مقالات

آجر سبز چیست؟ انواع و کاربرد آجر مهندسی سبز

آجر سبز

آجر سبز از جمله آجرهای مهندسی بوده که در ساخت آن استانداردهای روز دنیا رعایت شده است. این محصول با محیط زیست سازگار بوده و در مناطق محروم می توان از آن به جای خشت زنی سنتی استفاده کرد. تکنولوژی و فناوری به کار رفته در تولید این آجر موجب صرفه‌جویی حداکثری در مصرف انرژی و سوخت گردیده است. ضمن اینکه برای محیط زیست هیچگونه آلودگی به همراه ندارد. در این مقاله به بررسی بیشتر آجر مهندسی پرداخته و درباره انواع و کاربرد آن توضیحاتی را ارائه می دهیم.

معرفی آجر سبز مهندسی

به طور کلی در تولید آجرها از ترکیباتی مانند آهک، خاک رس و کاهگل استفاده می شود. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی مشتقاتی مانند کاه از ترکیبات آجر حذف شده و به جای آن از مواد معدنی استفاده می شود. به آجرهایی که در طی این فرایند تولید و ساخته شده اند آجر سبز مهندسی گفته می شود. با توجه به وجود سوراخ‌هایی در سطح این آجرها، ملات به راحتی میان آجرهای چیده شده نفوذ پیدا کرده و باعث استحکام هرچه بیشتر بنا می گردد.

آجر مهندسی و موارد کاربرد آن

با توجه به اینکه آجرهای مهندسی از نظر طرح و شکل تنوع خاصی ندارند برای زیباسازی و نما مورد استفاده قرار نمی گیرند. از آجرهای سبز اغلب به منظور پشتیبانی سازه و پایه ساختمان استفاده می گردد. از این آجر معمولاً جهت لایه‌های زیرین بنا که در معرض دید اصلی قرار ندارند به کار گرفته می شود. البته در مواردی با تلفیق آجر مهندسی سبز و آجر سنتی می توان نمایی منحصر به فرد و خاص را به وجود آورد.‌ همچنین می توان از این آجر به عنوان دیوارپوش و کفپوش آجری نیز استفاده کرد.

انواع آجر مهندسی

آجرهای سبز مهندسی از نظر استحکام، مقاومت و جذب آب با دیگر آجرها تفاوت‌هایی دارند. آجر سبز مهندسی معمولاً دارای سطح صافی هستند و در دو نوع کلاس A  و کلاس B تقسیم بندی می شوند. آجرهای سبز کلاس  A در مقایسه با آجرهای کلاس  B از مقاومت و استحکام بیشتری برخوردار هستند و همچنین چهار و نیم درصد میزان جذب آب کمتری دارند. با توجه اینکه اغلب آجرهای مهندسی کلاس A به رنگ سبز هستند تحت عنوان آجر سبز شناخته می شوند. آجرهای کلاس B بیشتر به رنگ قرمز تولید می شوند. این آجرها از استقامت کمتری برخوردار بوده و آب کمتری را نیز جذب می کنند.

آجر مهندسی

آجر مهندسی

بررسی مزیت‌های آجرهای سبز مهندسی

آجرهای سبز مهندسی دارای ویژگی‌ها و مزایای بسیاری هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این نوع آجرها از استقامت بالایی در مقابل یخ زدگی و فشار برخوردار هستند.
  • آجرهای سبز دارای جذب آب کمی بوده، از این رو برای استفاده در مناطق مرطوب بهترین گزینه هستند.
  • به کارگیری آجرهای سبز در صنعت ساختمان سازی موجب صرفه‌جویی در مصرف ملات، سوخت و انرژی می گردد.
  • آجرهای سبز ضمن زیبایی هرچه بیشتر نما باعث افزایش مقاومت ساختمان و سازه می شوند.
  • ابعاد این آجر به صورت مهندسی بوده و هیچگونه اشکالاتی در آن وجود ندارد.
  • آجرهای سبز مهندسی ضد شوره بوده و مناسب مناطق مرطوب است.
  • با توجه به استحکام و استقامت بالای این آجر چنانچه در ساختمان استفاده شود موجب ایمنی آن در برابر زلزله می گردد.

حتما مشاهده کنید: آجر قزاقی چیست

تفاوت آجر مهندسی با سایر آجرها

آجرهای سبز مهندسی با کیفیت و درجه یک برای پخت نیاز به دمای زیادی دارند. حداقل دمای مورد نیاز برای پخت این آجرها در حدود ۸۵ درجه سانتیگراد است که به همراه خشک شدن آجر در کل ۱۲ ساعت زمان نیاز دارد.

اما برای دیگر آجرها این زمان تقریباً ۱۰ ساعت بوده و پخت آنها در دمای ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد صورت می گیرد.‌ همچنین مقاومت و ماندگاری آجر مهندسی در مقایسه با دیگر آجرهای معمولی در حدود دو برابر است.

سخن پایانی

در این مقاله با آجر سبز مهندسی آشنا شدید. در تولید این آجر از آهک، خاک رس و مواد معدنی استفاده می شود. با توجه به اینکه آجرهای سبز بر اساس استانداردهای جهانی ساخته می شوند از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار بوده و هیچگونه آسیبی به محیط زیست نمی رسانند.

آجرهای مهندسی ضمن استحکام بسیار بالا از قیمت مناسبی نیز برخوردار بوده و می توان از آن به جای آجرهای سنتی در مناطق محروم استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *