مقالات

اجرای آجر نما زیر سقف + انواع روش ها و نکات مهم

اجرای آجر نما زیر سقف

یکی از کاربردهای آجر ساخت سقف های طاق ضربی است که در معماری های سنتی ایرانی از قدیم استفاده می شده است. انتخاب نوع آجر برای اجرای آجر نما زیر سقف اهمیت زیادی در استحکام و دوام بنا دارد؛ به طوری که اگر آجر انتخابی خام باشد ممکن است طاق ریزش کند. نحوه اجرا آجر نما زیر سقف به روش های مختلفی انجام می شود که در این مطلب به آن می پردازیم.

نکات مهم اجرای آجر نما زیر سقف

ساختمان های آجری به سه شکل تخت، شیب دار و قوسی ساخته می شوند و مطابق ضوابط مبحث هشتم مقررت ملی باید در اجرای آن‌ها مقرراتی لحاظ شود که به شرح زیر هستند.

  • به طور کلی باید بخش طره‌ای سقف هم زمان با سقف اجرا شود و تیرهای طره‌ای در ادامه تیرهای سقف گذاشته شوند.
  • معمولا در اجرای آجر نما زیر سقف در ساختمان های آجری بدون کلاف، یک کلاف فولادی افقی از تیر آهن در زیر سقف قرار می گیرد که نمره این تیر آهن حداقل 12 می باشد. می توان معادل این تیر آهن یک کلاف افقی بتنی گذاشت که دارای عرض حداقل مساوی ضخامت دیوار و ارتفاع 15 سانتیمتر باشد. همچنین برای اجرای آن باید حداقل 4 میلگرد طولی با نمره 10 و میلگردهای عرضی نمره 6 که حداکثر 20 سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند استفاده شود.

آموزش نصب آجر نما به صورت آسان [دوغابی، چسب، ملات و خشک]

نحوه اجرای آجر نما زیر سقف

نمای آجری از پرطرفدارترین نماهای قدیمی و امروزی است که در حال حاضر نیز در نماهای ساختمان‌ها استفاده می شود. اجرای آجر نما زیر سقف به شیوه‌های مختلفی انجام می گیرد که می تواند زیبایی خاصی به دکوراسیون داخلی بدهد. در ادامه به بررسی نحوه اجرا آجر نما زیر سقف می پردازیم.

1. اجرای آجر نما زیر سقف با استفاده از ملات

برای نماسازی زیر سقف با آجر می توان از ملات سیمان استفاده کرد؛ این روش دارای مزایا و معایبی است. از جمله مزایای این روش استحکام اتصال آجرنما و ساختمان، عدم نیاز به محاسبات مهندسی و انجام آن توسط استادکاران می باشد. همچنین از معایب اجرای آجر نما زیر سقف با استفاده از ملات می توان به طولانی شدن اجرای نما و کثیف شدن نما آجری با سیمان اشاره کرد. سیمان و دوغاب و ملات برای خشک شدن نیاز به زمان بیشتری دارند و گاهی باعث کثیف شدن ظاهر نمای ساختمان می شود.

2. نحوه اجرا آجر نما زیر سقف با استفاده از چسب

استفاده از چسب روش دیگری در نحوه اجرا آجر نما زیر سقف است که باید با توجه به ساختمان چسب مناسبی تهیه شود. این چسب مثل ماده الاستیک عمل می کند و تمام حرکات ارتعاشی که به زیرسازی و نما وارد می شود را می تواند از بین ببرد. هنگام استفاده از چسب برای ساخت نما آجری زیر سقف باید توجه کرد که چسب قبل از نصب پلاستر سیمانی اجرا شود و چسب باید تمام سطح پشت آجر نما را بپوشاند.

3. اجرای آجر نما زیر سقف به روش خشک

امروزه استفاده از نحوه اجرا آجر نما زیر سقف به روش خشک کاربرد بیشتری دارد؛ در این شیوه اجرای آجر نما زیر سقف هیچ نوع ملاتی به کار برده نمی شود. برای نصب آجر نما در این روش تجهیزات و قطعات فلزی مثل ریل و پیچ مورد استفاده قرار می گیرند؛ همچنین در سیستم نمای خشک ابزاری شامل عایق حرارتی، چهارچوب نگهدارندِ، فضای خالی تهویه و اتصالات کاربرد دارند. از مزایای روش خشک اجرای آجر نما می توان به بالا بودن سرعت اجرای نما زیر سقف، عدم نیاز به کارگر حرفه‌ای و جلوگیری از تولید سر و صدای زیاد اشاره کرد.

جمع بندی

اجرای آجر نما زیر سقف به روش های مختلفی برای انواع سقف طاق ضربی و قوسی آجری انجام می شود. به طور کلی نحوه اجرا آجر نما زیر سقف به سه روش خشک، با استفاده از ملات سیمان و با کمک چسب صورت می گیرد. هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایبی هستند که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *