامع اصفهان، ایوان مدائن ارگ تبریز، چغازنبیل و… متوجه خواهید شد که این آجر در کشور ما نیز همواره بسیار محبوب و پرتقاضا بوده است. البته نمای ساختمان با آجر سفال تنها به سبک سنتی محدود نشده و امروزه از این آجر برای نماها و سبک‌های مختلف ساختمان از جمله مدرن، کلاسیک، ترکیبی با سایر متریال‌ها و… نیز استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم ۱۲ ایده نمای ساختمان که با استفاده از آجر سفال انجام می‌گیرد را معرفی و مورد بررسی قرار دهیم.

نمای سنتی ساختمان با آجر سفال

نمای سنتی ساختمان با آجر سفال

1. نمای سنتی ساختمان با آجر سفال

با نگاهی به اغلب نماهای سنتی ساختمان‌ها متوجه استفاده از آجر سفالی در آنها خواهید شد. آجر قزاقی از پرکاربردترین نوع آجرهای سفالی است که اغلب برای سبک های سنتی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمای کلاسیک ساختمان با آجر سفال

نمای کلاسیک ساختمان با آجر سفال

2. نمای کلاسیک ساختمان با آجر سفال

نمای کلاسیک از محبوب ترین نماها برای ساختمان است که اغلب در کشورهای اروپایی مانند انگلستان طرفداران بسیاری دارد. ایجاد نمای ساختمان با آجر سفال نسوز در سبک کلاسیک نمایی منحصر به فرد و جذاب را به ساختمان می‌دهد. در این مدل نما اغلب از آجر سفال قرمز استفاده شده و در زوایای مختلف ساختمان از جمله ترازها، طاق ها و ستون ها شاهد به کارگیری الگوهای هندسی خواهید بود.

بهره‌گیری از آجر سفال در نمای مدرن

بهره‌گیری از آجر سفال در نمای مدرن

3. بهره‌گیری از آجر سفال در نمای مدرن

در عصر حاضر شاهد ساخت ساختمان‌های بسیاری با استفاده از متریال آجر هستیم. اما در اغلب آنها سبک‌های سنتی جای خود را به سبک مدرن داده است. آجر سفال نیز به صورت گسترده‌ای در سبک‌های مدرن ساختمان مورد استفاده قرار گرفته و نمایی بسیار شیک، زیبا و در عین حال ساده به آنها بخشیده است.

سبک خمیده نمایی متفاوت برای ساختمان

سبک خمیده نمایی متفاوت برای ساختمان

4. سبک خمیده نمایی متفاوت برای ساختمان

آجر سفال‌ها بهترین گزینه برای اجرای سبک خمیده و ایجاد خطوط منحنی برای ساختمان به شمار می‌آیند. شما می‌توانید از انواع آجر سفال زرد و قرمز در این مدل نما استفاده کرده و ظاهری متفاوت و خیره کننده به ساختمان ببخشید.

آجر سفال در قاب‌ بندی ساختمان

آجر سفال در قاب‌ بندی ساختمان

5. آجر سفال در قاب‌ بندی ساختمان

قاب بندی از مهم‌ترین بخش‌ها برای اجرای نمای ساختمان محسوب شده که اغلب از متریال‌های چوب یا فلز برای آن استفاده می‌شود. آجر سفال با توجه به استحکام بالا و وزن سبکی که دارد گزینه مناسبی برای قرارگیری در قاب بندی ساختمان خواهد بود. با قرار دادن آجر سفال در این قاب‌ها می‌توان نمایی زیبا و خیره کننده به وجود آورد.

نمای مشبک ساختمان با آجر سفال

نمای مشبک ساختمان با آجر سفال

6. نمای مشبک ساختمان با آجر سفال

نمای آجری مشبک از جمله نماهای زیبایی است که می‌توانید با استفاده از آجر سفال آن را برای ساختمان پیاده سازی کنید. از مزیت‌های این نمای ساختمان با آجر سفال می توان به تنظیم تهویه هوا و نور برای ساختمان اشاره کرد که در عین حال حریم خصوصی ساکنان آن را حفظ می‌کند. در این سبک از نما، آجرها به شکل مشبک در کنار هم چیده شده و طرح‌هایی خارق‌العاده برای نمای ساختمان به وجود می‌آورند.

نورپردازی آجر نمای سفالی ساختمان

نورپردازی آجر نمای سفالی ساختمان

7. نورپردازی آجر نمای سفالی ساختمان

از متدهای جدید و در عین حال مدرن برای نمای ساختمان می‌توان نورپردازی آجر نمای سفالی را نام برد. با انجام نورپردازی می‌توان زیبایی و جلوه ساختمان را چندین برابر کرد. در این سبک، چیدمان آجرهای سفالی باید به نحوی صورت گیرد که بیشترین جلوه را برای ساختمان داشته باشند.

ترکیب آجر سفال و نمای شیشه‌ای ساختمان

ترکیب آجر سفال و نمای شیشه‌ای ساختمان

8. ترکیب آجر سفال و نمای شیشه‌ای ساختمان

نمای شیشه‌ای امروزه از پرطرفدارترین نماها برای ساختمان است که می‌توان با ترکیب آجر سفال آن را اجرا کرد. در این سبک از نما، آجر سفال معمولاً در بخش‌های پایین و بالای ساختمان قرار گرفته و از شیشه در بخش‌های میانی استفاده می‌شود.

نمای سنگی ساختمان با ترکیب آجر سفال

نمای سنگی ساختمان با ترکیب آجر سفال

9. نمای سنگی ساختمان با ترکیب آجر سفال

نمای ساختمان با آجر سفال زرد چنانچه با ترکیب سنگ های سیاه انجام گیرد می‌تواند از بسیاری جهات موجب زیبایی هرچه بیشتر نما شود. ترکیب آجر سفال و سنگ کنتراست بی‌نظیری برای نمای ساختمان به وجود می‌آورد که این امر از مهمترین دلایل استفاده از این متریال‌ها در کنار هم است. علاوه بر این با توجه به ارزان بودن مصالحی مانند آجر سفال، می‌توان در انجام هزینه‌های نمای سنگی ساختمان صرفه‌جویی کرد.

نمای نرده‌ دار ساختمان آجر سفال

نمای نرده‌ دار ساختمان آجر سفال

10. نمای نرده‌ دار ساختمان آجر سفال

امروزه شاهد استفاده از نرده‌های چوبی و فلزی برای حفاظت از نمای بسیاری از ساختمان‌ها هستیم. ساختمان‌های آجر سفال نیز این قابلیت را دارند که با استفاده از نرده‌های چوبی یا فلزی پوشانده شوند. این امر ضمن زیبایی هرچه بیشتر نمای ساختمان باعث حفاظت و دوام بیشتر آجرهای سفالی می‌گردد.

ترکیب آجر سفال و چوب در نمای ساختمان

ترکیب آجر سفال و چوب در نمای ساختمان

11. ترکیب آجر سفال و چوب در نمای ساختمان

آجر سفال در ترکیب با متریال چوب می‌تواند به ساخت کنتراست‌های رنگی و بافت‌های مسطح در نمای ساختمان کمک نماید. بسیاری از طراحان با استفاده از این دو متریال به خلق طرح‌های جذاب و مدرن برای ساختمان می‌پردازند. بیشترین سطح از نمای ساختمان را می‌توان با آجر سفال پوشاند و سپس در بخش جلو نمای بازی از چوب ایجاد کرد. بدین ترتیب یک ترکیب دلنشین و گرم از تلفیق آجر سفال و چوب به وجود می‌آید.

نمای ترکیبی باز با آجر سفال

نمای ترکیبی باز با آجر سفال

12. نمای ترکیبی باز با آجر سفال

در این سبک از نمای ساختمان از تلفیق آجر سفال به همراه چندین متریال مانند شیشه، سنگ، فلز و… برای اجرای نمای باز استفاده می‌گردد.

سخن پایانی

آجر سفال از قدیمی‌ترین و با کیفیت‌ترین آجرها در صنعت ساختمان سازی است. بر همین اساس نمای ساختمان با آجر سفال نیز از محبوب‌ترین نماها به شمار می‌آید. آجر سفال به تنهایی و یا در ترکیب با متریال‌هایی از جمله فلز، سنگ، چوب، شیشه و… می‌تواند به خلق نماهایی مدرن، شیک و منحصر به فرد برای ساختمان کمک کند. آجر سفال دارای مزایایی از جمله کیفیت بالا، تنوع مناسب، عایق‌بندی، قیمت ارزان و… بوده که به تقاضای هرچه بیشتر آن جهت استفاده در نمای ساختمان افزوده است. شما می‌توانید برای سفارش و خرید انواع آجر سفال با کیفیت و درجه یک به فروشگاه آنلاین آجر وندا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *