مقالات

از بین بردن شوره آجر نما با 5 روش + پیش گیری

شوره آجر نما

شوره آجر نما بعد از مدتی که آجر در مجاورت عوامل جوی قرار می‌گیرد روی آجر تشکیل می‌شود و می‌تواند تاثیر ناخوشایندی روی ظاهر و زیبایی نمای آجری بگذارد. این شوره‌ها نوعی نمک هستند که با روش‌های مختلفی می‌توان آن‌ها را از بین برد؛ البته هر چند وقت یکبار باید شوره‌های به وجود آمده روی آجر نما را تمیز کرد. در این مطلب به معرفی 5 روش مهم برای از بین بردن شوره آجر نما می‌پردازیم.

ثبت سفارش انواع آجر نما فقط با یک تماس 09120942935 📞

شوره آجر نما چیست؟

لکه‌های سفید و خاکستری که به علت نفوذ نم و رطوبت روی سطح آجر نما ظاهر می‌شوند، شوره آجر نما یا سفیدک می‌گویند. این شوره‌ها رسوبات نمک موجود در آب هستند که توانسته اند به عمق آجر نفوذ کنند و به صورت لکه‌های سفیدی نمایان شوند. ایجاد این سفیدک‌ها نشان دهنده کیفیت پایین آجر است که با گذشت زمان باعث کاهش استحکام ساختمان می‌شوند.

علت ایجاد شوره آجر نما چیست؟

برای از بین بردن شوره آجر نما باید ابتدا عامل به وجود آورنده شوره را پیدا کرد و سپس اقدام به تمیز کردن آن نمود. در صورتی که علت اصلی ایجاد شوره مشخص نشود حتماً بعد از گذشت زمان دوباره روی آجر ظاهر خواهد شد. علاوه بر عوامل جوی مثل باران و برف و چند عامل دیگر شامل ملات، کیفیت پایین آجر و عدم رعایت استاندارد در ساخت آجر سبب ایجاد شوره روی آجر نما می‌شوند. ملات از چهار جهت آجر را احاطه می‌کند که همین امر باعث شوره زدن آن خواهد شد.

۵ روش اصلی از بین بردن شوره آجر نما

از بین بردن شوره آجر نما

از بین بردن شوره آجر نما

1.بر طرف کردن شوره آجر نما با واتر جت (شستشو نما با واتر جت)

استفاده از روش شستشو آجر با فشا رآب یک روش موثر برای تمیز کردن شوره از سطح آجر نما است که به وسیله ابزارهای وتر جت و فشار انجام می‌شود. قبل از شستشوی آجر نما باید سطح آجرها کاملاً خشک و عاری از هر گونه گرد و غبار باشد. سپس  فشار آب با واتر جت باید تا حد معقولی تنظیم شود تا شوره آجرها به خوبی تمیز شود و آسیبی به آجر وارد نشود. در حرحله بعد واتر جت را با زاویه 45 درجه از بالا یا پایین نگه دارید و سطح آجر را بشویید. برای اینکه آلودگی‌ها به طور کامل تمیز شوند و آب به سمت پایین حرکت کند باید حرکت واتر جت به صورت یکنواخت و همگام انجام شود. پس از پایان شستشو باید با آب صاف سطح آجر را شست تا تمام آلودگی‌ها و اثرات آب جاری از بین برود.

2.از بین بردن شوره آجر نما با استفاده از برس یا فرچه خشک زدن

یک روش سنتی و کارآمد برای تمیز کردن شوره آجر نما استفاده از فرچه خشک است. قبل از شروع تمیز کاری، روی سطح آجر نما و محیط اطراف را از هر گونه گرد و غبار پاک کنید. سپس با آب سطح آجر نما را مرطوب نمایید تا ذرات گرد و غبار پراکنده شده و عملکرد برس خشک بهبود یابد. در مرحله بعد برس یا فرچه را با حرکات گردان و بالا و پایین حرکت داده تا لکه‌ها و آلودگی‌ها از بین بروند. برای جلوگیری از آسیب به آجر نما باید فشار مناسب به فرچه وارد شود. بعد از پایان تمیزکاری باید با استفاده از پاره تمیز و مرطوب سطح آجر را پاک کرد تا ذرات باقیمانده کاملاً از بین بروند.

نکته: اگر از برس سیمی بین از بین بردن شوره آجر نما استفاده می‌کنید باید مراقب بود در سطح آجر خط و خش نیفتد.

3.پاک کردن شوره آجر نما با مواد اسیدی (جوهر نمک یا سرکه سفید)

روش دیگر برای از بین بردن شوره آجر نما استفاده از سرکه، جوهر نمک یا مواد اسیدی است. سرکه بهترین و کم خطر ترین اسید برای رفع شوره آجر نما می‌باشد. ابتدا آب و جوهر نمک یا سرکه سفید را در نسبت‌های مناسب با هم ترکیب کنید؛ سپس محلول اسیدی را روی سطح آجر بپاشید و 15 تا 20 دقیقه منتظر بمانید تا این محلول با شوره و آلودگی‌ها واکنش دهد. در مرحله بعد روی سطح آجر را با فرچه یا برس بکشید تا شوره و آلودگی‌ها از بین بروند در نهایت سطح را با آب بشویید تا محلول اسیدی روی آجر شسته شود.

از بین بردن شوره آجر نما

از بین بردن شوره آجر نما

4.از بین بردن شوره آجر نما با ساب پاشی یا سند بلاست

یک روش پیشرفته برای تمیز کردن شوره آجر نما استفاده از ساب پاشی یا سند بلاست است؛ در این روش سطح آجر با استفاده از هوا یا آب، ماسه و جریان ذرات ریز تمیز می‌شود. این روش برای سطوح بزرگ کاربرد دارد؛ ولی ساب پاشی هزینه بالایی را به خود اختصاص می‌دهد.

قبل از شروع ساب پاشی باید سطح آجر از هر گونه ذرات بزرگ پاک و کاملاً خشک شود؛ سپس با توجه به نیاز پروژه و نوع سطح آجر دستگاه ساب پاش را از لحاظ جریان هوا یا آب و اندازه ذرات تنظیم می‌کنیم. بین دستگاه و سطح آجر فاصله مناسب قرار دهید و به صورت یکنواخت ساب پاش را روی سطح آجر نما حرکت دهید. آلودگی‌ها و لکه‌ها توسط جریان ذرات از سطح آجر تمیز می‌شوند؛ در پایان برای از بین بردن تمام ذرات باید سطح آجر را با آب تمیز شستشو داد. همچنین می‌توان از نانو آبگریز آجر نما برای خشک کردن سطح آجر و جلوگیری از شوره زدن مجدد آجر استفاده کرد.

5. رفع شوره آجر نما با محلول شستشو آجر

یکی از روش‌های مهم دیگر برای از بین بردن شوره آجر نما استفاده از محلول شستشو آجر است. این محلول‌ها می‌توانند به خوبی کپک‌ها و شوره‌ها را از سطح آجر نما پاک کرد و ظاهر نما را براق و تمیز نمود.

ثبت سفارش انواع آجر نما فقط با یک تماس 09120942935 📞

محصولات

برای مشاوره، ثبت سفارش و استعلام قیمت با ما به شماره  09120942935 📞 تماس حاصل نمایید.

ارسال بار صنایع آجر وندا توسط باربری های رسمی و معتبر حمل و نقل بار با هماهنگی خریدار محترم صورت می پذیرد.
در ضمن مشتریان گرامی می‌تواند در صورت امکان و صلاحدید خویش ، وسیله نقلیه خود را برای حمل بار ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *