مقالات

نحوه ساخت آجر نسوز + مراحل و ومواد تشکیل دهنده

ساخت آجر نسوز

آجر نسوز یکی از محبوب‌ترین انواع آجر محسوب شده که از جنس چینی برخوردار است. مقاومت بالا در برابر حرارت و دما مهمترین مشخصه آجر نسوز به شمار آمده و آن را به گزینه ای مناسب جهت مصارف صنعتی و بهره‌ گیری در کوره‌ های ذوب تبدیل ساخته است. فرمولاسیون خاصی برای ساخت آجر نسوز وجود دارد که بر اساس آن در رنگ‌ ها و طرح‌ های متنوعی تولید می‌ شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی تولید آجر نسوز، مراحلی که دارد و مواد تشکیل دهنده آن بپردازیم.

مراحل ساخت آجر نسوز

آجر نسوز از جدیدترین انواع آجر نما است که امروزه با استفاده از به روزترین ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته ساخته می‌ شود. به طور کلی مراحل تولید آجر نسوز عبارتند از:

  1. استخراج و آماده سازی مواد اولیه آجر نسوز
  2. آماده سازی گل و شکل دهی آن
  3. خشک کردن آجر نسوز
  4. پخت آجر نسوز
  5. بسته‌ بندی آجر نسوز

در ادامه این مقاله به شرح و بررسی هر یک از مراحل فوق می‌ پردازیم.

استخراج و آماده سازی مواد اولیه آجر نسوز

استخراج و آماده سازی مواد اولیه آجر نسوز

1. استخراج و آماده سازی مواد اولیه آجر نسوز

برای تولید آجر نسوز از انواع خاک رس موجود در معادن استفاده می‌ شود که از مهم‌ترین آنها می‌ توان به مواد زیر اشاره کرد.

خاک رس از نوع سطحی: این خاک در نزدیک‌ترین سطح از زمین یافت می‌ گردد.

خاک رس شیل: این خاک در واقع همان خاک رس بوده که به مرور زمان تحت تاثیر فشار وارد شده به شکل تخته سنگ بسیار سختی در آمده است.

خاک رس نسوز: این خاک در اعماق زمین قرار داشته و بسیار نزدیک به مواد مذاب است. ویژگی بارز این خاک به مقاومت بسیار بالای آن در مقابل حرارت برمی‌ گردد. با توجه به اینکه کنترل رنگ نهایی آجر بر اساس مواد اولیه آن انجام می‌ شود، بعد از استخراج این خاک‌ ها از معادن، هر یک از آنها را در بخش‌های جداگانه‌ ای نگهداری و ذخیره می‌ کنند.

سپس ذرات درشت خاک رس و سنگ‌هایی که در میان آنها وجود دارد با استفاده از دستگاه پودرکن شکسته شده و خرد می‌ شوند. یک دست بودن خاک در این مرحله نقش مهمی در کیفیت ساخت آجر نسوز خواهد داشت.

2. آماده سازی گل و شکل دهی آن

در مرحله بعد مواد اولیه از جمله خاک رس و آب در دستگاهی تحت عنوان میکسر با یکدیگر مخلوط شده و گل مناسب برای تولید آجر به دست می‌ آید. نوع گل بر اساس مقدار مواد اولیه و آب متفاوت خواهد بود و از نظر رطوبت درصدهای مختلفی خواهد داشت.

بعد از آماده سازی گل نوبت به شکل دهی و قالب‌گیری آنها برای تولید آجر نسوز می‌ رسد. قالب‌گیری آجر به دو شکل دستی و ماشینی انجام می‌گیرد. در روش سنتی گل را درون قالب چوبی می‌ گذارند تا شکل بگیرد و سپس سطح آن را صاف می‌ کنند. اما در روش مکانیزه و ماشینی گل را درون دستگاه پرس زن قرار می‌دهند تا به شکل قالب‌ های آجر نسوز در آید. بعد از آن با توجه به خط تولید آجر و دستگاه‌ های مورد استفاده در آن، قالب‌های آجر نسوز به دستگاه برش منتقل شده تا در ابعاد مورد نظر برش داده شوند.

3. خشک کردن آجر نسوز

قالب‌های آجر بعد از برش وارد دستگاه خشک کن شده تا درصد زیادی از رطوبت آنها گرفته شده و خشک شوند.‌ خشک کردن آجر بعد از قالب گیری بسیار مهم بوده و نقش مهمی در کیفیت نهایی آجر نسوز دارد. مدت زمان خشک شدن آجر بر اساس نوع خاک متغیر بوده و گاهی تا ۴۸ ساعت ممکن است طول بکشد.

پخت آجر نسوز

پخت آجر نسوز

4. پخت آجر نسوز

اصلی‌ترین مرحله ساخت آجر نسوز به پخت آن اختصاص دارد. برای این منظور از کوره‌ های مدرنی استفاده شده که عمل پخت آجر نسوز را با توجه طرح و رنگ آن به صورت دقیق انجام می‌ دهند. بر همین اساس آجرها با استفاده از ابزارهای مکانیکی برای چیدمان در ماشین‌ های کوره جابجا می‌ شوند. زمان پخت آجر نیز با توجه به سوخت کوره و نوع آجر متفاوت بوده و حداکثر مدت آن ۴۰ ساعت است. متداول‌ ترین کوره‌ های آجرپزی برای تولید آجر نسوز عبارتند از:

  • کوره آجرپزی هوفمان
  • کوره آجرپزی رولری
  • کوره آجرپزی تونلی

5. بسته‌ بندی آجر نسوز

بسته‌ بندی آجر نسوز از دیگر مراحل مهمی است که باید با دقت بالایی انجام گردد تا آجرها دچار صدمه و آسیب نشوند. با توجه به این امر در کارخانه آجرسازی این مرحله به وسیله نیروی انسانی و با حساسیت بالایی انجام می‌ شود تا آجر‌ها سالم و با کیفیت بالایی به دست مصرف کننده برسند.

ساخت انواع آجر نسوز

آجر نسوز از نظر طیف رنگ بسیار گسترده و متنوع است. از معروف‌ ترین انواع آجر نسوز می‌ توان به آجر انگلیسی در طیف رنگ قرمز و آجر شاموتی در طیف رنگ نارنجی، زرد، طلایی، پرتغالی و… اشاره کرد. آجر شاموتی با توجه به نحوه ساخت آن قادر به تحمل حرارت بین ۱۳۰۰ الی ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد بوده و آجر انگلیسی در حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ درجه سانتیگراد حرارت را تحمل می‌ کند.

سخن پایانی

در این مقاله مراحل ساخت آجر نسوز که به صورت مدرن و توسط دستگاه‌ های پیشرفته انجام می‌ گیرد به صورت کامل مورد شرح و بررسی قرار گرفت. قیمت آجر نسوز با توجه به مواد اولیه، نوع قالب، زمان پخت و رنگ بندی آن تعیین می‌ گردد. با سفارش این محصول از مراکز فروش معتبر آجر در کشور، ضمن اطمینان از کیفیت آجر نسوز می‌ توانید آن را با قیمت ارزان و مقرون به صرفه‌ ای خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *