مقالات

نمای سنگ بهتر است یا آجر؟ مقایسه قیمت و کیفیت

نمای سنگ بهتر است یا آجر

افراد معمولا از نمای سنگ یا آجر برای نمای ساختمان‌ های خود استفاده می کنند که در هر یک مزایا و معایبی وجود دارد. به همین خاطر، این دو متریال دائما با هم مقایسه می شوند و خریداران مایل به دانستن بهترین آن ها با توجه به نیاز و بودجه خود هستند. بنابراین بررسی این ویژگی های مثبت و منفی، راهکاری مناسب برای رسیدن به خریدی ایده آل خواهد بود. نکات این مطلب در نهایت کمک می کند بدانید که نمای سنگ بهتر است یا آجر و آن را از جایی درست تهیه کنید.

مقایسه قیمت نمای سنگ و آجر

در خصوص این که نمای سنگ بهتر است یا آجر، عده زیادی به تعرفه نهایی آن ها فکر می کنند. با مقایسه ای ساده میان مقادیر مشخصی از سنگ و آجر، در می یابیم قیمت آجر ایده آل تر و اقتصادی تر است. البته خود سنگ ها تنوع بالایی دارند و قیمت آن ها به نوعشان بستگی خواهد داشت. با این حال، قیمت هر نوعی از آن از آجر بالاتر خواهد شد. البته این افزایش قیمت گاهی اوقات کمتر از چیزی است که کاربران فکرش را کنند.

پس اگر این سوال در ذهنتان نقش بسته که نمای سنگ بهتر است یا آجر و دغدغه قیمت را هم دارید، باید سر وقت آجر بروید. شاید نمای آجری از دید افراد زیادی جذابیت نداشته باشد، اما شما این اشتباه را نکنید. اگر این نما با خلاقیت و به کار بردن افراد متخصص ساخته شود، قطعا نتیجه درخشانی را شاهد خواهید بود. شاید در سطح شهر نماهای آجری بسیاری را دیده باشید که با چاشنی خلاقیت همراه بوده و حتی از برخی نماهای سنگی هم بهتر هستند.

حتما مشاهده کنید: انواع نمای آجری ساختمان

مقایسه کیفیت نمای سنگ و آجر

یکی دیگر از ملاک‌هایی که خریداران حتما باید در زمان تهیه سنگ یا آجر داشته باشند، کیفیت هر یک از آن‌ ها است. متاسفانه عده زیادی بدون توجه به این موضوع صرفا به دنبال خرید متریالی برای ساخت زودهنگام ساختمان ها هستند و بعدها از این کارشان پشیمان می شوند. تعویض نما در آینده کار سخت تری نسبت به ساخت اولیه آن است و باید هوشیارانه عمل کرد.

به صورت کلی و اگر بخواهیم جزئی نگر نباشیم، باید بگوییم نمای آجر دوام و کیفیت بالاتری را به نسبت سنگ برای آن ساختمان به ارمغان می آورد. البته آجرها در زمان قدیم کیفیت این روزها را نداشتند و شاید در آن زمان نظر کارشناسان چیز دیگری بود. امروزه از مواد تشکیل دهنده ایمن و خوبی برای به وجود آوردن آجرها استفاده می شود و همین باعث دوام بالاتر در دراز مدت شده است. اکثر آجرهای امروزی اگر از جای درستی تهیه شوند، مقاومت هایی در برابر دمای هوا، باران های اسیدی و موارد دیگر از خود نشان می دهند.

ایران کشوری با آب و هواهای متنوع است. در هر کجای این کشور که قدم بگذارید، ساختمان هایی با نمای آجر مشاهده می کنید که برخی از آن ها حتی در شرایط آب و هوایی سخت ترک هم نخورده اند. البته این به آن معنا نیست که نمای سنگ کیفیت لازم برای مقاوم کردن ساختمان ها را نداشته باشد.

خوشبختانه سنگ های ساختمانی نیز در مقایسه با گذشته مقاومت بیشتری پیدا کرده اند و خرید آن ها هم منطقی خواهد بود. با این حال، سنگ ها با هر آب و هوایی سازگار نیستند و احتمالاتی مبنی بر شکسته شدنشان وجود دارد. در زمینه استفاده از مصالح درست در آب و هواهای خاص، حتما با یک متخصص صحبت کنید.

علاوه بر آن، احتمال کنده شدن این متریال ها و افتادن روی زمین وجود دارد. تصور کنید اگر یک سنگ به جای آجر کنده شده و به سمت زمین سقوط کند، ممکن است چه خسارات جبران ناپذیری را برای مردم به بار بیاورد. متاسفانه ساختمان سازهایی بدون توجه به این قضیه از سنگ های بسیار سنگین برای زیبا شدن نمای سازه ها استفاده می کنند و احتمال کنده شدن آن ها کم هم نیست.

حتما مشاهده کنید: نمای سنگ و آجر یک طبقه

نمای سنگ برای ساختمان

نمای سنگ برای ساختمان

مزایا و معایب نمای سنگ برای ساختمان

شاید تا این جا تصورتان این باشد که سنگ گزینه مناسبی برای ساختمان نیست، اما مزایای آن را نباید نادیده گرفت. در این بخش به مهم ترین مزیت های این متریال اشاره داریم:

1. مقاوم در برابر آتش سوزی

آتش سوزی از بلایای بعضا غیر قابل پیش بینی در ساختمان ها است. ساختمان های آجری معمولا مقاومت خوبی در این زمینه از خود نشان نمی دهند، در حالی که ایمنی ساختمان های سنگی بیشتر است.

2. زیبایی بیشتر

با وجود این همه ویژگی مثبت برای نمای آجری، اما باید قبول کرد اکثر ساختمان های نمای سنگ زیباتر هستند و به کار بردن سنگ، جلوه فوق العاده ای به آن سازه می دهد.

استفاده از نمای سنگ همان طور که حدس می زنید، معایبی نیز در خود دارد:

 • تعرفه بالا برای خرید
 • نصب نسبتا دشوار در مقایسه با آجر
 • احتمال کنده شدن در زمان حوادثی مانند زلزله
 • وزن بالا
نمای آجر برای ساختمان

نمای آجر برای ساختمان

مزایا و معایب نمای آجر برای ساختمان

به بسیاری از مزیت های نمای آجری در قسمت های بالا اشاره شد، اما نیاز است بیشتر به این مبحث رسیدگی شود.

 • سازگاری خوب با محیط زیست
 • استحکام و دوام بالا
 • مقاومت فراوان در برابر تغییرات مختلف
 • نصب آسان تر
 • قیمت پایین
 • دسترسی راحت تر برای خرید

نمای آجری با وجود تمام مزایای جذاب خود، معایبی هم دارد که بررسی آن ها خالی از لطف نیست. البته بسیاری از ساختمان سازان از این عیب ها چشم پوشی می کنند. برخی از معایب این محصول عبارتند از:

 • احتمال رشد قارچ یا کپک در بین بافت های آجرها بعد از سال ها
 • امکان شوره زدن در اثر بی کیفیت بودن آجر بعد از مدتی طولانی

حتما مشاهده کنید: نمای ساختمان با آجر قزاقی

سخن پایانی؛ سرانجام نمای سنگ بهتر است یا آجر؟

گروهی از افراد با توجه به مزایای موجود در نمای سنگ، آن را بهتر از آجر می دانند و عکس این قضیه هم صدق می کند. به هر شکل، هر کس نیازهایی از ساخت یک ساختمان دارد و می خواهد نمای آن نیز مطابق با این موضوع به وجود بیاید. با بررسی هر یک از نکات گفته شده، سرانجام بهترین انتخاب را رقم می زنید. فراموش نکنید خرید سنگ یا آجر از هر فروشگاهی منطقی نیست و به همه گزینه ها نمی توان اعتماد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *